fbpx
Таг: климатска акција

таг: климатска акција

Климатските промени бараат итна акција и одговор од институциите, апелираат екологистите

Македонија е една од петте најзагрозени земји од климатските промени, а граѓаните треба постојано да бараат од институциите да преземат акции, бидејќи ги имаат сите потребни документи, но не делуваат, беше истакнато денеска на настанот „Бараме климатска акција сега!“, што во организација на Гоу грин се одржа во Градскиот парк во Скопје. Екологистите испратија порака за подигнување на јавната...

Повозрасните лидери нè туркаат кон климатска катастрофа, вели поранешниот шеф за животна средина на САД

Политичките лидери кои се претставуваат како „возрасни“ додека го забавуваат темпото на климатските активности, го туркаат светот кон подлабока катастрофа, предупреди поранешен шеф за животна средина на САД, а соопшти Гардијан.  „Ние сме забавени од оние кои се сметаат за возрасни и веруваат дека декарбонизацијата со брзината на којашто бара климатската заедница е нереална“, рече Тод Стерн, кој служеше како...

Утре почнува КОП 27, светот мора да преземе посилна акција за климатските предизвици

Лидери на држави, министри, активисти и претставници на граѓанските организации ќе бидат дел од Меѓународната климатска конференција COP 27, која започнува утре во Шарм Ел-Шеик во Египет и ќе трае до 18 ноември. Најголемиот собир во светот посветен на климатските активности ќе треба да биде надоврзување на резултатите од COP 26 и да поттикне акција за низа прашања од...

Иновација преточена во реалност: Во Германија сообраќаат патнички возови на водород

Иднината на еколошките патувања во Германија станува реалност со воведувањето на првата железничка линија, на која сообраќаат иновативни патнички возови на водород, пренесува Си-ен-ен. Новата технологија е преточена во возови со водородни ќелии, кои ја произведуваат енергијата за нивното придвижување. Четиринаесет водородни возови беа набавени по цена од 93 милиони евра од францускиот производител Алстом. Тие сообраќаат по неелектрифицирана пруга...

Ревизорите со критики за спроведување на мерките за ублажување на климатските промени во земјава

Многу зборување и ветувања, но малку реализација на дело. Државниот завод за ревизија (ДЗР) со серија на критики кон властите во врска со спроведувањето на мерките и политиките за ублажување на влијанието на климатските промени во земјава. Развојот на правната и стратешката рамка за координирана климатска акција во земјава се одвива со задоцнување од три години, а до денешен ден...

Десничарските популистички партии ја загрозуваат борбата со климатските промени, открива нова студија

Нова студија направена од универзитетите во Сасекс и Ворвик утврдила дека десничарските популистички партии низ светот го загрозуваат спроведувањето на борбата со климатските промени, пренесува весникот Гардијан. Истражувачите откриле дека, на пример, политичарите кои повикуваа на Брегзит во Обединетото Кралство сега се истите кои притискаат против нултите емисии на стакленички гасови во услови на кризата поврзана со растечките трошоци за...

Со задоцнување од три месеци, Владата планира да го усвои Законот за климатска акција во март

Наместо до крајот на минатата година, усвојувањето на Законот за климатска акција, планирано е да влезе во владина постапка при крајот на првиот квартал од годинава, односно во текот на март, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање. Од Министерството објаснуваат дека доцнењето од три месеци е поради усогласувањето и адаптирањето на решенијата на национално ниво со новата...

Претседателот Пендаровски ја потпиша Декларацијата за деца, млади и климатска акција

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја потпиша Декларацијата за деца, млади и климатска акција, во присуство на млади активисти кои учествуваа на Младинскиот самит за климатски промени во Скопје, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини и претставничката на УНИЦЕФ во Северна Македонија, Патриција ДиЏовани. По повод потпишувањето на Декларацијата, во Кабинетот се одржа тематска дебата, на која се...

Песната за климатска акција на „Дајте музика“ го освои 9. место на Детската евровизија

Кристина, Анастасија, Миха и Филип од емисијата „Дајте музика“ вчера го освоија високото 9.место на Детската евровизија што се одржа во Париз. Одличниот настап на македонските претставници, но и силната порака што ја испраќа песната „Green Forces“ која повикува на климатска акција од страна на најмладите, придонесе Македонија да освои 114 поени на детската верзија на Евросонг. https://www.youtube.com/watch?v=bsHPzngVq04&t=3s Инаку, автори на песната...

Со песна за климатска акција, „Дајте музика“ ќе нè претставува на Детска Евровизија

Македонски претставници на годинешниот избор за песна на Детска Евровизија ќе бидат децата од емисијата „Дајте музика“ што се емитува на Македонската радио телевизија (МРТ). Тие на настанот кој ќе се одржи во Париз ќе ја претстават земјава со песната „Green Forces“ (Зелени сили), во која упатуваат силна порака за планетата Земја и повикуваат на климатска акција од страна на...

Нуредини: До крајот на годинава ќе биде донесен Законот за климатска акција

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во денешното обраќање на „Македонски енергетски форум 2021: Мапирање на енергетската иднина“ (МЕФ) изјави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за климатска акција. Овој потег ќе следи по неодамнешното усвојување на Долгорочната стратегија за климатска акција. Нуредини укажа и на мошне амбициозниот Национален придонес кон договорот од Париз,...

Младите во државата денес ќе протестираат за справување со климатската криза

По повод глобалниот ден на климатската акција, денеска пред Владата во 16 часот ќе се организира sit-in протест на кој ќе се приклучат македонскиот огранок на „Петоци за Иднината“ заедно со Сојузот на средношколци и Универзитетското студентско собрание при УКИМ. Целта на овој протест е вршење притисок врз политичките елити да почнат да спроведуваат политики за справување со климатската криза,...

Климатската акција треба да стане пракса во секојдневното однесување

По повод денот на планетата Земја, од Министерството за животна средина и просторно планирање повикуваат на #КлиматскаАкција. Тие велат дека за нив, уште поголема мотивација е што оваа година се одбележува и 50-годишнината од воспоставувањето на овој ден како меѓународен ден на кој, целата светска јавност ја манифестира подготвеноста да ја заштити планетата. „Огромните предизвици, но и огромните можности за...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...