fbpx
Таг: јазик

таг: јазик

Дискриминација при вработување: Ме одбија за работа поради физичкиот изглед

„Мета“ ја пренесува статијата на „Вистиномер“ за дискриминацијата при вработување во земјава: Дискриминацијата при вработување по основа на род, возраст, етничка припадност, раса, личниот статус, боја на кожата или јазик сè уште опстојува во земјава, нешто што за „Вистиномер“ го тврдат и невладини организации, но и лица кои се соочиле со овој проблем – да не бидат примени на работно...

Град Скопје: 800 средношколци и наставници ќе бидат дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“

Во 23 средни училишта на Град Скопје деновиве ќе започне реализацијата на третиот циклус тримесечни онлајн курсеви за изучување на албанскиот, македонскиот и турскиот јазик, информираат од таму. Курсевите се наменети за ученици и наставници, а истите се дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ предвиден во Стратегијата на Град Скопје за меѓуетничка интеграција и граѓанска вклученост и...

Заев: Не ни треба ЕУ по цена на македонскиот јазик и идентитет

По цена на македонскиот идентитет и македонскиот јазик не ни треба Европска Унија, затоа што ќе бидеме прашина изгубена низ ветрот и кој тогаш ќе влезе во ЕУ, изјави денеска премиерот Зоран Заев во Ресен. Тој се надева дека може да се постигне решение за спорот со Бугарија во следните неколку месеци, иако земјата ја очекуваат нови избори. „Проблемот е нерационален,...

Здружението на преведувачи и толкувачи остро се спротиставува на секаков вид негирање на македонскиот јазик

Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Северна Македонија (ЗПРМ) издава Декларација по повод неодамнешните, повеќекратни настапи на видни бугарски политичари, историчари и академици насочени кон претставувањето на македонскиот јазик како дијалект или литературна норма на бугарскиот јазик, соопштија тие во дописот до медиумите. Во однос на негирањето на македонскиот јазик како посебен јазик кој ѝ припаѓа на јужнословенската група...

Центарот за демократска транзиција предлага при пописот во Црна Гора да не се прибираат податоци за нација, религија и јазик

Центарот за демократска транзиција ја започна иницијативата во црногорскиот попис да се отфрли старата пракса на прибирање податоци за етничка (национална) и религиска (не)припадност, како и јазикот на кој граѓанинот зборува. Целта на овој предлог е да се прекине досегашната праска и застарениот начин на којшто се сфаќа суштината на пописот. „Претходниот начин на спроведување на попис не е нелегитимен,...

Заев не прифаќа лидерска средба, смета дека ќе одмогне во процесот на евроинтеграции

Премиерот Зоран Заев истакна дека нема потреба од лидерска средба на која повика претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за да разговараат за прашањата со Бугарија, бидејќи тоа ќе одмогне во процесот на евроинтеграции. „Во моментов ЕУ подготвува прва Меѓувладина конференција. Тоа значи официјален старт на преговорите. Јас го предупредив македонскиот народ дека постои можност и да не се одржи Меѓувладината...

ИФИМЕС: ЕУ и САД мора да ја сопрат Бугарија да се нафрла на Северна Македонија

Во време кога Бугарија ја мачат многу внатрешни проблеми, властите решија да ги „извезат“ своите бројни политички проблеми во соседна Северна Македонија, правдајќи се со историските и идентитетските прашања. ЕУ и САД тоа не смее да го дозволат, но не смее и да дозволат Бугарија да ги оспорува идентитетот и јазикот на Македонците, порачува Меѓународниот институт за Блискоисточни и...

МАНУ: Постоењето на македонскиот јазик е факт, секоја расправа е беспредметна

Постоењето на македонскиот јазик е факт, меѓународно верификуван од светската лингвистичка наука. Оттука, секоја расправа за оваа проблематика ја сметаме за беспредметна и спротивна на духот на меѓусебната соработка на МАНУ и БАН, соопшти Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Во соопштението се посочува дека Претседателството на МАНУ денеска одржа седница на која се произнесе за ставот на Бугарската...

Ќе има нови, „преспански“ табли за институциите, границите и државните органи

На 117. седница одржана вчера, една од првите точки била Информацијата за извршување на Преспанскиот договор. Се разгледувале мерките и активностите што во склад со измените на Уставот, Владата ќе треба да ги преземе обврските седум дена по стапувањето на Договорот на сила, односно со ратификацијата на Протоколот за пристапување на нашата земја во НАТО од страна на Грција. Според...

