fbpx
Таг: немири

таг: немири

Хаос во Хамбург во пресрет на самитот на Г20

Во немирите што избија во Хамбург во пресрет на денешниот состанок на лидерите на 20 најразвиени земји во светот, повредени се 76 лица и голем број демонстранти, соопшти локалната полиција. Ниту еден полицаец не е потешко повреден, а засега не е познат точниот број на повредени демонстранти. Во протестите кои беа најавени како мирни, според процените на полицијата, учествувале 12.000 лица, а...

Ахмети: Постои можност за поттикнување немири во земјава за геополитички интереси

Новата реформска влада ќе се формира наскоро, а новоименуваниот претседател на Собранието го врши својот дел од обврските за да се олесни и да се забрза овој процес, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на синоќешната средба со специјалниот претставник на претседавачот на ОБСЕ, амбасадорот Кристијан Штрохал, и со амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен. Ахмети и Штрохал разговарале...

Насилни судири во бегалски камп на Хиос

Насилни судири се случуваа ноќеска во бегалскиот камп Суда на островот Хиос во Грција. Според локалната информативна веб-страница „Политис Хиос“, група бегалци од Авганистан и од Алжир вчера вечерта се судриле физички, создавајќи нов хаос и немири за сите бегалци и мигранти во Суда. Инцидентите почнале кога група бегалци од Авганистан од друг камп на Хиос влегле во Суда и почнале да...

Немири во Париз поради полициска бруталност

Седумнаесет лица се уапсени во немири во предградие на Париз кои избија откако полицаец, наводно, со пендрек, сексуално малтретирал црно момче. Демонстрантите во текот на ноќта палеле автомобили и контејнери, а насилствата од североисточното предградие на Париз се прошириле во уште пет града. Протестите и немирите почнаа по извештаите дека полицијата минатата недела нападнала 22-годишен црнец за време на редовна проверка на...

Бразилската полиција штрајкува, а бандите беснеат по улиците

Полицијата во 30 градови во Бразил штрајкува и одбива да го спроведува законот и да ги штити граѓаните, а последиците од безвластието се застрашувачки, пишуваат светските медиуми. Како што јавува „Дејли мејл“, за три дена од почетокот на полицискиот штрајк, бројот на убиства се зголемил за неверојатни 650 проценти. Најмалку 52 лица се убиени, а бандите беснеат по улиците, вооружени со мачети и...

Борисов предупреди дека е можен терористички напад по немирите во бегалскиот камп

Состојбата во бегалскиот камп во Харманли на југот на Бугарија се нормализира по безредијата и немирите, кои избувнаа вчера и продолжија во текот на ноќта. Повеќе од 400 мигранти се задржани во притвор поради вандалско однесување, а во нередите се повредени 24 полицајци, од кои најтешко настраданиот има скршеница на раката. Од Министерството за внатрешни работи на Бугарија соопштија дека...

Нови инциденти во бегалскиот центар на Хиос

Тензична е ситуацијата на островот Хиос, каде два дена по ред има постојани напади и немири во бегалскиот центар во Суда. Кампот вчера вечерта беше мета на непознати напаѓачи, кои фрлаа молотови коктели и други предмети, предизвикувајќи пожар и уништувајќи неколку шатори на бегалците. Покрај нападот на бегалскиот камп, на Хиос биле нападнати и двајца активисти кои им помагаат на...

Жестоки судири меѓу полицијата и анархистите во Атина

Полицијата уапси 13 лица и приведе петмина во синоќешните немири во Атина, на протестот за одбележувањето на годишнината од Политехнио, бунтот против воената хунта во 70-тите години на минатиот век. Атинската бунтовна населба Ексархија со часови наликуваше на воено поле поради постојаните судири меѓу групи анархисти и полицијата. Анархистите со часови напаѓааа со молотови коктели, камења, па дури фрлаа и...

Насилни протести во Портланд против изборот на Трамп за претседател

Втора ноќ по ред продолжија протестите во повеќе градови во САД против изборот на Доналд Трамп за нов претседател на државата. Во градот Портланд, во сојузната држава Орегон, протестите прераснаа во насилства, пренесува „Би-би-си“. Неколку илјади демонстранти ноќеска ги преплавиле улиците во западниот дел на Портланд, а биле искршени излози и прозорци од продавници и возила, поради што полицијата ги...

Немири во САД откако полицијата уби Афроамериканец

Најмалку 12 полицајци се повредени во немирите во Северна Каролина кои избија откако полицијата уби маж од афромаериканско потекло во станбен комплекс во градот Шарлот. Полицијата соопшти дека убиениот бил вооружен и оти претставувал закана. Неколку десетици демонстранти блокираа автопат, поставувајќи ги своите возила и палејќи оган. Двете ленти на автопатот се сè уште блокирани поради полициската акција која е...

