fbpx
Tags институции

Tag: институции

Ristoska: Nëse nuk na vazhdojnë afatin, kemi plan rezervë

Prokurorja publike nga Prokuroria Speciale, Lençe Ristoska sonte në emisionin “Top Tema” përsëriti apelet për vazhdimin e afatit për ngritjen e aktakuzave që i posedon PSPS, por thekson se nëse kjo nuk ndodh, atëherë ata kanë plan “B”. “Apelojmë të vazhdohet afati për ngritjen e aktakuzave i cili zgjat deri më 30 qershor. Nëse kjo nuk ndodh, kemi disa variante...

Poposki: Qeveria do të veproj sipas një pjese të kërkesave të Turqisë

Qeveria në seancë të mbyllur ka marrë vendim që të veproj sipas disa nga kërkesat e Turqisë që u porositën pas puçit të pasuksesshëm, deklaroi ministri i jashtëm Nikolla Poposki për radio “Evropa e Lirë”. Poposki tha se s’mund të komentoj vendime të marra në seancën të mbyllur qeveritare dhe për këtë s’mund të thotë çfarë më saktë ka kërkuar...

Bejl: Të largohen pengesat për funksionim normal të PSP

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli konsideron se është mië që partitë politike dhe të gjitha institucionet të punojnë në mënjanimin e pengesave pë punë normale të Prokurorisë Speciale Publike (PSP), Kuvendi të punojë normalisht dhe të vazhdojë zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinës. “I nxisim të gjitha partitë politike dhe institucionet të punojnë në mënjanimin e të gjitha pengesave për...

Zaev u bëri thirrje qytetarëve të mos marrin pjesë në zgjedhjet jo- legjitime të 5 qershorit

LSDM dhe partnerët e koalicionit sot në selinë e LSDM-së, e nënshkruajtën platformën për Maqedoni demokratike. Pas nënshkrimit, fjalim ka mbajtur lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i cili bëri thirrje deri te qytetarët që t’i bojkotojnë zgjedhjet dhe të mos dalin në votime. “I ftoj të gjithë qytetarët, të gjitha organizatat civile dhe partitë politikë që të mos marrin pjesë në...

Memeti për trajtimin e emigrantëve: Çnjerëzor, i dëmshëm dhe jo- dinjitoz

Emigrantët e qendrës për emigrantë të huaj në Gazi Babë qëndrojnë në kushte edhe më të këqija se ato të arrestit, deklaroi obdusmani Ixhet Memeti në konferencën e sotme për shtyp kushtuar kushteve në këtë qendër, por edhe dobësive të sistemit lidhur me valën e refugjatëve nga Lindja e Mesme, ku është përfshirë nga luftëra të shumtë. Një ekip i...

DAP: Kontributet për honorarët do t’i publikojmë në fund të javës.

Deri në fund të kësaj jave, Drejtoria  e të Hyrave Publike, do të publikojë parametrat me të cilat do të dihet se si do të bëhet pagesa e për kompensimin e honorarëve më të shumë se 9.590 denarë. Siç bëri të ditur “Meta”,  dërguam pyetje tek  Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, për atë se  a thau vërtet ka paralajmërime...