fbpx
Таг: хеликоптери

таг: хеликоптери

Голем пожар на грчкиот остров Хиос

На грчкиот остров Хиос рано утрово, околу 3.30 часот, избувна силен пожар. Пожарот избувна во јужниот дел на островот, а грчките противпожарни служби се обидуваат да го стават под контрола огнот, но гаснењето е отежнато поради силнот ветар. Во гаснењето на пожарот се вклучени шест хеликоптери, 16 противпожарни возила, 40 волонтери и 40 камиони со вода. Хеликоптерите имаат проблеми со фрлање вода...

САД ѝ подарија на Хрватска 16 борбени хеликоптери

Американскиот конгрес пред неколку недели ја одобрил испораката за Хрватска на 16 лесни разузнавачки борбени хеликоптери „кајова вориор“, информира хрватскиот весник „Јутарњи лист“. Вкупната вредност на подарокот изнесува 100 милиони долари, а во следните три години хрватската армија ќе треба да плати околу 20 милиони долари за резервни делови, обука и за муниција за нив. Хеликоптерите се целосно модернизирани и ремонтирани...

Хеликоптери на САД извршиле напад на пункт на авганистанската војска

Најмалку осум авганистански војници биле убиени во воздушен напад на силите на САД на воен пункт во провинцијата Логар, јужно од Кабул, соопштиле авганистанските власти, пренесува „Би-Би-Си“. Според информациите, два воени хеликоптери на САД го нападнале пунктот, денеска, среде бел ден. Засега не се познати причните за воздушниот напад, а армискиот командант на областа за „Би-Би-Си“ изјавил дека на пунктот јасно...

Бројот на загинати во земјотресот во Непал надмина 7.000 лица

Непалската полиција денеска потврди дека бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата достигнал 7.074 лица, а 14.000 биле повредени, пренесуваат медиумите. Според официјалните податоци, во земјотресот биле уништени 141.000 куќи, а оштетени биле 150.158 домови. Како што пренесуваат медиумите, полицијата барала повеќе хеликоптери за транспорт на хуманитарна помош на стотиците илјади луѓе, кои се наоѓаат во оддалечените подрачја,...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...