fbpx
Таг: кабинет

таг: кабинет

Контраспин: Дури ни Груевски не си дозволи пи-ар „рекреaција“ во канцеларија како Груби

Груби може да се запраша зошто дури ни „мајсторот“ за пи-ар, каков што беше премиерот Никола Груевски, никогаш не си дозволил да прави реклама од своето работење во канцеларија. И тој се жалеше дека работи 24/7 – 365 дена, дека повеќе од 12 часа минува со своите премиерски обврски, но кога сакаше да прави пи-ар или се „рекреираше“ со...

Фондацијата Метаморфозис потпиша меморандум за соработка со Кабинетот на Претседателот за отпор против дезинформациите

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис денеска потпиша меморандум за соработка со Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Извршниот директор на фондацијата, Бардил Јашари го потпиша меморандумот за соработка за поддршка на активностите на Претседателскиот центар за политичко образование со Генералниот секретар на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, Миле Бошњаковски. „Соработката со Претседателскиот центар за политичко образование и Фондацијата...

Пендаровски: Ромскиот народ е нераскинлив дел од македонскиот општествен мозаик

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2. август, Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите, упати порака во која вели дека не смее да се заборави на над 4.300 деца, жени и мажи Роми, погубени во нацистичкиот логор во Аушвиц-Биркенау. „Во тој ужасен период од историјата на сила беа закони кои го обезвреднуваа човековиот живот и вроденото достоинство на различни...

Заев и Гаши ја објавија коалицијата: Имаме стабилно парламентарно мнозинство

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши денеска потпишаа Договор за ново и стабилно парламентарно мнозинство и за учество на Алтернатива во составот на Владата. Алтернатива вчеравечер ја донесе одлуката да влезе во владината коалиција. Постигнатиот договор за владата со Алтернатива се однесува до крајот на 2024 година, а оваа партија во идниот владин кабинет ќе раководи со...

Новиот владин кабинет примен од претседателот Стево Пендаровски

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва во својата резиденција на Водно ги прими членовите на новиот состав на преодната Влада за спроведување на избори на пратеници. Пендаровски честитајќи им го изборот на новите министри, изрази очекување „во овие историски моменти за нашата држава, кога треба да се заокружи полноправното членство во НАТО и да се одреди датум за...

Пендаровски го назначи Еролд Муслиу за нов директор на Агенцијата за разузнавање

Со одлука на претседателот на државата, Стево Пендаровски, Еролд Муслиу е именуван за нов директор на Агенцијата за разузнавање. Тој досега беше помошник-директор во агенцијата. Ерол Муслиу завршил Факултет за безбедност во Скопје како еден од најуспешните студенти, а по дипломирањето веднаш бил вработен во 1994 година во Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање, а со формирањето на Агенцијата за разузнавање,...

Миле Бошњаковски од Влада заминува во кабинетот на Пендаровски

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски ја напушта оваа позиција и ќе биде генерален секретар во кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски. Бошњаковски на денешната владина прес-конференција ја потврди информацијата што некои медиуми ја пласираа како можност во изминативе денови, а на новинарските прашања досега тој не сакаше ниту да ги потврди ниту да ги негира таквите пишувања. Денеска сепак го...

Иванов е уште претседател – на официјалната веб-страница

Довчерашниот претседател на државата, Ѓорге Иванов иако вчера му ја предаде  функцијата на Стево Пендаровски, кој победи на последните претседателски избори, и од денеска е „во пензија“, уште фигурира како претседател на Македонија, на официјалната веб-страница на шефот на државата - http://pretsedatel.mk/. Иако кабинетот на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, од вчера почна да испраќа соопштенија до медиумите за вчерашните...

Кабинетот на Иванов до Антикорупциска: Указите се донесени согласно Уставот

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов најостро реагира за, како што велат оттаму, „политичката“ одлука на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) да поднесе прекршочни пријави против претседателот и целосно ги отфрла тврдењата дека со донесувањето на указите, кои се предмет на ваквата одлука, претседателот постапил спротивно на законите и ги пречекорил овластувањата. „Разочарува фактот што, и покрај тоа што...

Џафери: Милошоски доверливите документи ги добил по недозволив и заобиколен пат

Кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи со реакција за случајот со потегот на претседателот на Комисијата за надоврешна политика, Антонио Милошоски, односно непочитување на Законот за класифицирани информации од страна на пратеникот, кој е претседател на Комисијата за надворешна политика. „Претседателот на Комисијата за надворешна политика повеќе од една година нема безбедносен сертификат, иако од стручните служби...

