fbpx

Повисоки плати во судството, обвинителството и затворската полиција – Собранието ги донесе законите

-

Собранието на денешната седница ги донесе законите за судска, за јавно-обвинителската дејност и за извршување на санкции, со кои се зголемуваат платите на вработените. Покачувањето ќе изнесува 15 отсто, извести Министерството за правда.

Со денешното изгласување на законите за изменување на законот за судска служба и на законот за јавно-обвинителска служба, исто така е дефинирана минималната законска плата, а се прави и скалесто усогласување на останатите плати на судските службеници и јавно-обвинителските службеници од сите нивоа. Истовремено, измените донесени денеска ќе овозможат полесно континуирано менување на платите во судската администрација во однос на минималната плата на национално ниво.

Со измените на законот за извршување на санкции се постигнува еднаквост во најниските примања на затворската полиција, преку дефинирање на минималната законска плата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lava firmware
Download WordPress Themes Free
online free course