fbpx
Таг: минимална плата

таг: минимална плата

Во Бугарија од денеска минималната плата повисока за 153 лева, се искачи на 477 евра

Од 1 јануари 2024 година, минималната плата во Бугарија изнесува 933 лева (477 евра, според курсот на Централната банка на Бугарија). До вчера минималната плата изнесуваше 780 лева, извести бугарскиот онлајн медиум mediapool.bg. Зголемувањето од 19,6 отсто беше донесено од бугарската влада во октомври минатата година, според формулата предвидена во Законот за труд. Таа предвидува дека минималната плата за следната...

Минималната плата ќе изнесува 20.175 денари

Минималната плата која досега изнесуваше 18.000 денари од следниот месец ќе се зголеми за 2.175 денари и ќе изнесува 20.175 денари, објави премиерот Димитар Ковачевски. Со ова, минималната плата ќе бележи пораст од 12,55 отсто, а согласно Законот за административни службеници, како што најави Ковачевски, ќе се изврши усогласување и на платите на 27.000 службеници. Зголемувањето на минималната плата во Македонија...

Од март минималната плата во земјава ќе порасне на 20.175 денари

Граѓаните кои земаат минималец, почнувајќи од мартовската плата, ќе имаат повисоки примања за над 2.000 денари месечно, информираа денеска од Министерството за труд и социјална политика. Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од месец март ќе изнесува 20.175 денари. „Со измените на законот за минимална плата, донесени во март 2022 година, се воспостави нова методологија,...

Повисоки плати во судството, обвинителството и затворската полиција – Собранието ги донесе законите

Собранието на денешната седница ги донесе законите за судска, за јавно-обвинителската дејност и за извршување на санкции, со кои се зголемуваат платите на вработените. Покачувањето ќе изнесува 15 отсто, извести Министерството за правда. Со денешното изгласување на законите за изменување на законот за судска служба и на законот за јавно-обвинителска служба, исто така е дефинирана минималната законска плата, а се...

Синдикат на култура: Бараме да се почитува Колективниот договор за зголемување на платите

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) изразува незадоволство од непочитувањето на договорот од страна на Министерството за финансии и Министерството за култура за покачување на платите на културните работници. „Иако пред четири месеци, Министерството за финансии најави дека во културата платите ќе бидат покачени со покачувањето на минималната плата заради заеднички договорената методологија за пресметка на плата и истото...

Едногласно изгласан законот за зголемување на минималната плата на 18.000 денари

Едногласно - со 90 гласови „за“ и ниту еден „против“ или воздржан, попладнево пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за минимална плата, со кои наместо 15.000 денари, минималната плата од април ќе изнесува 18.000 денари. Се очекува со новото законско решение поголема плата да добиваат околу 80.000 работници. Одлуката е донесена по три дена собраниска расправа, во која опозицијата...

Постигнат договор за минималната плата од март да порасне на 18.000 денари

Владата постигна договор со работодавачите и синдикатите, а опозицијата потврди дека ќе го поддржи договореното. Од март минималната плата во земјава ќе изнесува 18.000 денари, при што владините проценки се дека 80.000 граѓани што работат за минималец ќе добијат покачување на платите. „Со дефинирањето на минималната плата на висина од 18.000 денари, сума која е воедно и двојно покачување од...

Порталб анализа: Минималец од 18.000 денари – за работниците добредојден, за дел од фирмите „шок“

Македонија е петта земја според најниска минимална плата во цела Европа. Започнуваат преговорите на релација синдикати - влада - работодавачи за ново зголемување на минималецот до 18.000 денари, пишува Порталб.мк. Дел од бизнисмените предупредија дека растот направен под притисок може да предизвика отпуштања во фирмите, загрозување на ликвидноста. Анализите на дел од економистите го покажуваат спротивното. Минималецот од 18.000 денари - аргументи “за“...

Синдикатите се закануваат со штрајк, ако не се усвои минимална плата од 18.000 денари

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска побара Владата да го поддржи предлогот за минималната плата од 18.000 денари и да го стави на гласање на Економско социјалниот совет. Синдикатите најавија дека доколку не се усвои ова решение, ќе организираат штрајк и блокади на фабрики, економски зони и патишта. Одлука за висината на минималната плата се уште не е донесена,...

Работниците излегоа на протест, бараат итно да се донесе Законот за недела да биде неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) попладнево излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ) за да го изрази незадоволството од неизгласувањето на законското решение со кое недела треба да се прогласи за неработен ден, но и да потсетат дека бараат измена на Законот за минимална плата. На протестот беше истакнато дека работниците бараат и...

