fbpx
Таг: кибер-безбедност

таг: кибер-безбедност

ДИК нема да може сама да се справи со евентуални кибер напади и дезинформации

Кибер напади, дезинформации, логистички пречки - овие ризици се закана за кредибилитетот на изборните процеси, истакна денеска првиот човек на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски. На денешната панел дискусија за проценка на изборните ризици тој потенцираше дека со овие проблеми ДИК нема да може да се справува сама. „Затоа е важен заедничкиот пристап и соработка на сите засеганти страни...

Челику: Најбезбедниот начин за заштита на личните податоци е да не се регистрирате во локални бази на податоци

Обезбедувањето на човековите права е неопходен чекор, не само од морален, туку и законски аспект, кога се работи со податоци во дигиталниот свет. Пред да се пушти во употреба одреден производ базиран на вештачка интелигенција (ВИ) мора да се тестира безбедноста на личните податоци и приватноста на корисниците. Инаку, најдобар начин да се обезбеди заштита на личните податоци е...

Грковска: Вклучувањето повеќе жени во сајбер безбедноста овозможува подобар одговор на предизвиците

Жените претставуваат половина од корисниците на технологија, но сочинуваат само 25 проценти од глобалната работна сила за сајбер безбедност. Овој диспаритет не е само прашање на еднаквост, туку и прашање на ограничени размислувања и пристапи. Со оглед на тоа што заканите за сајбер безбедноста стануваат посложени, тимовите треба да вклучуваат различни перспективи за предвидување и ублажување на предизвиците, истакна...

Машината за рансомвер напади често работи на руски погон

Русија со години негира дека е земја домаќин на хакерите кои стојат зад рансомвер нападите, но експерти за сајбер безбедност велат дека има убедливи докази дека многу од овие криминални групи се координирани токму од оваа земја. Дека машината за рансомвер напади често работи на руски погон, меѓу другото покажува и фактот што една таква група презема одговорност за...

Петровска: Целта на хибридните напади е да предизвикаат паѓање на прозападните влади

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во емисијата Клик Плус на ТВ21 вчера зборувајќи за кибер-заканите и дојавите за поставени бомби во институциите истакна дека целта на овие хибридни закани, е да се предизвика пореметување на мирот и стабилноста на Балканот и да се внесе несигурност, страв и паника кај населението. „Најчесто целта на хибридните војни и кибер нападите како составен...

Македонија во соработка со НАТО сојузниците се справува со интензивниот хибриден напад

Интензивните хибридни напади со кои се соочува земјава во изминатиов период претставуваат малициозни обиди за внесување страв и немир кај граѓаните и поткопување на довербата и кредибилитетот на институциите. Ова е констатацијата од денешната работна средба на македонскиот државен врв со делегација на НАТО, предводена од заменик-помошникот генерален секретар за новите безбедносни предизвици, Џејмс Апатураи. Владината делегација ја предводеше премиерот...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на нови и значајни начини. Сепак, и покрај поволностите кои ни ги нуди, овој простор овозможува закани. Постојат полесни патишта за злонамерни активности (хакирање, кражба на идентитет и измама), а Интернетот придонесе...

Aлити: Целта ни е со ИКТ стратегијата животот на граѓаните да го направиме поквалитетен

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организираше јавна расправа за нацрт-верзијата на Националната ИКТ Стратегија на Република Северна Македонија 2023-2027 година. Претставници на Фондацијата Метаморфозис, на УСАИД, УНДП, на државни институции и на Стопанската комора, ја следеа расправата и даваа свои предлози и препораки за Стратегијата. Документот е објавен на ЕНЕР, а планот на надлежните е во јануари...

ЕУ и САД се обврзаа за засилена соработка во кибер безбедноста

На 8-от ЕУ-САД Кибер-дијалог што вчера и денеска се одржа во Вашингтон, двете страни ги изразија своите заложби за засилување на кибербезбедноста и за засилена двострана соработка на тој план, соопшти дипломатската служба на ЕУ, односно Надворешна акција на ЕУ. Притоа, двете страни нагласија дека во тоа целосно ќе ги вклучат своите партнери, со акцент на Украина и Западен...

Кибер безбедноста ја имаме на хартија, потребни се крвнички напори за нејзина реализација

„Кога зборуваме за сајбер безбедноста, обично го претставуваме Интернетот како страшно и мрачно место, полно со ризици, закани, стапици и длабоки дупки во кои што можеме да пропаднеме и при најмало невнимание“, изјави во јуни 2018 година тогашниот министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, претставувајќи ја работната верзија на Националната стратегија за сајбер безбедност. Северна Македонија за првпат...

