fbpx
Таг: наставници

таг: наставници

Странски наставници во посета на Скопје: Децата сè помалку користат моливи и пенкала

Денешните ученици не сакаат да читаат. Не им се допаѓа традиционалниот начин на читање. Нашата главна борба се состои токму во тоа, да ги натераме да читаат книги, да читаат текстови бидејќи тие немаат трпение за читање и анализа. Анализата значи дека мора да се размисли барем неколку минути за тоа што се чита, но децата немаат време за...

Вештачка интелигенција во училиштата: Германските наставници бараат поддршка

Германското здружение на наставници смета дека се потребни подобри услови во Германија за да може адекватно да се обработи темата за вештачката интелигенција во училиштата, јавува германската новинска агенција ДПА. „Би било важно училиштата да добијат анонимен, т.е. пристап во согласност со заштитата на податоците за употреба на големи јазични модели и сложени програми за преведување, како и програми за...

Расте интересот кај наставниците за Еразмус проектите

Голем број наставници од цела земја учествуваа на обуки, интерактивни училници, работилници како дел од активностите што во изминатиот период ги организираше Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Во рамките на Еразмус-деновите им беше доближена програмата еТвининг, Еврогајденс и Европас, а позитивните искуства инспирираа наставници и училишта кои досега немале можност да станат дел од Еразмус-семејството. Марко Ѓорѓиевски,...

УСАИД започна медиумски да ги описменува наставниците

Од 18 септември, проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“, кој се реализира во соработка со Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образованието, ги започнаа обуките за медиумска писменост наменети за одделенските наставници од прво до петто одделение и наставниците по мајчин јазик од шесто до деветто одделение. Обуките ќе траат до крајот на март...

Oд новиот е-дневник наставниците нема да ги боли глава, уверуваат надлежните

Софтверското решение со единствена база на податоци и централна администрација, заедно со вградените оптимизации треба да ги реши техничките проблеми со внесот на податоците во електронскиот дневник, велат надлежните во Министерството за образование и наука (МОН), на прашањата на Мета.мк поврзани со функционирањето на новиот електронски дневник во кој ќе се внесува целата педагошка евиденција. Ова ќе значи дека...

Младите не ја избираат наставничката професија поради високата партизација и ниските плати

Во многу европски земји, меѓу кои и нашата, професијата наставник станува неатрактивна поради модерниот начин на живот на младите и нискиот социјален статус. Оваа професија е на листата на најнеатрактивни кај младите и студентите поради тоа што ние наставниците имаме ниски примања, има висок степен на партизација, но и голем притисок од родители за оценки. Ова е ставот на неколкумина...

Платите на наставниците од месецов се зголемуваат за 15 отсто

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта од месецов ќе се зголемат за 15 отсто. Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков потпишаа спогодба која предвидува зголемување на платите на вработените во основните и средните училишта за 15 отсто, почнувајќи од...

Шаќири: Повисоки плати за наставниците, нови безбедносни мерки во училиштата, нов е-дневник во новата учебна година

Повисоки плати за сите наставници согласно општиот колективен договор, нови безбедносни мерки за училиштата за кои ќе бидат испратени насоки до директорите, како и нов електронски дневник, се само дел од новините кои ќе се реализираат во новата учебна година, најави денеска на прес-конференција министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Тој не кажа за колку точно основци и...

Наставниците ќе мораат да бидат шест часови на работа: објавени новините што стартуваат од 1 септември

Сите ученици од 1. до 5. одделение престојуваат во училиште пет часови дневно (исклучок се оние кои поради продолжен престој престојуваат и повеќе часови). Учениците од 6. одделение престојуваат во училиште 6 часови дневно, а задолжителниот престој на наставниците, пак, што реализираат настава од 1. до 6. одделение е 6 часови, без оглед на тоа дали се одделенски или...

Пред почетокот на учебната година, 40 наставници учат да го користат новиот е-дневник

Cè уште се прават тестирања на новите софтверски решенија, кои од есеноска треба да го подобрат функционирањето и работата на електронскиот дневник. Мета.мк ги праша одговорните лица во Министерството за образование и наука (МОН), од кога ќе стартува примената на новиот дневник, во кој наставниците треба да ја водат целата педагошка евиденција во текот на целата учебна година. Од...