Иванов приреди ифтарска вечера за дипломати, бизнисмени и претставници од јавниот живот

Претседателот, Ѓорге Иванов синоќа приреди ифтарска вечера по повод светиот муслимански месец Рамазан, соопштија од кабинетот на претседателот. - Ова се денови кога треба да се укаже чест и внимание, кога треба да се негуваат обичаите на нашата специфична македонска култура на традиција и соживот - рече претседателот Иванов во своето обраќање. Тој додаде дека постот не е само откажување од храна,...

Роберт Алаѓозовски ќе биде национален координатор за култура во кабинетот на Заев

Доскорешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски се сели во кабинетот на премиерот Зоран Заев. Тој е назначен на висока државна функција односно национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, вели дека се работи за функција предвидена со закон и кусо одговори дека за секој национален координатор потребно е именување од Влада. Алаѓозовски, кој беше...

Има одлука од Патријаршијата за црквата на северниот сосед, вели грчката влада

Нова демократија не треба да брза. До овој момент не постои никаков договор, велат од кабинетот на грчкиот премиер во одговор на прашањата од опозициската партија, пренесува МИА. Од таму додаваат дека единствено што за сега постои е одлуката од Вселенската патријаршија во однос на името на македонската црква. - Единствено што постои до овој момент е одлуката на Светиот синод на...

Кабинетот на Груевски потрошил 38 милиони евра за рекламни кампањи и за пропаганда

Кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски, за периодот од 2008 до 2015 година потрошил 38 милиони евра од буџетот, за рекламни кампањи кои биле емитувани на телевизиите и во електронските медиуми, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој додаде дека во оваа сума не се пресметани трошоците за кампањи во 2006, 2007 и дел од 2016 година,...

Свечена промена на државното знаме кај Иванов

Денеска ќе биде извршено свечено менување на државното знаме пред кабинетот на претседателот на Република Македонија. На церемонијата ќе присуствува претседателот на државата, Ѓорге Иванов. На свеченоста, како што соопштија од кабинетот на Иванов, ќе присуствуваат и ученици од Основното училиште „Тихомир Милошевски“ од Ново Село, Скопје, од ООУ „Александар Здравковски“ од Јагуновце и од ООУ „Ѓорѓија Пулевски“ од општина...

Таравари од денеска е во петдневна работна посета на САД

Министерот за здравство, Арбен Таравари, заедно со делегација од кабинетот, од денеска е во петдневна работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на министерот. Работната посета ќе почне во Вашингтон, каде што министерот ќе се сретне со претставници на американскиот Конгрес, Стејт департментот, како и на Амбасадата на Македонија во САД. „За време на престојот во Вашингтон, министерот ќе има средба...

Заев ја објави владата, смета дека таа има капацитет за реформи и за цел мандат

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев вечерва по седницата на Централниот одбор на партијата го соопшти новиот владин кабинет во кој ќе има 15 министри со ресори и неколку министри без ресори. Заев информираше дека Радмила Шекеринска ќе биде министер за одбрана, Оливер Спасовски - министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски - министер за...

Џафери: Следната недела ќе има нова влада

Следната недела Македонија ќе има нова влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, како дел од парламентарното мнозинство, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери во изјава за новинската агенција „Франс прес“. -Очекувам за ден – два да ја добијам програмата на овој кабинет и потоа да свикам седница на парламентот за...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС направи преседани во правото и создаде нова криза

„Заев и СДС покрај политичката криза, ја турнаа Република Македонија и во правна криза. Создадоа правни преседани со кои во иднина се отвора можност за незаконско гласање на двојазичноста, двојазични банкноти и униформи, геноцид и сите други елементи од тиранската платформа, без притоа да се почитува волјата на граѓаните“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партија велат дека...

ЛП: Џафери да сфати дека еден од врвните државни раководители, а не само Албанец

Либералната партија (ЛП) денеска му честиташе на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, истовремено порачувајќи му оти треба да сфати дека е еден од највисоките државни раководители, а не само Албанец, и соодветно на тоа, во неговиот кабинет треба да стои само знамето на Република Македонија. „Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери и му обрнуваме внимание...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...