fbpx
Таг: казино

таг: казино

Во бегство е осомничениот за убиството во казиното кај Млечен ресторан

Во бегство е осомничениот 44-годишен скопјанец за убиството на 31 март годинава во казино на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ кај Млечниот ресторан, соопшти Јавното обвинителство. Од обвинителството велат дека јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување мерка притвор за осомничениот. „Бидејќи тој во моментот е недостапен на органите на прогонот, доколку биде...

МВР со акција во ресторани, казина и обложувалници: Приведени се тројца, пронајдена е дрога

Министерството за внатрешни работи од полноќ до 4:00 часот утрово спровела акција во ресторани, казина и обложувалници, при што се приведени три лица. Кај еден од приведените полицајците пронашле седум пакувања марихуана, кај друг е откриено оружје, а третиот е задржан поради точење алкохол на малолетници, соопшти МВР. Во акцијата биле опфатени 290 угостителски објекти, казина и обложувалници на триесетина локации...

Убиен маж во казино кај Млечниот ресторан во Тафталиџе

Утрово околу осум часот во близина на Млечниот ресторан во Тафталиџе, пред казино бил убиен маж од Арачиново, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Според информациите од полицијата, во 08.05 часот, во казино лоцирано на булеварот „М.Т.Гологанов“ кај Млечен ресторан, пријавено е пукање, при што Н.А. (46) од с. Арачиново подлегнал на повредите. Полицијата го има оградено просторот околу казиното каде...

МВР одзеде документација од казино во Дојран заради сомнеж за фалсификување ковид сертификати

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и СВР Струмица - ОВР Гевгелија во текот на вчерашниот ден по претходно добиена судска наредба од Основен суд Гевгелија, извршија претреси на три локации поради основано сомнение за сторено кривично дело, а во врска со наводите за фалсификување сертификати во казино во Дојран, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „Извршени се...

Поранешниот градоначалник на Демир Капија повикан на разговор во Финансиска полиција

Поранешниот градоначалник на општина Демир Капија, Трајче Димитриев, ќе биде кривично гонет заради продажба на општински објект на негов роднина, јави „Алсат - М“. Според телевизијата, во периодот 2008-2009 година, објектот бил реновиран со 500.000 евра од ЕУ, а потоа бил продаден на роднина на градоначалникот Димитриев, за сума од 32.500 евра. Како што дознава „Алсат-М“, по продажбата, објектот бил...

Триесет и шест загинати во напад на казино во Манила

Најмалку 36 лица загинаа, а 54 се повредени откако вооружен маж упадна во казино во Манила и го запали. Портпаролот на филипинскиот претседател тврди дека не станува збор за терористички напад, туку за грабеж. - Нападот во Манила не е поврзан со терористичка акција, рече портоаролот Ернесто Абела, со што ги потврди претходните изјави на претставници на полицијата. Во нападот...

Шеснаесетгодишник од Батинци доби кривична пријава за обид за разбојништво

Дека се обиделе да ограбат казино во раните утрински часови на 3 март, СВР Скопје товари шеснаесетгодишник од Батинци и негов четири години постар соселанец. Кривична пријава за обид за разбојништво добија А.Т. (20) и шеснаесетгодишникот, двајцата од скопското село. Тие во 3.45 часот влегле во казиното на улицата Иван Хаџи-Николов во Скопје и заканувајќи се со ладно оружје, од вработените побарале...

Филмска кражба во казино во Гостивар

Еден милион и седумстотини педесет илјади денари се украдени вчеравечер во казино лоцирано на улицата Борче Јовановски во Гостивар. Кражбата, која ја пријавил во полицијата вработен во казиното, ја извршиле три непознати маскирани лица, од кои две со качулки на главите и со ракавици на рацете, најпрво се искачиле на покривот од постар објект во непосредна близина и преку...

Две лица повредени со нож во казиното „Адмирал“ во Охрид

Утрово полицијата го приведе и го лиши од слобода Б.Д. (35) од струшкото село Ливада. Приведениот е под сомнеж дека ноќеска, како учесник во нарушувањето на јавниот ред и мир во казиното „Адмирал“ на улицата Партизанска во Охрид, тешко повредил две лица. Тој употребил нож со кој ги повредил Н.М. (34) во пределот на градниот кош и Е.М. (35), кому му нанел...

