fbpx
Таг: карта

таг: карта

Повисоките температури не се измама, туку мапите за временска прогноза се од различен тип

Во постот кој го рецензираме се пропушта контекстот затоа што два различни вида на мапи – топографска и топлотна мапа (кои имаат различни бои и различни прикази), се споредуваат. Како што тврдат и експертите, не би можело да се споредуваат овие два видеа на мапи, поради тоа што топографската мапа има зелена боја, а топлотната црвена боја, пишува „Вистиномер“...

Аеродромот во Доха ќе воведува такса на излегување на патниците од земјата

Аеродромот во Доха соопшти дека на патниците ќе им наплатува излезна такса од 10 американски центи, се наведува во соопштението на „Хамад интернешнал ерпорт“ (ХИА), а пренесуваат светските медиуми. Надоместокот ќе биде додаден на цената на авионскиот билет и оваа мерка ќе почне да се применува на билетите издадени по 30 август. „Таксата е во солгласност со принципите на Меѓународната организација на цивилно...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...