fbpx
Таг: награда

таг: награда

ФБИ нуди три милиони долари за руски хакер

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) и Стејт департментот нудат три милиони долари награда за корисна информација за рускиот хакер Евгениј Богачев. ФБИ се сомнева дека тој се сокрил во Русија пред американското обвинение за организирање мрежа хакерски напади, со кои од банкарските сметки собрал повеќе од 100 милиони долари. Властите се надеваат дека рекордната награда за кибер-криминалецот ќе доведе до апсење на...

Џон Ралстон Сол во Охрид ја доби Светската награда за хуманизам

Претседателот на Интернационалниот ПЕН и едно од водечките имиња на светската литература и есеистика, Џон Ралстон Сол, е деветтиот добитник на Светската награда за хуманизам, што ја доделува Охридската академија за хуманизам. Тој изјави дека е почестен да се вброи во плејадата големи имиња од светската култура што ја добиле оваа награда, која доаѓа од градот Охрид, кој е олицетворение на...

Раде Силјан е добитник на наградата за поезија за 2014 година

Раде Силјан е добитник на наградата за поезија за 2014 година на списанието „Литература и уметност“, орган на Сојузот на писатели на Република Молдавија. На познатиот македонски поет и литературен критичар признанието му е доделено за поетската книга „Сенка на векот“, која минатата година во Кишињев беше објавена на романски јазик во престижната едиција „Пегаз“ на гласилото на молдавските...

Јаја Туре е најдобар африкански фудбалер за 2014 година

Фудбалерот на Манчестер сити, Јаја Туре, е прогласен за најдобар африкански фудбалер за 2014 година. За репрезентативецот од Брегот на Слоновата Коска ова е четврто по ред признание за најдобар фудбалер во Африка, со што се израмни со Самуел Ето, кој ја доби оваа награда во 2003, 2004, 2005 и во 2010 година. Во конкуренција на Туре беа и Пјер-Емерик Обамејанг од Габон,...

Лидија Димковска е номинирана за „Европски поет на слободата 2016“

Македонската поетеса Лидија Димковска е номинирана за полската награда за поезија „Европски поет на слободата 2016“, за поетската збирка „пХ неутрална за животот и смртта“. Наградата, која ја градот Гдањск и Градскиот институт за култура од Полска, е една од најпрестижните во Полска и се доделува биенално. Димковска влезе во најтесниот избор за наградата, а освен неа номинирани се и Јахја...

Доделување на државната награда „Мито Хаџи-Василев Јасмин“

Новинарките Мирела Саити и Фиданка Танаскова ќе ја добијат наградата „Мито Хаџи-Василев Јасмин“ за остварување во областа на новинарството, а годинава за остварување во областа на публицистиката награда ќе добие Борче Грозданов. Државната награда за новинарство и за публицистика „Мито Хаџи-Василев Јасмин“ за 2014 година ќе им биде врачена денеска напладне, во Собранието на Република Македонија.

Марта Маркоска, најдобар млад автор

Годинашната награда „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст, која ја доделува ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин“ - Скопје, отиде во рацете на авторката Марта Маркоска. Жири-комисијата, во чиј состав беа Бранко Цветкоски, претседател и Тодор Чаловски и Јованка Христовска, членови, одлучи да ѝ ја додели наградата на Марковска за поетскиот ракопис „Црни дупки во нас“. Втората награда ѝ е доделена на...

Саити, Танскова и Грозданов, добитници на наградата „Мито Хаџи-Василев Јасмин”

Годинашни добитници на државната награда „Мито Хаџи-Василев Јасмин“ во областа на новинарството се Мирела Саити и Фиданка Танскова. Борче Грозданов, новинар во весникот „Вечер“, пак, ја доби наградата во областа на публицистиката. Грозданов е автор на збирката театарски рецензии „На(д) сцената 2“, а тој е и коавтор на монографијата „Чекори под ѕвездените штици“, посветена на 50-годишнината на Народниот театар „Антон Панов“...

Стојковски, Шериф и Грозданов, добитници на наградата „Свети Климент Охридски“

Добитници на наградата „Свети Климент Охридски“ за 2014 година се историчарот проф. д-р Амет Шериф и биохемичарот проф. д-р Велимир Стојковски во областа на воспитанието и на образованието, и академик Цветан Грозданов, историчар на средновековната уметност, во областа на културата. - Денеска сум особено среќен што дадов придонес во образованието во Република Македонија и што во изминатите 25 години учествував во...

Нобеловец го продал медалот затоа што банкротирал

Поради тоа што останал без работа и банкротирал, американскиот генетичар Џејмс Вотсон, добитник на Нобеловата награда за 1962 година, на аукција, за 4,75 милиони долари, го продал медалот што ја симболизира наградата. Френсис Крик и Џејмс Вотсон, во 1953 година, опишаа молекул во форма на двоен хеликс. Со тоа покажаа дека не само што молекулот на ДНК е двојно-синџирест, туку и дека двете нишки се замотуваат...

Меѓународна награда за истражувачката сторија на Саше Димовски

Новинарот Саше Димовски освои специјална награда на Форумот за медиуми, кој се одржа од 13 до 15 ноември во Подгорица, за истражувачката сторијата „Медиумските донации за политичките партии и сопственичките структури како потенцијален извор за корупција во македонските медиуми“. Сторијата на Димовски покажува дека одредени медиуми играат улога на најголеми спонзори на политичките партии во Македонија, користејќи различни методи, меѓу кои...

Груевски, добитник на највисокото признание на Штип, „Свети Никола“

Највисокото признание на празникот на Штип, „Свети Никола“, ќе биде доделено на премиерот Никола Груевски. Ова го соопшти градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, на денешната седница на Советот, кој образложи дека одренот се доделува на „високи личности, заслужни за градот“. -Кога ќе тргнете од Штип кон Велес, ќе видите какво градилиште е. Штип и Источна Македонија ќе добијат експресен пат...

Манасиески – големо уметничко име на светската ликовна мапа

Познатиот ликовен уметник Јордан Манасиески, кој живее и создава во Охрид, сè повеќе ја зацврстува својата позиција на големо уметничко име на светската ликовна мапа. Најновото признание за него пристигна од Кембриџ, светскиот храм на знаењата и на постигнувањата, од каде му е испратен медалот за „Личност на годината за 2013 година“. Истовремено, Интернационалниот биографски центар од овој британски град,...

Даниел Кајмакоски, македонски претставник на „Евровизија 2015“

Со песната „Лисја есенски“, Даниел Кајмакоски синоќа победи на „Скопски фестивал“. Тој следната година ќе ја претставува Македонија на „Евровизија“ во Виена, Австрија. Најмногу гласови преку телефонско гласање (3.597) доби Даниел Кајмакоски, втора беше Тамара со 20 поени, а зад неа Еги. Кајмакоски доби и награда од 20.000 евра. Тамара Тодевска со нумерата „Брод што тоне“ е второпласирана и добива парична награда од 10.000...

Александар Ѓеоргиев, добитник на наградата „Петре Прличко“

Одлуката ја донесе жири комисијата во состав Александар Ивановски претседател и членовите Јордан Витанов и Едмонд Сотир
Александар Ѓеоргиев, актер на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов - Џинот“, е добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2014 година, што по деветти пат ја доделува Општина Велес и Здружението на актери „Џинот“. Одлуката ја донесе жири-комисијата во состав Александар Ивановски, претседател, и членовите Јордан Витанов и Едмонд Сотир. Ивановски на денешната прес-конференција образложи дека актерот...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...