fbpx
Таг: гробишта

таг: гробишта

Не е точно дека ЕУ проповеда сквернавење на православни христијански гробишта

Изнесеното тврдење во постот што го рецензираме, дека вандалскиот чин и сквернавењето на гробиштата на православните христијани во Вуковар се „западни вредности за кои ЕУ секојдневно проповеда“, е тенденциозно и неточно. Во текстот на Данас, каде што е оригинално објавена фотографијата споделена во постот, се наведува дека има полициска истрага и дека не е познато кои се сторителите, ниту, пак,...

Државниот врв ја одбележа годишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Државниот врв денеска ја одбележа годишнината од смртта на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски и членовите на неговиот кабинет што го придружуваа, како и екипажот на авионот, кој се урна кај Мостар, Босна и Херцеговина, на 26 февруари 2004 година. Делегација на Република Северна Македонија, составена од претставници на Владата, Кабинетот на претседателот и на Собранието положи венци свежо...

Заев: Реални се шансите да добиеме чиста препорака од ЕК

„Иднината наша, како граѓани, иднината на Република Македонија, е во ЕУ и во НАТО. Реални се шансите наесен Македонија да добие чиста препорака од ЕК.  Реални се шансите Македонија да стане 30. земја членка на НАТО. Реалност се економските перспективи, спокој во семејствата, децата дома, нови вработувања, успешни претпријатија, европско образование, современо здравство“, порача премиерот и претседател на СДСМ,...

Во Филаделфија сквернавени 500 еврејски гробови

Вандали сквернавеле повеќе од 500 гробови на еврејски гробишта во Филаделфија, јави американската телевизија „Еј-би-си“. Уривањето на надгробните плочи е последен во серијата напади на еврејски објекти во САД. Еден рабин рече дека некои од сквернавените споменици на гробиштата во Филаделфија се гробови на муслимани и на квекери. Организацијата „Лига против клевета“ понуди награда од 10.000 долари за информација што би довела до...

Битолчани обвинуваат дека се крадат надгробни плочи од градските гробишта

Битолчанецот Томе Таповски обвинува дека непознати сторители го сквернавеле гробот на неговата мајка на Светонеделските гробишта во Битола. Мермерните плочи од сите четири страни биле извадени, сè до бетонот. Таповски се сомнева дека можеби мермерните плочи се крадат за да се препродаваат бидејќи и други битолчани се соочиле со вакво непријатно искуство, односно останале без надгробните плочи од вечните живеалишта...

Семејствата ги подигнаа телата на 11 загинати во поплавите

Дел од семејствата на загинатите од поплавите во Скопје доцна синоќа ги земале телата на 11 од жртвите, а во капелата на АД „Бутел“ се уште се наоѓаат уште три тела кои треба да бидат подигнати. Семејствата на 14 жртви во невремето вчера не можеа да ги земат посмртните останки на своите блиски поради административни проблеми, односно им се бараат...

Во Кочани краделе крстови од гробиштата за да се затоплат

Роднини на починати забележале дека недостигаат речиси сите дрвени крстови во новиот дел од гробиштата во Кочани. Тие сведочат дека кога отишле на Задушница, забележале дека се однесени повеќе од 90 отсто од крстовите. - Ни кажаа дека биле забележани луѓе кои ги ставаат дрвените крстови во вреќи. Тие денови беше многу студено, па претпоставивме дека ги употребиле за огрев....

Посебен сообраќаен режим на улиците кои водат до градските гробишта „Бутел“

Во периодот од 6 часот, па се до доцните попладневни часови ќе има посебен сообраќаен режим на сообраќајниците кои водат до градските гробишта „Бутел“, „Камник“ и „Ѓорче Петров“, поради верскиот празник Задушница, соопштуваат од МВР. Кон гробиштата „Бутел“ сообраќајот ќе се одвива во една насока, односно кружно, што значи сите возила ќе се упатуваат по улицата Александар Урдаревски, потоа во...

Украина: Убиен бизнисмен во Харков

Јуриј Димент, бизнисмен и деловен соработник на градоначалникот на Харков, е убиен додека го посетувал гробот на својата мајка. Властите соопштија дека станува збор за убиство со умисла. Покрената е истрага. Педесет и двегодишниот Димент е бизнис-партнер на Хенадиј Кернес, градоначалник на Харков. И самиот Кернес одвај преживеа атентат во април 2014 година, во време на нестабилноста на истокот на Украина, еден...

Владина и градска делегација положија цвеќе на гробот на Борис Трајковски

Делегација предводена од секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски, и од членот на Советот на Град Скопје, Бранислав Саркањац, денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, и на гробовите на дел од загинатите во авионската несреќа, погребани во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел. На гробот на претседателот Трајковски цвеќе положија и делегации...

Денеска е Задушница

Денеска е духовденска задушница или ден пред православниот празник Духовден. Ден кога почнуваат деновите на задушници и црквата го одредила за помен на покојните. Обичај е верниците да одат на гробишта да раздаваат храна и предмети, а свештениците се молат за душите на покојните.  

Асфалтирани улици на градските гробишта „Бутел“

Екипите на Град Скопје и годинава, како и во изминатите две години, асфалтираа нови улици на градските гробишта „Бутел“, со вкупна површина од 3.200 квадратни метри. За реализација на овој градежен зафат, потрошени се 3,5 милиони денари од буџетот на Град Скопје, а на терен работеа екипи на ЈП „Улици и патишта“. Исто така, Град Скопје изврши и комплетирање на...

(ВИДЕО) Полицијата го бркала осомничениот убиец по гробиштата во Кавадарци

Од МВР денеска излегоа со официјални детали од апсењето на осомничениот за трикратното убиство во Кавадарци. Како што информираат оттаму, 40-годишниот Т.С. бил уапсен вчера, околу 11.30 часот, по бркотница со полицијата на градските гробишта и низ околните улици во Кавадарци. По речиси дводневна потрага и по добиени оперативни информации, полицијата го лоцирала осомничениот на градските гробишта во Кавадарци. При проверување на...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...