fbpx
Таг: Француска амбасада

таг: Француска амбасада

ХЕРА: Над 700 девојки од земјава на возраст меѓу 15 и 19 години станале мајки

Дури 52 проценти од девојчињата на 15-годишна возраст и 29 отсто од момчињата на иста возраст страдаат од повеќе психосоматски симптоми истовремено, повеќепати неделно. Во 2022 година кај нас над 700 мајки биле девојки на возраст меѓу 15 и 19 години, кој кај нас е три пати поголем од просекот во земјите на ЕУ. Потребни се образовни програми кои...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и кои живеат во Северна Македонија, информираат од Францускиот институт...

Создавањето информирани и дигитално одговорни граѓани во фокусот на конференцијата „Дигитализација“

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на конференцијата на тема „Дигитализација“, која што во организација на амбасадата на Француската Република и Францускиот институт во Скопје, денеска се одржа во Националната Установа Центар за Култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, информираат од претседателскиот кабинет. Говорејќи за дигиталната сфера како основа за напредок, претседателот Пендаровски посочи и на еден од клучните предизвици - големиот...

Предмети што се селектираат беа билет за првото соларно кино во Скопје

Во организација на Здружението „Go Green“, а со поддршка на Француската амбасада и Францускиот институт во Скопје, денеска во Кинотека на Македонија се одржа првото соларно кино. Присутните можеа да ја проследат проекцијата на францускиот документарец „Си беше една шума“, но за да уживаат во филмот кој беше напојуван од соларна енергија, требаше да „платат“ со селектиран отпад. Пред влезот...

Пломп: Холандија ќе продолжи да ѝ биде пријател и партнер на Македонија

Холандија отсекогаш била и ќе продолжи да биде пријател и партнер на Македонија и да ја поддржува нејзината евроатланска интеграција врз основа на строг и правичен пристап, изјави холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на прашањето од „Макфакс“ откако во јавноста беше објавен нон-пејперот. - Го забележуваме напредокот што македонските институции во текот на изминатата година го направија во спроведувањето на реформите,...

Француската амбасада во Скопје побарала засилено полициско обезбедување

МВР ја зголемило безбедноста врз Амбасадата на Франција во земјава. Ова за телевизија „Телма“ го потврдуваат од министерството, од каде поради безбедносни причини не можат да кажат повеќе детали. Амбасадата побарала дополнителни безбедносни мерки, а министерството соодветно одговорило на сè што е побарано. Ова е единствената амбасада која засега побарала какво било обезбедување по засилените вербални напади, но и морничави фотографии...

Напад на француската амбасада во Атина

Француската амабасада во Атина рано утринава беше мета на бомбашки напад. Две лица фрлиле рачна бомба од мотор во движење пред амбасадата. Во експлозијата е повреден полицаецот кој стражарел пред објектот. Нападот бил извршен во 4.45 часот утрово по локално време. Според изјавата на стражарот, кој е префрлен во болница со рани на ногата, две лица на мотор се приближиле до...

Француски сертификати за обуката „Усно интервју при вработување“

Амбасадата на Франција во Македонија и Министерството за информатичко општество и администрација ги доделија сертификатите за учество на дводневната обука „Усно интервју при вработување“, што беше организирана во декември минатата година и реализирана од француски експерт за 15 македонски државни службеници. - Денеска ги доделуваме сетификатите на македонските државни службеници што ја следеа обуката. И оваа година ќе организираме низа обуки...

„Вила Зора“ ја доби наградата за човекови права од Амбасадата на Франција

По повод 10 декември, Меѓународниот ден на човековите права, Амбасадата на Франција му ја додели наградата за човекови права на Еколошкото друштво „Вила Зора“ од Велес. Наградата ја прими Ненад Коциќ, претседател на друштвото. Француската амбасадорка Лоренс Оер рече дека оваа година одлучиле наградата да ја доделат за човековото право да се има здрава животна средина и здраво опкружување. - Улогата...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...