fbpx

Француската амбасада во Скопје побарала засилено полициско обезбедување

-

МВР ја зголемило безбедноста врз Амбасадата на Франција во земјава. Ова за телевизија „Телма“ го потврдуваат од министерството, од каде поради безбедносни причини не можат да кажат повеќе детали.

Амбасадата побарала дополнителни безбедносни мерки, а министерството соодветно одговорило на сè што е побарано. Ова е единствената амбасада која засега побарала какво било обезбедување по засилените вербални напади, но и морничави фотографии со некролози кои се појавија на социјалната мрежа „Имгур“.

„Телма“ информира дека денеска се обидела да дознае кои македонски амбасадори биле повикувани во матичните земји на амбасадорите и од кои било барано да дадат објаснување што се случува со безбедноста на нивните претставници тука, но не добила одговор од МНР.

Официјално досега во МВР никој не побарал истрага за објавувањето на сликите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...