fbpx
Таг: инженери

таг: инженери

Собир на група инженери незадоволни од одлуката концесијата за Чебрен да се додели на грчка компанија

Со поставување шишиња вода, група инженери денеска го изразија своето незадоволство и спротивставување на владината одлука за доделување на концесија за користење на водата на Црна река за производство на електрична енергија на грчката компанија ППЦ-Архиродон. Инженерите се собраа во неколку градови, меѓу кои и во Скопје кај Камениот мост и во Битола на плоштадот Магнолија. На собирите побараа да се...

Пендаровски: Од младите инженери зависи дали една држава ќе напредува или ќе стагнира

Претседателот Стево Пендаровски се обрати по повод отворањето на 51. Европска конференција на млади инженери, чиј домаќин по втор пат е Клубот на млади инженери при Инженерската институција на Македонија. Конференцијата на тема „Поврзување на патеките на инженерите“ започна од вчера и ќе трае до 8 октомври, на Факултетот за електротехнички науки и информатички технологии (ФЕИТ), под покровителство на претседателот. На...

ФЕИТ ги промовираше новите инженери и магистри – 53 отсто се девојки

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) вчера ја промовираше новата генерација дипломирани инженери по електротехника и информациски технологии, како и новите магистри. На свечена церемонија, во големата сала на Филхармонија, дипломите им беа врачени на 146 нови инженери и 44 магистри. Како што информираа од овој факултет, во новата генерација дипломци, дури 77 или 53 отсто, се девојки –...

По 20. пат доделен Инженерски прстен на најдобрите дипломирани инженери

По дваесетти пат, вчеравечер најдобрите дипломирани инженери се здобија со престижното признание Инженерски прстен. Во организација на Инженерската Институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, под покровителство на Претседателот на Република Северна Македонија, Инженерски прстен добија уште 12 нови дипломирани студенти. Ова признание досега го добиле 214 најдобри студенти од инженерските професии. Годинава, признанието го доделија претседателката...

Јанкуловска: Патот до признанието Инженерски прстен е поплочен со многу труд и одрекувања

Претседателот Стево Пендаровски денеска го врачи признанието „Инженерски прстен“ на 12 најуспешни студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини во Република Северна Македонија. Манифестацијата се одржува по 19. пат во организација на Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, а под покровителство на претседателот. Во своето обраќање Пендаровски истакна дека со доделувањето на ова...

Пендаровски им додели „Инженерски прстен“ на најуспешните дипломирани инженерки

Претседателот Стево Пендаровски им го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини, информираат од претседателскиот кабинет. Дури 10 од вкупно 12 добитници на прстенот се жени, односно над 83 проценти. Овогодинешни добитници на признанието се: Марија Петрова од Архитектонски факултет – Скопје; Дејан Геговски од Градежен факултет, Скопје; Маја Шаревска од Машински...

Инженерите може да понудат решенија за загадениот воздух

Градовите може да станат одржливи и да бидат подобро место за живеење доколку се искористи креативноста на инженерите, беше констатирано на денешното одбележување на Светскиот инженерски ден во Комората на овластени архитекти и овластени инженери (КОАИ). „Како што инженерите проектираат и градат објекти и сообраќајници, треба и да понудат решенија за намалување на загадувањето како најголем предизвик во урбаното живеење,...

Инженерите и архитектите бараат законски измени за градбите и за овластувањата

Подготовка за измени и за дополнување на Законот за градење и на Законот за просторно и урбанистичко планирање за подобрување на инвестиционата клима за домашните компании во Македонија и измени и дополнувања на Законот за градење во делот на категоризација на градбите заради зголемување на квалитетот на инженерските услуги, беа тема на разговор на денешната средба меѓу претседателот на...

На ФЕИТ беа промовирани нови 275 инженери и 113 магистри

Нови 275 инженери и 113 магистри, вчеравечер промовираше Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). На промоцијата, која се одржа во Македонскиот народен театар, деканот на ФЕИТ, Миле Станковски, им порача на дипломираните и на магистрите дека ова е дипломирањето, односно магистратурата ги става на нова почетна линија. Од дипломираните годинава, 21 беа промовирани како најдобри студенти во генерацијата со просек...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....