fbpx
Таг: Илијана Јотова

таг: Илијана Јотова

Ковачевски: Ги помагаме Македонците во Албанија, поддршката ќе продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше посетата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова на Голо Брдо, Албанија во пресрет на одржувањето на пописот кај нашиот западен сосед. Ковачевски изјави дека македонската држава има одлични односи со Албанија, а како држава на нашето македонско население даваме помош на многу начини во Албанија. Ковачевски рече дека тој пред еден месец заедно со неговите...

Пред пописот во Албанија, бугарската потпретседателка Јотова во посета на Голо Брдо

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова денеска заминува во посета на Албанија, каде ќе се сретнела со претставници на бугарското малцинство, извести Бугарско национално радио (БНР). Посетата доаѓа пред пописот на населението и живеалиштата во Албанија, кој се очекува да почне следната седмица. Првата активност на Јотова ќе биде средба со претставници на бугарската заедница во Голо Брдо. Албанија во октомври 2017 година...

Пендиков стана европски државјанин, Јотова лично му ја даде личната карта

Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“ денескa на официјална церемонија во Претседателството во Софија доби бугарско државјанство, пренесе БГНЕС. Бугарската потпретседателка Илијана Јотова лично му ја предаде личната карта, му вети заштита од државата и го опиша како храбар млад човек кој останал верен на своето бугарско потекло. Таа му честиташе за добивањето бугарско државјанство...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...