fbpx
Таг: Ист Гејт Мол

таг: Ист Гејт Мол

Нема повредени во пожарот во Ист Гејт Мол

Во врска со пожарот кој се случи утринава во трговскиот центар „Ист Гејт Мол“ во 9.30 часот, од трговскиот центар информираат дека техничките заедно со пожарникарските служби на терен го локализирале пожарот и навремено го спречиле неговото ширење. „Согласно утврдените процедури на трговскиот центар за ваков тип на ситуации беа активирани системите за заштита од пожар и вработените во трговскиот центар...

„Ист Гејт Мол“ евакуиран поради опожарено возило

Во „Ист гејт мол“ била извршена евакуација на сите посетители и вработени. Од портпаролот на Министерството за внатрешни работи велат дека се работело за опожарено возило во паркингот поради кое се активирале против пожарните аларми. „Денеска во 13.42 часот пријавено е дека во ТЦ „Ист Гејт Мол“ се вклучиле противпожарните аларми при што веднаш од страна на обезбедувањето е реагирано и...

Полицијата сè уште трага по пукачот од „Ист Гејт“, еден од повредените е во критична состојба

Полицијата сè уште трага по човекот кој вчера среде бел ден пукаше во две лица во трговскиот центар „Ист Гејт“. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска потврди дека станувало збор за криминална пресметка. Раде Трајковски Штекли (36) е едно од лицата врз кое вчера беше пукано, а како што известија од Клиниката за торакална и васкуларна хирургија, тој е...

Полицијата трага по човекот кој пукаше во две лица во трговскиот „Ист Гејт“

Две лица попладнево беа тешко повредени во пукање среде бел ден во трговскиот центар „Ист Гејт“. Пукањето, како што може да се види од снимките од надзорните камери кои се проширија во јавноста, се случило на ескалатарот кој води кон паркингот на трговскиот центар, додека други посетители поминуваат покрај лицето што пука. Од полицијата апелираа секој што има информација во...

„Денови на Холандија“ од денеска во „Ист гејт мол“

Амбасадата на Кралството Холандија, European plants и Ист гејт мол ја организираат манифестацијата „Денови на Холандија“, која се отвора денеска на главниот влез пред трговскиот центар „Ист гејт“. На отворањето на манифестацијата ќе присуствуваат холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп, претставници на Холандската амбасада, извршниот директор на Ист гејт мол Игор Давков и претставници на трговскиот центар. Со одржувањето на...

За прв пат дојави за бомби испратени до Претседателот, до МВР, но и до медиуми

Утринава дојава за поставени бомби е испратена до повеќе електронски адреси меѓу кои за прв пат и до Претседателот Стево Пендаровски, до Министерството за внатрешни работи (МВР), но и до два медиума: „ТВ Канал 5“ и „360 степени“, потврдија од МВР за Мета.мк.  „Денеска (21.02.2023) е пријавено дека преку електронските адреси е упатена закана за поставена експлозивна направа до Музеј...

Ист Гејт Мол ги отвори портите: Се очекуваат 12 милиони посетители годишно

Денеска портите на Ист Гејт Мол во Скопје се официјално отворени за сите посетители. Инвестицијата во висина од 103 милиони евра се очекува да привлече 12 милиони посетители годишно, од земјава и блискиот регион. „Од денес, Ист Гејт Мол е евидентен доказ на успешно имплементираниот план за зацртаната визија на креаторите да создадат еден сеопфатен гигант, којшто се простира на...

Матура ќе се полага во спортски сали за да нема препишување

Наместо во училници, оваа година, матурантите ќе ги полагаат испитите од државната матура во спортските сали на училиштата и во холовите, потврдија за Мета.мк од Државниот испитен центар (ДИЦ)....