fbpx
Таг: институции

таг: институции

Лу: Успехот на судските реформи во Албанија зависи од волјата на народот

На конференција за борба против корупцијата што се одржа во Тирана, амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, изјави дека Албанците мора да имаат високи очекувања од спроведувањето на судските реформи, јавува дописничката на „Мета“ од Албанија. „Судските реформи може да бидат спроведени само ако народот во Албанија има високи очекувања и барања од институциите. Албанците треба да очекуваат дека многумина...

ДОМ: Градовите се задушуваат, а институциите се во изборна кампања

ДОМ протестира што градовите се задушуваат од загадување на воздухот, а надлежните лица од институциите се растрчани во изборна кампања! „Нема кој да донесе одлука и да даде налог за итни мерки, ниту доволно службеници кои тоа ќе го спроведат. Партизираните институции се неспособни да си ги извршуваат своите обврски и не е доволен напорот на професионални службеници кои се...

Кирацовски: Вработените во администрацијата обезбедуваат кворум за митингот во Охрид

Голем број државни институции и општини се ставија во функција на обезбедување кворум за потребите на партискиот митинг на ВМРО-ДПМНЕ што ќе се одржи денеска во Охрид, се вели во соопштението од кабинетот на дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и за администрација, Александар Кирацовски. - Вработените, наместо на работните места каде што треба да ги извршуваат своите работни задачи во служба...

Опаѓа довербата на граѓаните кон институциите и кон партиите во Албанија

Анкета спроведена од германската фондација „Конрад Аденауер“ помеѓу граѓаните во Албанија, на репрезентативен примерок од 1.951 испитаник, покажува дека довербата на граѓаните кон институциите опаѓа. Само 9 отсто од анектираните му веруваат на претседателот на државата, 4 отсто доверба добил парламентот, владата има 12 отсто доверба, опозицијата - 10 отсто, а судството добило минимална доверба од 2 отсто. Истражувањето покажува...

Амбасада на САД: На СЈО мора да му се овозможи да спроведе целосна истрага

На специјалната јавна обвинителка мора да ѝ биде овозможено да спроведе целосна и независна истрага, без никакви опструкции, а државните институции и политичките партии треба да соработуваат, велат за „Мета“ од Амбасадата на Соединитетите Американски Држави во Скопје, во врска со истрагата на СЈО во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Оттаму посочуваат дека утврдувањето на одговорноста за незконското прислушување...

Меѓународна конференција за работни спорови се одржува во Охрид

Меѓународна конференција за мирно решавање на работни спорови се одржува во Охрид. Работните спорови можат да произлезат од колективните договори или индивидуални спорови поврзани со отпуштање од работа или неисплата на плата. Нивното решавање е регулирано со посебен закон, кој стапи на сила од почетокот на 2015 година. Основната цел на законот е да им овозможи на работниците и на работодавците...

Димитриев: За една година ќе имаме преструктуиран безбедносен систем

Министерството за внатрешни работи почнува со реализација на процесот на реформи за консолидација на безбедносниот систем во државата, во согласност со препораките од извештајот на Прибе, кои, меѓу другото, треба да ја засилат контролата на работата на безбедносните служби. Ова денеска на прес-конфереција го соопшти техничкиот премиер Емил Димитриев, по состанокот на кој присуствуваше целото раковдство на МВР, односно министерот,...

Попоски: Владата ќе постапи по дел од барањата на Турција

Владата на затворена седница донела одлука да постапи по дел од барањата од Турција што беа испорачани по неуспешниот обид за пуч, изјави Никола Попоски, министер за надворешни работи за радио „Слободна Европа“. Попоски рече дека не може да коментира одлуки донесени на затворена владина седница и затоа не може да каже што конкретно побарала Турција ниту, пак, какви мерки...

Родители на деца со аутизам од Штип најавуваат кампување пред институциите

Единствениот вработен дефектолог во Центарот за аутизам во Штип пред два дена си дал отказ, а родителите на децата со аутизам не биле информирани за тоа. Тие денеска наидоа на затворена врата во Центарот за аутизам. Родителите немаа информација зошто е затворен Центарот за аутизам, каде нивните деца ги поминуваат часовите додека тие се на работа. Но, како што изјавија,...

Манчевски: Институциите мора да ја смират паниката кај граѓаните

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, денеска на прес-конференција рече дека институциите мора подготвени да ги дочекаат земјотресите. Според него, моментално најголем хаос владее во образованието. - Училиштата немаат никакви насоки и се оставени сами на себе, стихијно да носат одлуки што ќе прават со наставата. Некои држат настава, некои ги враќаат учениците дома, а има и такви во кои една смена...

