fbpx

Кувајт купува француски хеликоптери во вредност од една милијарда евра

-

Кувајт потпиша договор за купување на 30 француски хеликоптери во вредност од една милијарда евра, соопшти денеска француското министерство за одбрана.

Францускиот министер за одбрана, Жан-Ив ле Дријан потпиша договор за продажба на 30 француски хеликоптери во Кувајт, пренесуваат светските медиуми. Од нив, 24 се наменети за војската, а шест за националната гарда на Кувајт.

Купувањето на хеликоптерите беше најавено во 2015 година кога двете земји потпишаа трговски договор во вредност од 2,5 милијарди евра.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопје повторно меѓу најзагадените градови во светот, половина од мерните станици не работат

Скопје е повторно меѓу десетте градови со најзагаден воздух во светот. Вредностите на ПМ 10 честичките денеска, според страницата IQAir, се оценети со 153 на скалата на AQI индексот...