fbpx
Таг: обезбедување

таг: обезбедување

По кражбите и нападите на студентите, ПМФ доби чувари и улично осветлување (ВИДЕО)

Студентското собрание при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ и деканот на ПМФ, Даворин Трпевски, во вторникот, 14 ноември, ги извеестија студентите на Природно-математичкиот факултет дека објектот ќе има чувари, а вежби веќе нема да се одржуваат по 16 часот и дека ќе се зголеми безбедноста на ова место. За да го потврдат сето ова, новинарите на Порталб.мк и Мета.мк вчера...

Контраспин: „Крокодилските солзи“ на Мицкоски за барикадите пред Св. Спас се спин

На 4 февруари пред и во Св. Спас кога се одбележуваше годишнината од раѓањето на Гоце Делчев немаше ниту еден инцидент. Сè друго, дали летал хеликоптер, дронови или имало две наместо една или ниедна барикада… се работи на проценка на безбедносни експерти во институциите, а разочараноста што поради тоа ја изрази Христијан Мицкоски „се крокодилски солзи“ и чист спин,...

Не е работа на војниците во Давос „да се погрижат елитата да нема контакт со обичните луѓе“

Владата на Швајцарија има одобрено да бидат назначени до 5 илјади трупи во Давос за време на конференцијата на СЕФ. Но, ова не значи дека сите пет илјади од нив ќе бидат испратени, ниту, пак, ќе учествуваат во спроведувањето на законот, кој што останува под надлежност на полицијата. Дополнително, нема докази дека елитата нема да има контакти со обичните...

Кривична пријава за вработен како обезбедување во училиште во Кочани: Повредил ученик

ОВР Кочани ќе поднесе кривична пријава против О.Ц.(36) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз дете“ по член 201-а од Кривичниот законик, соопшти Министерството за внатрешни работи. Пријавениот кој е вработен како обезбедување во основно училиште во Кочани, на 06.10.2021 физички нападнал ученик во училиштето и му нанел повреди. Во врска со настанот бил извршен разговор со О.Ц. и...

АРМ нема да ги обезбедува болниците, туку поранешни војници без униформи и оружје ќе бидат редари

Армијата нема да ги обезбедува болниците поради пандемијата на ковид-19, туку поранешни професионални војници кои во моментов работат во Министерството за одбрана ќе бидат редари во болниците. Ова денеска го нагласи министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, одговарајќи на новинарско прашање по шпекулациите дека АРМ ќе ги обезбедува болниците поради галопирачкиот раст на бројот на заразени со новиот коронавирус...

Вработен во обезбедувањето на претседателот Пендаровски позитивен на Ковид-19

Вработен во обезбедувањето на Претседателот Стево Пендаровски вчера бил тестиран позитивен на корона вирусот, информираат од претседателскиот Кабинет. „Во попладневните часови во неделата, на 17 мај, извршено е тестирање за Ковид-19 на едно лице од тимот на обезбедувањето на претседателот Стево Пендаровски, вработен во Министерството за внатрешни работи, при што е утврден позитивен резултат“, се наведува во нивното соопштение. Тој минатата...

Армијата од денеска се вклучува во обезбедување на објектите од витално значење

„Припадниците на Воената полиција во Армијата на Македонија од денеска активно се вклучуваат во обезбедувањето на објектите од витално значење, меѓу кои Владата, Собранието и затворите во Скопје. Се врши реорганизација и зајакнување на обезбедувањето на резиденцијата на Претседателот, со армиско обезбедување. Обезбедувањето ќе се врши во комбинирани тимови со единиците на полицијата“, соопштија од Министерството за одбрана. Додаваат дека...

Путин денеска во Белград со огромно обезбедување

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе го посети Белград. Тој треба да допатува на пладне, по што ќе има средби со државниот врв на Србија, свечен прием, а исто така ќе се обрати на граѓаните пред катедралниот храм „Свети Сава“ на Врачар, каде се очекува да присуствуваат околу 70.000 граѓани.. Жителите на Белград денеска ќе бидат под „посебен режим“ поради...

Спасовски: Груевски последен пат користел обезбедување во четвртокот

Во четвртокот Никола Груевски последен пат го повикал  обезбедувањето кое му следува како поранешен премиер на земјата, рече денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој појасни дека иако на Груевски му следува обезбедување, екипата доаѓа на повик, а не е постојано со него. - Според изјавите на обезбедувањето, последен пат тие го обезбедувале на 8 ноември кога го однеле до...

Спасовски: Ќе ги обезбедуваме пратениците се додека има причина за тоа

Сите пратеници кои гласаа за иницијативата за промена на Уставот се обезбедувани од полицијата, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање по промовирањето на новонабавената униформа наменета за припадниците на Единицата за специјални задачи денеска во касарната Илинден. – Направивме безбедносна проценка на пратениците, претежно оние кои гласаа за отпочнување на процесот на уставни измени...

