fbpx
Таг: исхрана

таг: исхрана

Урдата, бебешките каши, наполитанките, цвеклото остануваат со ДДВ од 5 отсто

Урдата, замрзнатото тесто, црвениот бибер и црвениот пипер, бебешките каши, адаптираното млеко за доенчиња, додатоците за исхрана за опаднат имунитет, хербалните чаеви, наполитанките и вафлите, растителниот кашкавал, останатите одредени видови кашкавали, лутеницата и конзервираното цвекло и феферони, се производи коишто ќе се оданочуваат со повластена стапка на ДДВ од 5 отсто. Таква одлука донела Владата на денешната седница, донесувајќи измена...

Ковачевски: На почетокот на следната година инфлацијата ќе биде 8 отсто

Со новата мерка на Владата, на над 50 производи во 24 категории од пекарската, млечната, месната индустрија, цената ја намаливме за 10 проценти во однос на цената која ја имале на 1 август. Со оваа одлука и мерка кај одредени категории и производи веќе има намалување на производите за над 10 отсто, а кај некои намалувањето е од 30...

Средношколците да јадат помалку брза храна и повеќе да вежбаат, трендот на дебелина и неактивност расте

Родителите да се информираат подобро што јадат нивните деца-средношколци додека се на училиште, во училиштата да има автомати за храна која ќе биде нутритивно богата, а во наставната програма по физичко образование да се даде акцент на вежби кои ќе го намалат трендот на дебелина и на појава на деформитети кај младите. Ова се препораките и советите од експерти за...

Анкета на Мета: Средношколците на училиште најчесто јадат бурек, пециво или тост, а 30 отсто не се физички активни

Средношколците најчесто јадат бурек, хамбургер, тост или пециво додека се на училиште, а најчесто пијат кафе или вода. Ова го покажаа резултатите од анкетата што ја направи Мета.мк, со која целта беше да видиме какви се навиките во исхраната на средношколци од неколку училишта за средно образование, како и колку често спортуваат. Анкетниот прашалник го одговорија вкупно 672 ученици. Ги...

Субвенциониран студентски оброк – финансиска мерка која не се користеше само за купување здрави оброци

Месецов заврши последната исплата за субвенционираниот студентски оброк - финансиска мерка со која од изминатава академска година државата го збогати студентскиот буџет и која, како што најавија властите, има за цел да го унапреди студентскиот стандард и да им помогне на студентите во покривањето на трошоците за исхрана. Со оваа мерка, студентите добиваа финансиска поддршка во износ од 120 денари...

Паштетите, кечапот, мајонезот, маргаринот и вештачките засладувачи ќе се исфрлат од исхраната во градинките

Работната група за ревидирање на Правилникот за нормативи и стандарди за исхрана во градинките денеска во Министерството за труд и социјална политика (МТСП) одржала работен состанок, на кој се предложени промени во исхраната на децата во градинките и стандардите за неа. Работната група препорачува зголемен внес на свежо овошје и зеленчук, но и конзервираната храна да биде заменета со замрзната....

МОН: Студенти, аплицирајте да добивате 2.400 денари месечно за студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН), потсетува дека во тек е јавниот повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок од 2.400 денари за девет месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти е од 1 до 31 август 2021 година. За кандидатите кои ќе се стекнат со статус на студенти...

Основните трошоци за живот едно семејство го чинеле 33.538 денари во август

Потребите на едно домаќинство за храна, пијалаци, домување, хигиена, превоз, облека, обувки изнесувале 33.538 денари, покажуваат податоците на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) за вредноста на синдикалната минимална кошница. Најголем дел од средствата се трошеле на исхрана и пијалаци 41,81 отсто или 14.022 денари. Потребите за домување биле 10.780 денари или 32,14 отсто, за хигиена според минималната синдикална кошница...

Научник од Оксфорд: Во моментов се тестираат 69 лекови против корона вирусот

Не постои режим на исхрана во светот што може да ве направи имуни на корона вирусот. Сепак, се препорачува здрава исхрана која би му помогнала на вашиот имунолошки систем, вели Детина Зали, научник и професор на Универзитетот во Оксфорд, која што во моментов со група научници од Универзитетот Харвард и МИТ работи на детални истражувања. Во изјава за „Порталб.мк“,...

„Три едукации и две наредби за отстранување на неусогласености“ по контролата на АХВ во школите

Иако државата преку Министерството за образование и наука, минатата година најавуваше дека ќе започнат засилени контроли од неколку институции на оброците што ги добиваат учениците во училишните мензи, засега нема ништо од тоа. По низата реакции на родители преку социјалните мрежи, дека во храната децата наоѓале парчиња пластика, остатоци од зеленчуков отпад, како и тоа дека немало крем во...

Шекеринска: Голем дел од парите за исхрана на војниците не се искористувале

Ќе направиме нов правилник за исхрана на војниците во АРМ, а голем дел од парите наменети за нивна исхрана досега не се искористувале, поради што ќе мора да преземеме одредени промени, за што веќе разговарав со Генералштабот на АРМ, објасни министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Одговарајќи на новинарско прашање на денешниот брифинг со уредниците и новинарите за самитот на НАТО,...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...