fbpx
Таг: комар

таг: комар

[Инфографик] Македонија втора во Европа по процентот на вработени во дејноста „комар и обложување“

Земјава во 2019 година според процентот на вработени во дејностите коцкање и обложување од вкупниот број вработени, е на неславното второ место во Европа, веднаш зад Малта, со 1,31 отсто од вкупниот број вработени. Според податоците на Евростат, во споредбата со земјите членки на ЕУ, но и Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Турција и Обединетото Кралство, во 2019 земјава...

СВР Битола во акција против незаконското играње комар

Екипи на СВР Битола завчера, по добиени информации за недозволено организирање и играње комар, извршиле контроли на шест локации во Битола и во Прилеп и во пет откриле неправилности, информира МВР. При контролата, во три објекти полицијата затекнала 11 лица како играат комар и запленила разновидни предмети, од кутии за жетони, карти, зарови до пари, 20 евра и околу 46.000...

Велешанец осомничен за организирање комар

СВР Штип поднел кривична пријава против 37-годишен велешанец кој во простории во Штип организирал комар. Како што информираат од полицијата, против велешанецот Д.С. е поднесена пријава за кривично дело комар, а против С.А.(21) од Штип за кривично дело помагање. Според полицијата, велешанецот од почетокот на септември до крајот на ноември во простории во Штип неовластено организирал комар, за што му помагал младиот...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...