fbpx
Таг: Има таков народ

таг: Има таков народ

Анкета во Бугарија: Партиите на Борисов и Петков изедначени, „Има таков народ“ не би влегла во парламентот

Најновата анкета на „Алфа рисрч“ покажува дека партијата „ГЕРБ“ на Бојко Борисов и „Продолжуваме со промените“ на Кирил Петков имаат минимална разлика во популарноста доколку во Бугарија се одржат предвремени парламентарни избори, пренесува bTV Novinite. За „ГЕРБ“ на Борисов би гласале 21,5 отсто од граѓаните кои учествувале на анкетното истражување, додека „Продолжуваме со промените“ на Петков на изборите би ја...

Уште еден пратеник ја напушти партијата на Слави Трифонов, премиерот Петков убеден дека ќе има и други

Партијата „Има таков народ“ (ИТН), на бугарскиот шоумен Слави Трифонов денеска изгуби уште еден пратеник - тоа е шестиот што ја напушти партијата откако таа излезе од владејачката коалиција. Пратеникот Кирил Симеонов од Варна денеска во емоционален говор во парламентот рече оти му е срам што вчера гласал заедно со ГЕРБ и ДПС за разрешувањето на претседателот на бугарскиот...

Партијата на бугарскиот премиер „оди“ кон обезбедување мнозинство во парламентот на сметка на Слави Трифонов

Откако денеска бугарскиот весник „24 Часа“ објави дека седуммина пратеници на парламентарната група на партијата „Има таков народ“ (ИТН) ќе ја напуштат и ќе застанат во поддршка на владејачката коалиција од која нивната партија излезе минатата недела, засега и од нивната партија и од коалицијата „Продолжуваме со промената“ (ПП), на премиерот Кирил Петков нема ниту јасна потврда ниту јасно...

Партијата на Слави Трифонов излегува од бугарската влада поради „Македонија и банкротот“

По отприлика половина година на затегнати односи, се распадна владината коалиција во Бугарија. Шоуменот Слави Трифонов, претседател на „Има таков народ“ во видеообраќање соопшти дека ги повлекува министрите од партијата од владата и излегува од неа, јави Бугарското национално радио (БНР). Потегот на Трифонов уследи по долгите несогласувања во коалицијата, во која за разлика од партнерите, „Има таков народ“ постојано...

Во Бугарија преговори за нова влада, ГЕРБ на Бојко Борисов не е во игра

„Продолжуваме со промената“ (ПП), новата политичка коалиција што победи на парламентарните избори во Бугарија во неделата, денеска ги почнува преговорите со други партии за формирање нова влада, јави бугарски „Медиапул“. Кирил Петков, поранешен технички министер и еден од ко-претседавачите на коалицијата изјави дека веќе разговарал со Корнелија Нинова, претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП, со Слави Трифонов, претседател на „Има...

Партијата на шоуменот Слави Трифонов нема да достави предлог за нова влада на Бугарија

Откако партијата „Има таков народ“ (ИТН) на шоуменот Слави Трифонов, која се смета за победник на вонредните парламентарни избори на 11 јули со освоени 65 пратенички места во 240-члениот парламент на Бугарија, соопшти дека нема да формира влада, се поизгледно е дека Бугарија ќе оди на нови парламентарни избори. Во телевизиско обраќање денеска, Трифонов соопшти дека партијата одлучила да не...

Мртва трка меѓу партиите на Борисов и Трифунов на изборите во Бугарија, неизвесно кој ќе формира влада

Предвремените парламентарни избори што се одржаа во Бугарија вчера донесоа нова политичка неизвесност околу тоа кој ќе ја формира идната влада. Од затворањето на избирачките места вчера вечер, до денес наутро се води тесна битка за првото место според бројот на освоени гласови меѓу партијата ГЕРБ на Бојко Борисов и Има таков народ на Слави Трифонов. На обработени 95,22...

Бугарија во недела оди на најнеизвесните избори досега

Вторите по ред предвремени парламентарни избори во Бугарија што ќе се одржат на 11 јули носат нови неизвесности. Последните анкети спроведени во јуни и на почетокот од јули покажуват тесна трка во изборните резултати меѓу партијата Има таков народ на Слави Трифонов и ГЕРБ на Бојко Борисов. Анкетата на агенцијата „Алфа Рисрч“ спроведена меѓу 4 и 7 јули покажува дека...

Пропадна и последниот јалов обид на ГЕРБ на Борисов да формира нова влада на Бугарија

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ, партијата на досегашниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, и на Сојузот на демократските сили (СДС) денеска испратила покана за средба во бугарскиот парламент со ПГ на „Има таков народ“ на шоуменот Слави Трифонов, но од таму поканата експресно била одбиена, јави бугарската новинска агенција „Фокус“. Тоа беше последниот обид да ГЕРБ и СДС да формираат...

Претседателот Радев ја свика конститутивната седница на новиот бугарски парламент за задутре

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска ја свика за 15 април во 9 часот Конститутивната седница на новиот бугарски парламент. Радев го повлече потегот откако во последниот број на „Државен весник“ на Бугарија беа објавени мандатите, односно имињата на новите пратеници. Што се однесува до формирање владина коалиција, во Бугарија работите уште се многу неизвесни. Двете политички сили со најмногу...

По изборите во Бугарија, сите конци во рацете на шоуменот Слави Трифонов

Слави Трифонов на основачкото собрание на „Има таков народ“ на 16 февруари 2020 година. Фото: Tnvsjk2013/Викимедија комонс. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
Човекот што ќе ја реши иднината на Бугарија се нарекува Слави Трифонов и тој треба набргу да каже што ќе прави, повика досегашниот пратеник од Бугарската социјалистичка партија (БСП), Јавор Божанков, повикувајќи го на изјаснување на лидерот на партијата „Има таков народ“, извести dnevnik.bg. Партијата на шоуменот Слави Трифонов по парламентарните избори во неделата е втората политичка сила во Бугарија,...

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, ВМРО во неизвесност, Борисов предложи експертска влада

Според најновите резултати од пребројувањето на гласовите објавени од Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија, објавени во 9:30 часот по бугарско време (8:30 по македонско), води партијата на досегашниот премиер Бојко Борисов, ГЕРБ, која има 24,88 отсто од гласовите, според обработени 54,63 отсто гласачки ливчиња. ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, пак, сè уште не знае дали ќе влезе во парламентот....

Претседателот Пендаровски со апел да се протестира достоинствено и без насилство

Претседателот Стево Пендаровски по синоќешниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“ утрово испрати соопштение во кое наведува дека е неприфатливо користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. „Настанот кој се...