fbpx
Таг: хибриден режим

таг: хибриден режим

Македонската демократија меѓу „хибриден режим“ и „нецелосна демократија“

Едно место напредок, на 72 место од 167 земји, но сепак на дното од списокот земји со „нецелосна демократија“. Вака е рангирана Северна Македонија во најновиот „Индекс на демократијата“ за 2022 година, што секоја година го објавува британската компанија за деловни истражувања, The Economist Intelligence Unit (EIU) , пишува „Вистиномер“ во својот напис. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   И натаму главен...

Фридом Хаус: Македонија со иста оценка како лани, во Западен Балкан владеат хибридни режими

Според најновиот извештај на невладината организација Фридом Хаус насловен „Држави во транзиција - од слабеење на демократијата до авторитарна агресија“ во кој е анализирана состојбата со демократијата во 29 земји во транзиција, Северна Македонија останува во категоријата „хибриден режим“ со истата генерална оценка како лани од 3,82, на скалата од еден до седум, каде еден е најниско ниво на...

Економист: Македонија од хибриден режим напредуваше во земја со нецелосна демократија

Угледното списание Економист во нивниот Индекс на демократија за 2021 година ја рангираше Северна Македонија во групата на „демократски земји со недостатоци“ или „нецелосна демократија“, што претставува искачување за едно скалило погоре во однос на досегашното рангирање на земјава како „хибриден режим“. Инаку, нашата земја со години наназад спаѓаше во категоријата „хибриден режим“. Економист ја рангирал состојбата со демократијата во...

„Фридом Хаус“: С. Македонија бележи демократски напредок како единствена на Балканот меѓу земјите во транзиција

Северна Македонија како држава во транзиција бележи демократски напредок изиминатава година, со подобрување од 0.07 поени, односно го зголемила индексот на демократија од 3,75 на 3,82, за разлика од повеќето други земји во регионот, стои во извештајот на „Фридом Хаус“ насловен „Земји во транзиција 2021 година“. Ова е втор најдобар резултат од вкупно 29 земји кои се анализираат во...

„Фридом Хаус“: Македонија со напредок во медиумскиот сектор, но и понатаму е во групата земји со транзициски хибридни режими

Најновиот извештај „Држави во транзиција“ на „Фридом Хаус“ за 2020 година покажува дека Македонија напреднала во критериумите „изборен процес“ и „независни медиуми“. Овогодинешната оценка за нашата земја е 3,75 и ова е трета година по ред да се подобрува демократскиот напредок. Македонија и Косово се единствените две земји од Балканот во кои е констатиран напредок на демократијата во 2020...

Македонија со благо подобрување од лани на индексот на демократијата на „Економист“

Според „Индекс на демократијата 2019“ (Democracy Index 2019) на „Economist Intelligence Unit - EIU“, која е сестринска организација на магазинот „Економист“, Македонија во изминатата година направила благо придвижување кон подобро во однос на годината пред неа, односно во 2018, но сè уште е во категоријата на „земји со хибридни режими“. Рангирањето по категории е од Целосна демократија, преку Нарушена...

„Фридом хаус“: Нема напредок во демократијата во Албанија

Во објавениот извештај „Земји во транзиција“ на „Фридом хаус“, нема промена во оценката за демократијата во Албанија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Генералниот индекс на демократијата, кој е збир на седум специјални индекси, оваа година за Албанија изнесува 4,14, исто како и лани. На листа од еден до седум, еден означува највисоко ниво на демократски прогрес, а седум означува најниско ниво. Врз...

СДСМ: И „Економист“ предупредува дека Македонија е на пат кон авторитарен режим

„Македонија е на пат да стане авторитарен режим со власта во заминување на Никола Груевски, од каде што почнале проблемите. По организацијата „Фридом хаус“, ваква оценка стига и од светски почитуваниот медиум „Економист интелеџенс јунит“ (Economist Intelligence Unit)“, се вели во соопштението на СДСМ. Од партијата додаваат дека „во 2006 година кога Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ дојдоа на власт, Македонија била...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...