fbpx
Таг: млади автори

таг: млади автори

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади автори и ќе биде поставена изложба на младиот уметник Бојан Звездаковски. Учесници на „Клинци“ ќе бидат младите автори Викторија Ангеловска, Драгана Стојадиновска, Дамјан Златановски и Софија Тодороска, кои ќе се претстават...

Благоја Стојков, авторот на „Пеколен меден месец“: Во книгите сакав да го допрам туѓото, мистериозното и забранетото

Авантурите, драмите и романсите со одлични жанрови кои често ги чита, но за нив вели оти се дел од секојдневието. Тоа што сакал да го „допре“ во своите досега издадени книги е „туѓото и несекојдневното, мистериозното и забранетото“ – она што на сите им е возбудливо и интересно, но ретко кој сака да го доживее, затоа што таму се...

Објавен е романот „Пеколен меден месец“ на Благоја Стојков во издание на „Антолог“

Објавен е новиот роман „Пеколен меден месец“ на младиот македонски автор Благоја Стојков. Промоцијата на книгата се одржа минатиот понеделник, а најновото дело на Стојков е во издание на издавачката куќа „Антолог“. Промотор на романот е Јане Алтипармаков, додека модератор на промоцијата беше Катерина Котеска. Инаку, Стојков го освои првото место на минатогодишниот Конкурс за краток хорор расказ што Новинската агенција...

Објавен е конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) во соработка со УНЕСКО го објави конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2023 за најдобра дебитантска книга од млад автор. Конкурсот е отворен до 21 февруари, додека поетот-лауреат ќе биде објавен на Светскиот ден на поезијата, 21 март. Услови за учество на конкурсот за наградата се дебитантски книги на млади поети под 35...

Саем на книга 2022: Кај читателите е зголемен интересот за домашна литература

Изминатава недела, почнувајќи од минатиот вторник, па сè до денеска, под покровителство на Министерството за култура на Република Северна Македонија се одржа 34 меѓународен Саем на книга 2022. Повеќе посетители и љубители на книгата од земјава и странство имаа прилика да ги посетат бројните штандови со најразлична литература напишана и преведна на македонски, албански и турски јазик. По пауза од две...

Објавена тријазичната стихозбирка „Млади поетски пера – Стиховите градат мостови“

Деновиве излезе од печат тријазичната збирка поезија „Млади поетски пера – Стиховите градат мостови“, во која се сместени песни од млади автори на возраст од 16 до 35 години. Книгата е објавена во рамки на истоимениот проект на Здружението за култура „КРИК 094“ од Гостивар. „Задоволството да се создаде квалитетна збирка поезија од млади автори, со различен стил и сензибилитет, е...

Конкурс за краток хорор расказ: „Моето утро“ – трета награда

Утревечер се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...