fbpx
Таг: Havstnmr2022ttsv

таг: havstnmr2022ttsv

Контраспин: Руската инвазија врз Украина не е „специјална воена операција“, како што спинува Левица

Политичката партија Левица ја искористи терминологијата на Кремљ дека руската инвазија во Украина е всушност „специјална воена операција“. Во оваа изјава се препознава спин, ако се земе предвид дека специјалните операции се воени активности спроведени од специјално назначени, организирани, избрани, обучени и опремени сили кои користат неконвенционални техники и начини на делување. Специјалните операции можат да вклучуваат извидување, неконвенционално...

Вистиномер: „Тајм Магазин“ нема објавено насловна каде Путин е презентиран како да е Хитлер

На насловната фотографија на „Тајм Магазин“ е претставен претседателот на Русија, Владимир Путин каде тој наликува на Хитлер. Оваа фотографија е дигитална, креирана од графичкиот дизајнер Патрик Мулдер, како што и самиот напиша на „Твитер“. Вистинската насловна страница на „Тајм Магазин“ од таа недела прикажува група војници на руски тенк, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен...

Вистиномер: Леонардо Ди Каприо не донирал 10 милиони долари за Украина

Извор близок до проверувачите на факти на „Си Ен Ен“, за истоимениот медиум потврдил дека Ди Каприо не донирал 10 милиони долари за Украина и нема членови од семејството од Одеса или од кое било друго место во Украина. Дека тврдењето за 10 милионската донација на Ди Каприо е, исто така, невистинито, оцениле и проверувачите на факти на „Политифакт“,...

Вистиномер: Руската Дума со драконски казни: Од 10-15 години затвор за свесно ширење лажни вести за руската војска

Руската Дума усвои закон со кој се пропишани драконски казни за делото „свесно ширење на лажни вести“ за операциите на руската војска, категоризирани според тежината и последиците од таквото делување, јави агенцијата РИА новости, пренесува „Вистиномер“. Според новиот закон, за делото „свесно ширење на лажни информации за вооружените сили на Руската Федерација под маската на веродостојни пораки“, најниската казна е...

Јашари за „Слободен печат“: Имаме актери со злонамерни агенди кои продолжуваат да радикализираат различни групи во земјата

Директорот на „Фондацијата Метаморфозис“, Бардил Јашари во изјава за „Слободен печат“ вели дека во Северна Македонија имаме многу ниско медиумско образование, плодна почва за теории на заговор, недоверба во институциите, опаѓање на квалитетот на новинарството и голем број извори на дезинформации како и разни актери, домашни и странски, кои ги користат да ги промовираат своите агенди и да ги...

Вистиномер: Објава неосновано шири паника дека Русија ни се заканува и дека сме „готови“

Информацијата за тоа каква воена опрема Македонија ѝ донирала на Украина е класифицирана, па оттаму несериозно е да се шпекулира дека македонските власти ѝ испратиле на Украина противтенковско вооружување, па дури и дека „не се знае колку руски тенкови се уништени со македонско оружје“. Со ваквото пласирање на непотврдени и непроверени инфромации само се шири паника во јавноста, пишува...

Вистиномер: Во Украина нема бази за биолошко оружје

Белата Куќа овие руски тврдења, дека имало лаборатории за биолошко оружје во Украина, ги адресираше како лажни. Претходно и Обединетите нации соопштија дека немаат никакви сознанија за наводно производство на оружја за масовно уништување во Украина. Портпаролот на ОН изјави дека на светската организација не ѝ се познати „никакви активности на украинската влада кои се спротивни на нејзините...

Контраспин: Тоа што во Русија има антивоени протести, не значи дека е демократска држава

Антивоентите протести во Москва, Санкт Петерсбург и во други руски градови, не се доказ дека руската држава има демократски капитал, како што спинува Бишевац. Големиот број на апсења, цензурирањето на одредени медиуми и на поголемиот дел од социјалните мрежи го тврди токму спротивното. Неточно и манипултивно е и тврдењето дека Украина не примила ниту еден бегалец од жариштата во...