Судири пред амбасадата на Русија во Киев

По нападот на амбасадата на Русија во Киев, кој се случи во петокот вечер, денеска група млади лица се обидоа да го блокираат влезот во амбасадата, јавуваат украинските медиуми. Неколку лица се обиделе да го блокираат влезот на зградата, а потоа почнале да ја туркаат оградата. Дошло и до судир со безбедносните сили во кои еден од напаѓачите е приведен. Полицијата...

Нови судири во бегалските центри на Лезбос и на Хиос

Инциденти и судири меѓу граѓаните, полицијата и бегалците избија на граѓанскиот протест на островот Хиос против владината политика за бегалците на островот. Полицијата беше принудена да употреби солзавец кога група граѓани среде мирниот протест, со кој жителите на Хиос бараат владата да пресели дел од бегалците бидејќи има двојно повеќе луѓе од капацитетот на островот, се обидоа да тргнат...

Хаос во Бразил по смената на Дилма Русеф – отповикани амбасадорите од Боливија, Венецуела и од Еквадор

Група демонстранти, незадоволни од смената на претседателката Дилма Русеф, скршија излози на неколку банки, деловни згради и оштетија еден полициски џип во Сао Паоло. Полицијата се обидела со шок-бомби и со солзавец да ги смири демонстрациите кои почнале во една од главните градски улици. Протестот прерасна во насилство непосредно откако новиот претседател Мишел Темер ѝ се обрати на нацијата. Сè уште...

Порошенко: Можна е руска инвазија од поголеми размери

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека е можна ескалација на судирите со Русија и проруските сепаратисти на истокот на земјата и оти не може исклучи можноста „Русија да изврпи инвазија од пошироки размери“. Порошенко говорејќи во Лавов рече дека ситуацијата на истокот на Украина и на анектираниот Крим се влошува и оти „мора да се воведе вонредна состојба и мобилизација“. Претходно...

Над 250 рудари се повредени во судир со полицијата во Боливија

Најмалку 252 рудара се повредени, од кои осуммина потешко, при судири со полицијата за време на протест во боливискиот град Ла Пас, потврди претседателот на Националната федерација на рудари, Карлос Мамани. Боливискиот министер за внатрешни работи Карлос Ромеро истакна дека во немирите се повредени најмалку 100 полицајци. Судирите меѓу рударите и полицијата почнаа во средата, а првиот ден демонстрантите земаа како...

Убиени седум украински војници на истокот на Украина

Седум украински војница се убиени во судирите на проруски бунтовници и на украинската војска на истокот на Украина, што е најголем биланс од крајот на мај годинава, соопштија украински воени извори. Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко, соопшти дека во судирите во последните 24 часа се убиени седум, а ранети се 14 украински војници. Лисенко додаде дека ситуацијата и понатаму е...

150 лица загинаа во судири во Јужен Судан

Во Џуба, главниот град на Јужен Судан, во судири меѓу владините сили и припадници на бунтовнички групи, кои траат два дена, загинаа 150 лица. Како што јавуваат светските агенции, судирите почнале во реонот околу претседателската палата, а потоа се рашириле во повеќе делови на градот. Во времето кога почнале борбите, во претседателската палата се одржувал состанок меѓу претседателот на Јужен...

Неидентификувани напаѓачи во Венецуела убија 11 луѓе

Неидентификувани напаѓачи во Венецуела убија 11 луѓе меѓу кои тројца се тинејџери како и еден Колумбиец. Напаѓачите им наредиле на жртвите да излезат од своите домови и веднаш ги ликвидирале. Побегнале од местото на злосторството со автомобили и моторцикли. Невладини организации наведуваат дека степенот на криминал во Венецуела расте бидејќи економијата во државата е во рецесија поради цената на нафтата. Се истакнува...

Немири во Париз, уапсени 27 лица

Дваесет и седум лица биле уапсени, од кои 24 се задржани во притвор, откако во центарот на Париз утрово избија нови судири меѓу полицијата и група млади демонстранти кои не сакале да се разотидат. Околу 100 демонстранти фрлале бетонски делови од калдрмата врз полицијата и палеле возила. Плоштадот на Републиката е место на ноќни собири на демонстрантите во рамки на движењето под...

МВР: Да нема насилство на протестите и да не се напаѓа полицијата

Министерството за внатрешни работи денеска ги повика граѓаните да не прибегнуваат кон насилство и вандализам за време на протестите. „МВР апелира да нема никакво насилство на протестите што секојдневно се организираат. Секој има право да го изрази својот револт и незадоволство, но тоа мора да биде ненасилно, мирно. Да не се уништува имотот, без разлика дали е државен или приватен“,...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...