Уставен суд ја поништи владината уредба за минималец за функционери, судии и обвинители

Уставните судии на денешната седница ја поништија владината уредба за намалување на платите на функционерите, судиите и обвинителите за април и мај на 14.500 денари месечно. Владата ја донесе ваквата уредба како една од мерките во борбата против епидемијата со корона вирусот во земјава, како и за справување со финансиските потешкотии за државниот буџет што произлегоа од Ковид-19. Покрај тоа...

Откако си ги добија платите назад, судиите ќе издвоеле 20 отсто во фондот за справување со короната

Откако Уставниот суд привремено го запре извршувањето на владината уредба за исплата на минимални плати за судиите за април и мај, од Здружението на судии денеска велат дека тие ќе издвојат најмалку 20 отсто од нивните полни плати за април и мај на сметката на Солидарниот фонд за справување со вирусот Ковид-19. Од Здружението на судии се задоволни од фактот...

Уставниот суд им ја врати полната плата на функционерите, судиите и обвинителите, Владата негодува

Уставниот суд на денешната седница одлучи привремено да го запре извршувањето на три уредби на владата во период на вонредната состојба. Станува збор за уредбата со која сите избрани, именувани и назначени лица во јавниот сектор ќе добиваат минималец од 14.500 денари како месечна плата за април и мај. Ова значи дека извршувањето на уредбата е запрено, поради тоа...

Сметките за струја на рати и без камати за погодените граѓани

Граѓаните кои се погодени од корона кризата. односно земаат минимални плати, сметките за струја за март, април и мај ќе ги плаќаат на рати и без камата, вели во интервју за Радио Слободна Европа, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимовски. -Сакам и официјално да објавам дека во комуникација и во договор со компаниите од енергетскиот сектор -...

ММФ ја искара Владата: Зголемувањето на минималецот не е добро проектирана мерка

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за нашата земја предупреди на ризици и непосакувани ефекти по одлуката на македонската Влада за зголемување на минималната плата со цел да се подобри животниот стандард кај работниците со пониски примања. „Нето-минималната плата кумулативно е зголемена за 44 отсто во изминативе две години, а во економската програма на Владата се предвидува таа да достигне...

Нема реформи, нема зголемен буџет – владата ѝ скрати на МРТ над 6 милиони евра

Раководството на Македонската - радио телевизија (МРТ) и владата имаат спротивни ставови околу околу висината на средствата што ќе ги добие јавниот радиодифузен сервис за 2020 година. А тоа, според МРТ ќе се одрази на платите на вработените. И покрај тоа што планираше од државата да добие околу 21 милиони евра, МРТ сега, преку новиот финансиски план објавен на...

Царовска и стопанските комори очекуваат уште поголема соработка за подобрување на економијата

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, се сретна со претседателите на четирите најголеми стопански комори, претставници на синдикатите и организациите на работодавачи. Царовска во иднина очекува уште потесна соработка за креирање на решенија со кои ќе се постигнат повисоки стапки на домашниот бруто-производ и ќе се влијае на подигнување на животниот стандард на македонските граѓани. „Во изминатите две и пол години,...

МТСП: Декемвриската минимална плата ќе изнесува 14.500 денари

Законски утврдената минимална плата за декември ќе изнесува 14.500 денари и е зголемена за 2.000 денари, а споредено со 2017 за 5.500 денари, информираат од Министерство за труд и социјална политика. Истовремено, додаваат од таму, државата ќе ги субвенционира придонесите од 600 до 6.000 денари, за сите компании од приватниот сектор кои што ќе ги зголемат платите за оваа сума...

Владата постигнала договор со бизнис-секторот, минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. -Во 2017 година ја зголемивме минималната плата за 3.500 денари, и досега изнесуваше 12.507 денари. Сега ја зголемуваме дополнителни 2.000 денари и ќе изнесува 14.500 денари - изјави Заев. Тој потенцираше дека до крајот на мандатот...

Штип добива нов споменик – четириметарска шивачка игла

Штип – градот кој живее од текстилството изминатите 70 години, во кој неколку илјади семејства се исхранувале од текстилната индустрија, ќе добие споменик - шивачка игла. Иглата која е со височина од четири метри и стои на подлога од еден квадратен метар, искосена под агол, ќе биде поставена на кејот на реката Брегалница во населбата „8 Ноември“. Овој споменик во исто...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...