Грковска: Сајбер безбедноста ни е приоритет

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска се сретна со Дирк Јан Коп, амбасадор на Кралството Холандија во нашата држава. На состанокот, Грковска ги поздравила активностите на Кралството Холандија за градење на силна мрежа за кибер безбедност. Се заблагодарила и за поканата на холандската амбасада, Северна Македонија да се приклучи кон GFCE-глобалниот форум за кибер-експертиза. „Сајбер безбедноста...

Отворена конференцијата е-Општество.мк, во фокусот кибер отпорноста за слобода и безбедност

Фондацијата Метаморфозис по 18-ти пат ја организира меѓународната конференција е-Општество.мк, која што денеска започна во хотелот „Мериот“ во Скопје. Со исклучително актуелната тема „Кибер отпорност за слобода и безбедност“ што ја третира, конференцијата започна пред преполна сала со обраќања на амбасадорите на ЕУ, Дејвид Гир, на Кралството Холандија, Дирк Јан Коп, како и на Обединетото Кралство, Метју Лосон. Како...

Северна Македонија стана членка на светска мрежа за сајбер-безбедност

Северна Македонија стана 103-та членка на Глобалниот форум за сајбер-експертиза (Global Forum on Cyber Expertise), една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за сајбер-безбедност. Ова се случи на иницијатива на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Во овој форум членуваат и соработуваат владите на најразвиените земји во светот на темата сајбер-безбедност,...

Разрешен шефот на германската агенција за кибер безбедност поради можни врски со Русија

Шефот на германската национална агенција за кибер безбедност, Арне Шенбом, е разрешен по извештаите за можни врски со руски разузнавачки служби, пренесе „Јуроњуз“. Шенбом бил обвинет за контакт со руските тајни служби во сатирично шоу на германскиот јавен сервис „ЗДФ“. Тој пред една деценија бил ко-основач на група за кибер безбедност која обединува експерти од јавните институции и приватниот сектор....

Онлајн вебинар „Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“

Фондацијата Метаморфозис организира онлајн вебинар „Сајбер безбедност - Како да се заштитиме во дигиталниот свет“ што ќе се одржи на 29 септември на платформата Зум од 10 до 13:30 часот. Вебинарот ќе биде на албански јазик. „Вебинарот цели кон запознавање на граѓаните, граѓанските организации и бизнисите со разни видови на сајбер закани и давање на совети за како да се...

Со прогласување на победниците на хакатонот за отворени податоци, заврши конференцијата е-Општество.мк

Дигиталната трансформација треба да има холистички пристап, за поврзување на сите, да биде инклузивна, односно секој да може да ги почувствува придобивките од неа. Но при овој процес фокусот мора да биде на почитувањето на демократските вредности и на човековите права. Исто така, од најголема важност се и кибер-безбедноста и почитувањето на човековите права. Со таква порака на затворањето на...

Мисијата на ОБСЕ во Скопје подготви онлајн курс за дигитална безбедност за новинарки

За да им помогне на жените во медиумскиот сектор да развијат пристапи за дигитална безбедност што ќе ги направат побезбедни на интернет, Мисијата на ОБСЕ во Скопје го лансираше својот онлајн курс за дигитална безбедност. Курсот се фокусира на конкретни предизвици со кои се соочуваат новинарите и онлајн и офлајн, вклучувајќи закани, говор на омраза, вознемирување, заплашување, клевета и други...

МВР со кампања „Кажи не!“ ќе ја зголемува свеста за споделување фото и видео материјали на интернет

Сексуалната злоупотреба на деца на интернет остава далекусежни последици врз жртвата, која мора да живее со сознанието дека фотографиите и видеата добиени преку злоупотреба на довербата може да се шират на интернет во секое време и да бидат достапни за секого. Затоа, во соработка со полициите во регионот и Европол, МВР спроведува кампања чија цел е да им се...

Дијалози за глобална сајбер политика, со фокус на Западен Балкан

На 15 април, Observer Research Foundation America во партнерство со Министерството за одбрана на Северна Македонија, Министерството за надворешни работи на Холандија и Фондацијата Метаморфозис, беше домаќин на Дијалози за Глобална сајбер политика: Западен Балкан. Настанот беше организиран со цел поттикнување понатамошни дискусии за градење на капацитетите на Западен Балкан за решавање на клучните сајбер предизвици поврзани со мирот и...

Филозофијата на НАТО: Разбирање на целите, вредностите и бенефициите за членството на Северна Македонија

Суштинска и трајна цел на НАТО е да се грижи за слободата и безбедноста на своите сојузници, со сите политички и воени средства што ги има на располагање. Колективната одбрана се наоѓа во самото седиште на Алијансата и на тој начин го создава духот на солидарноста и кохезијата кои непрекинато циркулираат во рамките на сите нации. Политичкото гледиште на...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...