fbpx
Таг: јавност

таг: јавност

ИДУЕП за социјалните мрежи: Политичарите и институциите не се отворени за мислењата на граѓаните

Носителите на извршната власт – Претседателот и Владата во целост биле онлајн, а бројот на активни градоначалници на социјалните медиуми пораснал за 3 споредено со 2020 година и изнесува 80 од вкупно 81. Политичарите и јавните институции се присутни на социјалните медиуми само кога сакаат нешто да соопштат, да се одбранат или да нападнат, а мислењата од граѓаните речиси...

Порталб: Ковид-19 не е обичен грип, луѓето не ги убиваат во болница

Пандемијата Ковид-19 е нова состојба не само за институциите што се справуваат, без разлика дали се глобални или локални, туку и за самите граѓани. Справувањето со пандемијата не е лесно за ниту една од страните, но уште потешко ја прави збунетоста и хаосот што ја предизвикуваат дезинформациите во јавноста, пишува Порталб.мк. Како што се очекуваше, вториот бран на ширење на...

ЗНМ и Европската федерација на новинари апелираат за одговорно известување за корона вирусот

Здружението на новинарите на Македонија се придружува на повикот на Европската федерација на новинари (ЕФН) во апелот до медиумите да известуваат одговорно и да избегнуваат создавање неоправдана паника во јавноста при известувањето за „Корона вирусот“ (COVID-19). „Новинарите и медиумите имаат одговорност да се придржуваат до етичките правила при своето работење и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника...

Азески: Мора да продолжиме да работиме како да сме добиле датум, немаме друга алтернатива

Претседателот на Стопанска комора Бранко Азески апелираше дека мора да се продолжи да се работи, исто како да сме добиле датум за почеток на преговорите минатата недела. – Македонија нема друга алтернатива, и мора да продолжи да оди по европскиот пат. Заради тоа, повикувам сите политички чинители во државата да ги преземат сите дејствија за доекипирање на тимовите кои би...

Кукан: Пред да се објави договорот, политичарите да ја подготват јавноста

Европратеникот Едвард Кукан смета дека политичарите треба прво да ја подготват јавноста пред да го објават договорот за името во кој најтешкиот дел не е името само по себе. -Мислам дека ја научија лекцијата последниот пат со предлогот Илинденска Македонија - смета Кукан и додава дека според него не е најважно името туку Уставот, јазикот, културата. Кукан вели дека од лидерот...

Тевдовски: По 10 години, јавниот долг е ставен под контрола

Отплатени се дел од старите долгови, зголемена е рочноста на издадените државни хартии од вредност, намалена е каматната стапка и зголемена е довербата кај инвеститорите, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествуваше на јавната дискусија на Економскиот факултет насловена „Јавните финансии на крстопат“. Тој додаде дека за прв пат после повеќе од 10 години, јавниот долг е ставен под...

Заради интегритетот на судиите, извештајот за АКМИС-от ќе се разгледува зад затворени врати

Членовите на Судскиот совет на предлог на претсeдателот Зоран Караџовски ја исклучија јавноста кога ќе се расправа за извештајот за АКМИС-от со местење предмети. Според Караџовски, со тоа ќе се зачувал интегритетот на судиите бидејќи ќе се споменувале со име и презиме. Влатко Самарџиски, пак, како член на Советот предложи точката да биде јавна, но неговиот предлог не помина. Ова...

И Халили утре ќе поднесе оставка, не можел да го трпи притисокот врз Антикорупциска

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Сејди Халили за порталот „Порталб“ изјави дека утре ќе поднесе оставка, бидејќи не може да го трпи притисокот од јавноста. Тој вели дека сака да отвори пат за реализација на новите политики во борбата против корупцијата. „До вечер сум член на Комисијата, утре планирам да поднесам оставка. Не можам повеќе да го трпам овој...

Јавноста е целосно информирана за средбата на Заев и Ципрас во Давос, велат од Владата

Јавноста беше целосно информирана за билатералната средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос и за демонстрираната добра волја од двете страни. Соопштението на Владата доаѓа по реакциите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но и по изјавата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас дадена за „Еуроњуз“. „На билатералната средба меѓу премиерите на Македонија и на...

ВМРО-ДПМНЕ: И СДСМ одбегнува да каже на која држава е Заев премиер

СДСМ исто како и Зоран Заев одбегнува да каже на која држава е тој премиер, стои во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на соопштение на СДСМ, а во врска со вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас во Давос. „Од што се срами и од што бегаат и СДСМ и Заев? Наместо конкретни одговори и...