Вистиномер: Видео од протест во Австрија се користи за ширење дезинформации за бројот на загинати во Украина

Видеото се обидува да прикаже дека во Украина е исцениран бројот на загинати лица. Проверката на факти, пак, покажува дека истото е снимено во Австрија, три недели пред руската инвазија врз Украина и дека всушност станува збор за протест против климатските промени, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: За видео, кое на социјалните мрежи се прошири...

Оружјето за измама на Кремљ: 7 работи што треба да ги знаете за РТ и Спутник

Европската унија одобри санкции против оружје за измами на Кремљ: Спутник и РТ. Нивните радиодифузни активности беа итно суспендирани во ЕУ, додека Кремљ не ја прекине агресија врз Украина и додека Русија не престане да спроведува активности на дезинформации и манипулации со информации против ЕУ и нејзините земји-членки, пишува EuvsDisinfo, пренесува Порталб.мк  Станува збор за вонредни, наменски и привремени мерки...

Вистиномер: Не е точно дека Русија не гранатира цивилни објекти и дека снимките од Мариупол се лажни

Тврдењето на рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин дека руските вооружени сили не гранатираат цивилни објекти и дека снимките од Мариупол се лажни, делува чудно и во најмала рака прозвучува неразумно во ситуација кога бројни светски и домашни медиуми постојано објавуваат снимки од разрушени цивилни објекти во Украина. Не е можно сите тие снимки кои се појавуваат во медиумите...

Вистиномер: Нема потврда дека Путин боледува од рак на дебелото црево

Нема официјална потврда, од било која држава, за состојбата на здравјето на Путин. Кремљ не го коментира здравјето на рускиот претседател и не одговори на овие најнови тврдења, кои се појавија по избувнувањето на конфликтот. Во случајов, како извор на информациите се користат разузнавачки извештаи на Пентагон, без никакви конкретни докази, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Вистиномер: Фејсбук објава без контекст шири ксенофобија и поттикнува меѓуетнички тензии

Овој заклучок, за кој е неизвесно како е донесен и за кој нема никаква реална поткрепа со докази, е сензационалистички и претставува најгрубо ширење на ксенофобија и нетолерантност. Објава со ваков наслов има антимигрантска реторика и поттикнува нетрпеливост на етничка и на верска основа. Притоа, во самата објава не пишува апсолутно ништо од тоа што се тврди во насловот,...

Вистиномер: Виралното видео прикажува руски војник кој се збогува со ќеркичката, а не украински

На емотивната снимка од војник кој се збогува од ќеркичката, што се прошири на социјалните мрежи, а потоа ја презедоа и голем број медиуми, нема украински, туку руски војник, а видеото е направено пред нападот на Русија врз Украина, пишува „Вистиномер“. Анализата подолу ја пренесуваме во целост: Во моменти кога домашните и светските медиуми се преплавени со вести од нападот на...

Вистиномер: Не е точно дека граѓаните панично ги повлекуваат депозитите од македонските банки

Од Народна банка за „Вистиномер“ изјавија дека „не се точни информациите дека деновиве се случуваат панични повлекувања на депозити од банките“ и нагласуваат дека „солвентноста на македонските банки,  во никој случај не е доведена во прашање“. Во однос на инфлацијата, од  Народна банка велат дека истата е над првичните проекции и изнесува 6,7 отсто во јануари. Но, оттаму напоменуват...

Дезинформациските бури во Македонија придонесоа кон дополнителна поларизација на општеството

Локалните прокси за дезинформации градат наративи, истовремено искористувајќи ја идејата за веќе постоечки идентитетски врски, заедничка историја и безусловна руска политичка поддршка со текот на времето. Тие ја замаглуваат границата помеѓу коментарите и фактите, со што се предизвикува недоверба во изворите на фактички информации на кои претходно им се верувало и се создава простор за поедноставена поларизација. Овие наративи...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...