Пописот остава простор за прекршување на Охридскиот договор и Уставот

Доколку при пописот на населението во 2020 година не се земе во предвид етничката припадност на населението, се ризикува пописот да пропадне како оној во 2011 година, а се отвора можноста во отсуство на официјални бројки да се играат игри со непроверени бројки, а со тоа би се нарушил принципот на Охридскиот рамковен договор (ОРД) и на Уставот на...

Владата објави 10 факти за Договорот со Грција: Заштитени се јазикот и идентитетот, нема веќе ФИРОМ

На помалку од два месеци пред референдумот кој ќе се одржи на 30 септември, Владата на својата веб-страница објави 10 факти за Конечниот договор за решавање на македонско - грчкиот спор за името и за стратешко партнерство. Според Владата, Договорот е историски најдобра и фер шанса за граѓаните на Македонија. „Договорот е влог во македонската иднина, со кој го расчистуваме патот...

Мицотакис: Грција прв пат признава македонска националност и јазик

Грција, по прв пат признава македонска националност и јазик за нашите северни соседи. Елементи што претставуваат корен на иредентизмот, рече лидерот на опозициската Нова демократија Киријакос Мицотакис на денешната расправа во грчкиот парламент, кусо пред да достави барање за гласање недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мицотакис упати остри обвинувања до...

Муижниекс: Општеството е длабоко поделено по етнички и јазични основи

Македонското општество останува длабоко поделено по етнички и јазични основи. Kрајно време е политичките лидери да осмислат стратегија за интеграција, за да ги надминат овие поделби. Ова е еден од заклучоците на комесарот за човекови права, Нилс Муижниекс, по петдневната посета на државата. Тој им порача на македонските власти „да спроведат политики што поттикнуваат интеграција и разбирање помеѓу етничките заедници...

Анкета: 91 процент од Бугарите сметаат дека македонскиот јазик е ист со бугарскиот

Бугарите имаат позитивни ставови кон Македонија, а 51 отсто од нив сметаат дека Македонците се слични или исти со Бугарите, покажа последното истражување на бугарскиот Институт за политика, посветено на односите меѓу Бугарија и Македонија. Како што пренесува бугарскиот портал „Днес“, на прашањето дали постои македонска нација, различна од бугарската, 72 отсто од испитаниците одговориле дека македонскиот народ бил основан во...

Мемеди: Имплементацијата на точките од декларацијата оди добро

Донесување на законот за албански јазик, имплементација на точките од декларацијата на Албанците, разговорите што Македонија ги има со Грција, најавениот договор за добрососедство со Бугарија, биле темите на кои денеска било разговарано на средбата на албанските политички партии во Собранието. Иницијаторот на средбата за разгледување на точките од декларацијата помеѓу албанските партии, Весел Мемеди од НДП, денеска порача дека...

Курц смета дека треба да се затворат градинките за деца муслимани во Виена

Министерот за надворешни работи и шеф на Народна партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, смета дека треба да се затворат градинките за деца муслимани во Виена кои ги посетуваат 10.000 деца, пишуваат австриските медиуми. Тој додал дека таквите градинки, јазично и културно се целосно одвоени од мнозинството во општеството. Според него, клучот е во успешна интеграција и во знаење германски јазик....

Борисов кажа сè, само „македонски јазик“ не

Запрашан на денешната прес-конференција со неговиот македонски колега Зоран Заев на каков јазик ќе се потпише договорот за добрососедство, бугарскиот премиер Бојко Борисов даде одговор дека тој мора да биде составен „на јазикот што е наведен во Уставот“ на Македонија. - Детали што, всушност, се важни, но не за денес, туку за евентуално следното поколение. Истовремено, ние како држава први...

Данев: Собранието ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат и на албански јазик

„Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик“, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, на прес-конференција. Тој додаде дека Зоран Заев го навредувал и го понижувал сопствениот народ само за да се обиде да го избере...

Германија почнува со тестирање на софтвер за препознавање на говорот на мигрантите

Германските власти почнуваат со тестирање на нов софтвер за препознавање на говор, со кој може да се одреди од која земја доаѓаат мигрантите кои немаат документи, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на властите во Берлин. Од заводот за бегалци и мигранти на Германија соопштиле дека новиот автоматизиран систем треба да почне да работи во рок од две...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе го поддржиме Заев, ако се откаже од редифинирање на државата

„Време е за искреност. Време е СДСМ да покаже дали е за унитарна и единствена Македонија или е за Македонија скроена по платформата од Тирана. Време е СДСМ да покаже на дело дали љубовта кон татковината е поголема од желбата за власт по секоја цена“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на соопштението на СДСМ. Во него се додава дека...