Принцот Филип оваа недела ќе се повлече од јавноста

Принцот Филип, 96-годишниот сопруг на кралицата Елизабета Втора, ќе се повлече од јавниот живот оваа недела. Како што се наведува во соопштението на Бакингемската палата, тој оваа недела ќе учествува на последниот јавен ангажман. Војводата од Единбург, кој служел како офицер за време на Втората светска војна, в среда ќе присуствува на парадата на Корпусот на кралските маринци во Бакингемската палата. „Со...

Димитров: Јавноста ќе има увид во договорот со Бугарија кога и официјално ќе стане договор

Јавноста ќе има увид во договорот за добрососедство со Бугарија кога тој ќе биде официјално потпишан и даден на ратифкација во Собранието на Република Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „Телевизија 24“. Како што изјави шефот на македонската дипломатија, во моментов станува збор за нацрт-текст на договор, кој за да стане договор, првин треба да биде...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов бега како ѓавол од крст од одговорот како купил три нови станови

Милионерот од СДСМ, Петре Шилегов бега како ѓавол од крст од одговорите на прашањата кои и тоа како ја интересираат јавноста. Шилегов мора да им одговори на граѓаните како во време на режим за две години станал сопственик на три нови станови, како што сведочи неговиот анкетен лист?, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Јавноста има право да знае...

ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме единствената партија што го осуди објавувањето на некролозите

ВМРО-ДПМНЕ остро ги осудува манипулациите објавени во текстот на порталот „Мета“ со наслов  „Дали странците треба да се загрижени кога ВМРО им се заканува“, објавен на 23 декември 2016 година, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по повод објавениот текст на новинската агенција „Мета“. - Наводите во текстот се груби манипулации со кои некој сака да создаде погрешна претстава во...

Денеска продолжува рочиштето за „Диво Насеље“

Денеска во 10 часот, во големата сала на Врховниот суд ќе продолжи рочиштето за „Диво Насеље“. Денешното рочиште ќе биде отворено за јавноста. „Заради зголемен интерес од медиумите и од јавноста за судењето поврзано со случувањата во кумановско Диво Насеље, ве информираме дека распитот на заштитените сведоци, кое согласно ЗКП се одвиваше на нејавна седница, е завршен и главната расправа продолжува в...

НСДП: Преговорите на партиите да бидат јавни и да се водат во Собранието или на МРТВ

Преговорите меѓу претставниците на четирите политички партии потписници на Договорот од Пржино, наместо во актуелниот формат, зад затворени врати, да бидат јавни и по можност да се водат или во Собранието или во студио на националниот радиодифузен сервис - МРТВ, бараат од Нова социјалдемократска партија (НСДП). Оттаму велат дека водењето на преговорите зад затворени врати не „доведе до разврска на...

„Але, кај е градоначалнико Талески“, прашуваат битолчани

Најпоставуваното прашање меѓу битолчани последните недели е „Але, кај е градоначалнико Талески?“ По герила- акцијата со лажните евра со ликот на Талески, градоначалникот на Битола, кој претходно често излегуваше пред камери, сега со денови го нема во јавноста. Битолчани веќе ги бројат настаните каде Талески задолжително се појавуваше, а годинава ги заобиколи. Без присуството на Талески, остана свеченото осветување на новиот...

Иванов во 16 часот ќе им се обрати на граѓаните

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во 16 часот ќе им се обрати на граѓаните на Република Македонија. Вчера претседателот имаше интервју со уредниците на националните телевизии, а во вторникот, при првото обраќање до нацијата, ја соопшти одлуката за општа аболиција на политичари за кои се води предистражна и истражна постапка. По објавувањето на одлуката за аболиција Иванов се најде под жестоки...

Сослушани четворица заштитени сведоци на рочиштето за „Диво Насеље“

На денешното рочиште од продолжението на судскиот процес за настаните во Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, сведочеа четворица припадници на полицијата кои беа ранети во борбите со терористичката група во Куманово. Рочиштето, како и претходните, две се одржа зад затворени врати, односно јавноста беше исклучена, бидејќи овие сведоци се во својство на оштетени, а и...

Рочиштето за „Диво Насеље“ затворено за јавноста, искази ќе даваат заштитени сведоци

Денеска во 10 часот во Кривичниот суд во Скопје продолжува судскиот процес за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, за кои се обвинети 29 лица и кои се товарат за кривичните дела тероризам и терористичка организација. Денешното рочиште, како што информираат од судот, ќе биде затворено за јавноста бидејќи искази ќе даваат заштитени...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...