Шилегов: Мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ станува опасен по животот на граѓаните

Последните дождови покажаа дека „Скопје 2014“, мегаломанскиот проект на Никола Груевски, освен што е пералница за пари, станува реална опасност по безбедноста на граѓаните на Скопје, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој рече дека два дена екипите на комуналните претпријатија дежураат во „прескапо платените градби во центарот на Скопје и од нив вадат фекалии кои директно ја загрозуваат...

Шилегов: Еден месец по поплавите, сè уште не се знае точниот број на жртви

Точно еден месец од поплавите до денеска, сè уште нема конечен биланс на жртвите за кои знаеме дека се најмалку 23, но ниту една институција не ги отфрли неофицијалните информации за неколкупати поголема бројка на загинати, а не се знае бројката на исчезнати, изјави денеска во Стајковци портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој рече дека граѓаните од поплавените места сè...

СДСМ бара расправа во Собранието за пропустите во заштитата од поплави

Пратениците од пратеничката група на СДСМ во Собранието денеска побараа Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство да одржи надзорна расправа на која ќе се утврдат пропустите што надлежните институции и органите на власта ги направиле во врска со заштитата од поплави. Панче Орцев, пратеник од СДСМ и претседател на оваа комисија, денеска на прес-конференција, посочи дека и  по 17 дена од поплавите на 6...

Кучи: Примена на швајцарски искуства за развој на туризмот во Македонија

Искористување на туристичкиот потенцијал на Македонија преку примена на швајцарска експертиза во областа на туризмот, најави министерот за економија Дритон Кучи, по потпишувањето на меморандумот за разбирање и соработка во областа на туризмот, со директорката на швајцарската Програма за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ), Розанди Лоу. Со потпишувањето на овој меморандум, Македонија ќе добие поддршка од Швајцарија во развојот на...

Иванов „ги искара“ институциите: Не може АРМ да ги извршува и задачите на ЦУК и ДЗС

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов во своето денешно обраќање на централната свеченост по повод Денот на Армијата, ги „искара“ надлежните институции од системот за управување со кризи и за заштита и спасување поради нивната реакција околу поплавите во Скопје и ставањето на поголем дел од товарот на Армијата и полицијата во справувањето со штетите. Тој посочи дека ангажирањето на Армијата...

Хаос и некоординираност и по шест дена од поплавите во Стајковци

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови. Дури на самото место се гледа дека што она што се пишува по социјалните мрежи е многу поблиску до реалноста отколку...

ЛДП e разочаранa од односот на Груевски кон премиерот

Ливерално-демократската партија (ЛДП) денеска преку соопштение изрази сочувство до семејствата на жртвите од невремето што во саботата вечерта го зафати Скопје и околината, но и разочараност од однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при неговата посета на погодените подрачја. Од опозациската партија велат дека се загрижени поради големиот број на загинати во невремето и додаваат дека нивните општински организации...

Шекеринска ги посети граѓаните во поплавените подрачја во Скопје и околината

Заменик-претседателката на опозициската СДСМ, Радмила Шекеринска денеска ги посети местата во Скопје и околината кои најмногу беа погодени од вчерашното невреме и поплавите што тоа ги предзвика. Таа ги повика сите граѓани на земјава, особено оние од Скопје, да се приклучат во помошта на настраданите од поплавите. „Бевме во Сингелиќ, во Арачиново, во Стајковци, ќе одиме во Инџиково и...

Народна банка: И покрај кризата, македонскиот финансиски систем е стабилен

Во услови на неповолни домашни случувања, македонскиот финансиски систем ја задржа својата стабилност. Ова бил заклучокот на денешната редовна средба во Народната банка меѓу високите претставници од институциите што се надлежни за регулирање и за надзор на одделните сегменти од финансискиот систем на Република Македонија, информираат од кабинетот на гувернерот на Народната банка, Димитар Богов. На средбата учестувале претставници на...

Лозарите ќе блокираат патишта поради неисплата на грозјето

Лозарите од Неготино и од Кавадарци ќе ги блокираат регионалните патишта в понеделник поради неисплата на нивниот род од визбата „Повардарие“, пишува порталот „Дума“. Тие побарале помош од надлежните институции, бидејќи се загрозувал откупот на грозјето од идната реколта, но и нивната егзистенција. Лозарите додаваат дека се наближува нова берба, а сè уште има лозари кои не можат да си го наплатат старото...

Два дела од малата депонија со линдан во ОХИС се целосно исчистени, извезени се 960 тони отпад

Два дела од малата депонија со линдан во ОХИС се целосно исчистени, а 960 тони отпад се веќе извезени во Франција. Спакувана е и контаминираната почва извадена од исчистениот...