Ограбено казиното „Сенатор“ во Гостивар

Непознато маскирано лице, вооружено со пиштол, утринава околу 3.20 часот го ограбило казиното „Сенатор“ во Гостивар. Како што соопшти МВР, крадецот заканувајќи ѝ се со пиштол на вработената, одзел околу 50.000 денари, по што побегнал. Полицијата трага по крадецот и работи на целосно расчистување на случајот.

Охриѓанец починал во казино во Струга

Охриѓанец, на 54 години, чиј идентитет не се соопштува, починал во казино во Струга. Вработена во казиното, во полициската станица во Струга, пријавила дека мажот, играјќи на еден од апаратите, наеднаш паднал на подот во бесознание. Со возило на итна медицинска помош бил пренесен во Општата болница во Струга, каде што е констатирана смрт без траги на насилство. Од полицијата го потврдија...

Изгубил пари во казино, па лажно пријавил дека го тепале и го ограбиле разбојници

Триесет и четиригодишен жител на тетовското село Копанце вчера пријавил дека бил нападнат и ограбен од тричлена разбојничка банда, но по кратката истрага, полицијата утврдила дека станува збор за лажно пријавување и дека повредите што му биле констатирани, осомничениот самиот си ги нанел. Како што информираат од МВР, вчера околу 22 часот во полициската станица Тетово било пријавено дека во...

Маскиран и вооружен разбојник ограбил казино во ГТЦ

Непознат сторител, со маска на главата (фантомка) и вооружен со пиштол, синоќа ограбил казино во Градскиот трговски центар (ГТЦ), информираат од полицијата. Разбојништвото се случило околу 20 часот во казиното „Д-слот“, а сторителот одзел 140.000 денари или околу 2.300 евра.

Отворил казино во Шутка без лиценца

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје, поднесе кривична пријава против Б.М. (64) од Скопје, поради постоење основан сомнеж дека приредувал игри на среќа без лиценца, односно дозвола од надлежен орган. Како што соопшти МВР, пријавениот како физичко лице, во текот на 2015 година во точно неутврден временски интервал, во објект во општина Шуто Оризари, поставил 14 автомати...

Разбојник однел 200.000 денари од скопско казино

Маскиран и вооружен разбојник ноќеска ограбил казино на улицата 11 Октомври во Скопје, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, разбојништвото се случило десетина минути по полноќ, во казиното „Слот“, каде сторителот, заканувајќи се со пиштол на вработените, одзел околу 200.000 денари и побегнал. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на разбојникот и за расчистување на случајот.

Разбојнички двоец однел 2.300 евра од скопско казино

Маскирани и вооружени разбојници, ноќеска околу 1 часот, извршиле разбојништво во казино „Слот“, на улицата 11 Октомври во Скопје, од каде однеле плен од околу 140.000 денари или околу 2.300 евра, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, разбојниците, едниот вооружен со пиштол, другиот со нож, им се заканиле на двајца вработени во казиното, ги собрале парите и побегнале од местото. Полицијата...

Ќе се гради ново казино во Гевгелија

Во Гевгелија, во близина на граничниот премин Богородица, ќе се гради уште едно ново луксузно казино. Градежната парцела е веќе продадена и наскоро ќе почнат градежните активности, информираат од Општината. Во близина на граничниот премин Богородица веќе работат три големи казина, „Аполониа“, „Фламинго“ и „Принцес“, кои обезбедуваат вработување за жителите на општината.

Разбојници ограбиле скопјанец во казино

Дваесет и тригодишен скопајнец утрово во полициската станица Ѓорче Петров пријавил дека бил нападнат и ограбен од неколкумина разбојници во казино „Сенатор“, информираат од полицијата. Станува збор за Р.Ѓ., кој пријавил дека додека играл на апаратите во казиното, му пришле неколку непознати лица и, заканувајќи му се со нож, му го зеле паричникот, во кој имало 700 денари и докумнети.

АСУЦ „Боро Петрушевски“ домаќин на меѓународен симпозиум на средни стручни училишта

Средното училиште на Град Скопје АСУЦ „Боро Петрушевски“ е домаќин на меѓународен симпозиум за средни стручни училишта за логистика и сообраќај, што се одржува 13-та година по ред. Размена на...