Секој наставник ќе мора да помине обуки во траење од 60 часа

Секој наставник треба во период од три години да помине обуки во траење од 60 часа, од кои 40 часа треба да се обуки од акредитирани програми, а досега, обучени се повеќе од 14 илјади наставници и 800 стручни соработници. Од Министерството за образование и наука информираат дека нова серија обучувања започнале во јуни и дека ќе траат до...

Ако почетната плата на наставник е 29.258 денари, од септември ќе биде 32.183

Септемвриската плата за наставниците и стручните соработници од септември ќе биде повисока за 10 отсто. Тоа значи дека ако почетната плата на наставник во основно образование, која сега изнесува точно 29.258 денари, од септември ќе изнесува 32.183 денари. Останатите плати ќе бидат повисоки, зависно од стажот на наставниците, односно од степенот на сложеност. Плод од преговорите на синдикатите и Владата,...

Од септември ќе има нов електронски дневник, летово наставниците ќе учат како да го користат

Во текот на летниот распуст, ИТ администратори од 30 основни и 26 средни училишта ќе бидат обучени како да го користат новиот електронски дневник, соопштија за Мета.мк од Министерството за образование и наука (МОН). Обуките ќе се реализираат додека траат годишните одмори и тие мора да ја "поминат" обуката. „Се организираат обуки за примена на новите софтверски решенија за ИТ...

Наставниците побараа од Шаќири да ангажира уште ментори во двојазичните училишта

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше работни состаноци со наставниците-ментори од основните училишта во земјава, како и со ангажираните образовни асистенти во ресурсните центри. Како што информираат во Министерството за образование и наука (МОН), на средбите се разговарало за воспитно-образовниот процес во земјава, како и за проблемите со кои се соочуваат за време на учебната година. „Присутните наставници-ментори дадоа предлог во...

Учебната година заврши, a кога ќе започне следната, ќе се знае до крајот на месецов

Денеска завршува учебната година за околу 185.000 основци во Македонија. Со пригодни музички приредби, но и со „жива“ музика за полуматурантите во школските дворови, беше означен крајот на училишните обврски за изминатава 2022/2023 година. Сега следуваат завршни родителски средби и совети, на кои ќе бидат утврдени завршните оценки на учениците. Министерот за образование Јетон Шаќири за Мета.мк информира дека до...

На две недели пред крајот на учебната година стаса нов учебник по македонски јазик за петто одделение

На две недели пред крајот на учебната година, во основните училишта стаса учебникот по македонски јазик за петто одделение. Учебникот е направен согласно новата Концепција за основно образование. Во Министерството за образование и наука (МОН) објаснуваат дека тие го праќаат на печатење учебникот штом ќе добијат одобрение од Националната комисија за учебници дека може да се користи. „Печатењето учебник е...

Универзитетите бројат вкупно 3.166 наставници, најмногу има на факултетите за медицина

Бројот на наставници и соработници во македонските високообразовни установи во тековната академска 2022/2023 година изнесува 4.496, информираше вчера Државниот завод за статистика. Од вкупниот број, 3.166 или 70,4 отсто се наставници, додека 1.330, односно 29,6 проценти се соработници во наставата. Податоците укажуваат и на речиси изедначена полова структура - бројот на наставнички и соработнички изнесува 50,1 отсто, додека наставници и соработници...

БРО: Не се укинува предметот историја и нема да се бркаат наставници од работа

Реакции кои шират паника и лавина негодувања можат да се забележат деновиве на социјалните мрежи, по објавите дека од претстојниот септември, во шесто одделение, учениците ќе имаат нов предмет, природни науки. Реакциите одеа дотаму што се пишува дека се укинуваат предмети и се бркаат наставници од работа, како и дека наводното спојување на предметите физика, биологија, географија и хемија...

Наставници од „Макаренко“ ќе им предаваат на малолетниците во казнено-поправните домови

Малолетниците од казнено-поправните домови ќе се образоваат по наставни планови и програми како учениците во редовните училишта, а не по експериментални програми како досега, информираат во Министерството за образование и наука (МОН). За ова, Владата усвоила измени на Законот за основното образование, со кои се решава долгогодишен проблем поврзан со обезбедување на редовен образовен процес за малолетниците во воспитно–поправните...

Наставниците ќе земат зa 1.000 денари повисока јануарска плата

За околу 1.000 денари ќе им биде повисока јануарската плата на просветните работници во основното и во средното образование, која треба да ја земат околу 15 февруари. Ова се случува согласно спогодбата која лани ја потпишаа првите луѓе на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, по ланскиот неколкунеделен...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...