Триесетгодишна девојка пронајдена мртва во тоалет на трговски центар во Скопје

Триесет годишна девојка синоќа била пронајдена мртва во тоалетите на трговски центар во Скопје, информираше денеска Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, вечера околу 19.30 часот во Единицата за информирање и команда Скопје, Д.С. пријавила дека од страна на обезбедувањето на трговски центар во Скопје, во тоалетите на приземјето од објектот, било пронајдено починато женско лице. Смрт констатирала екипа на Итната...

Притворен припадник на собраниското обезбедување поради 27 април

Кривичниот суд во Скопје му одреди мерка притвор од 30 дена на припадник на обезбедувањето на Собранието, кој е дел од осомничените за насилствата од 27 април, оваа година. Како што пренесуваат медиумите станува збор за Абдулфетах Алими, кој се товари за непостапување во службата, односно е осомничен дека ги дал клучевите од вратите на Собранието. Тој денеска сам се пријавил...

Засилено полициско обезбедување пред седницата на каталонскиот парламент

Полицијата денеска ги обезбедува јавните објекти и затворениот парк околу каталонскиот парламент во Барселона, каде треба да се одржи дебата и гласање за деклрацијата за независност на Каталонија, јавуваат светските агенции. Каталонскиот претседател, Карлес Пучдемон, не ја открива содржината на пораката што ќе ја упати на пленарната седница на парламентот, закажана за денеска во 18 часот. Политичарите кои се за независност на...

Стаклен ѕид отпорен на куршуми ќе се гради околу Ајфелова кула

Ајфелова кула во Париз ќе биде обезбедена со стаклен заштитен ѕид, а ќе се гради според проект на австрискиот архитект Дитмар Фајхтингер. Изградбата, според пишувањата на австрискиот весник „Стандард“, треба да почне денеска, а ќе треа половина година и ќе чини 20 милиони евра. Зад ѕидот планирана е изградба на бетонски столбови кои треба да спречат напади со камиони. Фајхтингер изјави дека...

Џафери побара обезбедувањето да го отстрани Ѓорчев од говорница

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, побара собраниското обезбедување да го отстрани пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, од собраниската говорница бидејќи Ѓорчев излезе на говорницата без да добие дозвола од собранискиот спикер. Откако неколкупати го предупреди, Џафери нареди да му се исклучи микрофонот на Ѓорчев, но тој и покрај исклучениот микрофон не се тргна од говорницата, па Џафери побара собраниското обезбедување да...

Груевски од безбедносни причини влегол во судот од службениот влез

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, каде тој е првообвинет, во зградата на Основниот суд Скопје 1 влегол од службениот влез поради безбедносни причини. „Во однос на влегувањето на дел од обвинетите од службениот влез на судот, заради присуство на денешната главна расправа, истото е спроведено по безбедносни проценки...

Вработените во Собранието дошле на работа, седница денеска нема да има

Сите вработени во Собранието се на работа, изјави за „Мета“, советникот за односи со јавноста во Собранието, Тодор Пендаров. Од Собранието информираа дека по вчерашните случувања во зградата, причинета е материјална штета. Дел од работните простории, прес-центарот, како и салата „Македонија“ се надвор од употреба. „Во согласност со законската регулатива, надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и...

Предизборен молк во Франција во пресрет на првиот круг од претседателските избори

Ноќеска на полноќ во Франција стапи на сила предизборниот молк во пресрет на утрешниот прв круг од претседателските избори во земјата. За функцијата претседател на Франција ќе се натпреваруваат 11 кандидати. Изборниот молк ќе трае до утре, до 20 часот, кога се затвораат избирачките места. Речиси 47 милиони Французи имаат право на глас на претседателските избори, чиј исход е многу неизвесен...

Доколку има потреба, МВР е подготвено да го брани Собранието

Министерството за внатрешни работи (МВР) ја следи ситуацијата и доколку има нарушување на јавниот ред и мир, подготвено е да реагира, велат за „Мета“ од МВР, во врска со најавите за можно насилно влегување во Собранието. - Министерството за внатрешни работи има формирано оперативен штаб и ја следи ситуацијата на терен. Доколку дојде до нарушување на јавниот ред и мир,...

Чавков треба да нареди поголемо полициско обезбедување на протестите

На денешната прес-конференција на МВР не беше даден конкретен одговор дали на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ќе има зголемено полициско обезбедување, по вчерашниот инцидент во кој беше нападната новинарската екипа на порталот „А1он“. Инаку, според организациската поставеност во МВР, полициското присуство и обезбедувањето протести е под надлежност на Бирото за јавна безбедност (БЈБ). За евентуално ангажирање на...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...