fbpx
Таг: фондација

таг: фондација

Феминистичкиот активизам е важен за траен мир, порачаа учесничките на феминистичката мировна конференција

Шведската фондација „Квина тил Квина“, која слави 30 години од своето основање во Западен Балкан, организираше феминистичка мировна конференција на Западен Балкан, која траеше од 21 до 23 март. На настанот присуствуваа претставници на партнерските организации, кои се осврнаа на улогата на жените и феминистичките организации во градењето на мир и трансформацијата на конфликти. Пораката која беше пренесена во дискусиите...

Стипендии за 135 студенти на УКИМ од од Фондацијата „Атанас Близнакоф“

Вкупно 135 студенти од првиот циклус студии на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) - Скопје, денеска добија стипендии, обезбедени од фондацијата „Атанас Близнакоф“, во соработка со организацијата „Македонија 2025“. Годишниот износ на стипендијата е 120.000 денари. Стипендистите се од различни делови на Македонија, со речиси еднаква родова и етничка застапеност. Стипендиите се доделуваат на редовни студенти кои се запишани на...

Трејлерите за серијата „Фондација“ на Исак Асимов ги воодушевуваат љубителите на научна фантастика

Неколку дена по најавата дека на 24 септември ќе започне со емитување на ТВ-серијата „Фондација“, адаптација на реномираната серија научнофантастични романи на Исак Асимов, „Епл Тв“ ги објави и првите трејлери. Видео клиповите ги пречека широко одобрување од заедницата на љубители на научна фантастика, кои очекуваат квалитет и влијание слично на „Игра на тронови“. https://youtu.be/xgbPSA94Rqg Првиот трејлер, објавен на 22 јуни, веќе...

Дополнителни 150 стипендии за ученици со попреченост, преку проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

Фондација Чекор по чекор
Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ во соработка со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и Здружението за давање услуги на лицата со попреченост „Хендимак“, го реализира Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, финансиран од ЕУ, со цел да обезбеди целосна, рамноправна вклученост на децата со попреченост во редовните основни училишта. Во...

Вистиномер: Ниту е точно дека вакцината против полио е на Бил Гејтс, ниту е точно дека ОН признале оти е штетна

Глобалната имунизација која се смета за успешна во справување со полио вирусот, поради спорадични случаи во Африка на појава на парализа кај деца по примањето на двовалентната вакцина по орален пат, е искористена за пренесување лажни вести што содржат манипулација за вакцините, проследени со соодветни теории на заговор, пишува Вистиномер. Пост со фотографија од деца и наслов кој упатува дека...

Грчки медиуми дезинформираат дека во 2010 Фондацијата „Рокфелер“ ја предвидела пандемијата на ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Пожарникарите – доброволци од Свети Николе добија возило и опрема

Свети Николе е еден од ретките градови во Македонија каде работат две противпожарни единици. Покрај професионалната, Територијалната противпожарна единица, активно е и доброволното противпожарно друштво ДПД - Свети Николе, кое активно учествува во сите активности заедно со професионалците. Деновиве во една од гаражите на друштото, пожарникарите Дарко Петрушев и Кристијан Атанасов довезоа од Велика Британија комплетно опремено возило од марката...

ИДСЦС и Фондацијата „Конрад Аденауер“ изготвија прирачник за претседателските избори

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС) и Фондацијата „Конрад Аденауер“ од Скопје секоја изборна година подготвуваат прирачници за избори, па така, и годинава е подготвен „Прирачник за претседателските избори во Република Македонија 2019 година“ Изданието на Прирачникот е достапно на македонски, албански и англиски јазик. Прирачникот дава преглед за претседателските избори 2019 година, како и за историјата на претседателските избори во...

„Метаморфозис“: Новиот закон за информации од јавен карактер да го смали рокот за одговор на 15 дена

Рокот за давање одговор на барање според законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, наместо 20 дена, како што стои сега во предлог-законот, треба да биде 15 дена, а обидот со овој текст да се дефинира јавниот интерес е контрапродуктивен, и примената на тестот на штетност, кој е дефиниран како задолжителен во новото решение за овој закон,...

Нобеловата награда за книжевност годинава нема да биде доделена

Шведската академија годинава нема да ја додели Нобеловата награда за книжевност, соопштија од Нобеловата фондација. Работата на Шведската академија е во криза поради начинот на кој го решила случајот против сопругот на една од членките, која во меѓувреме дала отказ, по што истото го направиле и првиот човек на Академијата и уште четири членови. Жан-Клод Арно, сопругот на поетот Катарина Фростенсон, е обвинет за...

Бујар Османи во Берлин ќе бара германска поддршка за планот „3-6-9“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска патува во Берлин, на работна посета. Тој утре треба да се сретне со Михаел Рот, државен министер за Европа во германското министерство за надворешни работи и со Андреас Гис, директор за развојна соработка, во министерството за економска и развојна соработка на Германија. Во фокусот на разговорите ќе бидат реформите поврзани со процесот на...

Полицијата го проверува работењето на фондацијата на сопругата на Томислав Николиќ

Инспектори на Министерството за внатрешни работи за економски криминал од минатата недела го проверуваат работењето на фондацијата на Драгица Николиќ, сопругата на актуелниот претседател на Србија, Томислав Николиќ, поради сомневање дека наместо на градилишта, половина милион евра завршиле во нечии џебови. Според пишувањата на белградскиот весник „Блиц“, проверката следува по пријавата на еден изведувач дека му е побарано да врати...

Претседателот Иванов ќе учествува на 19. Евроазиски економски самит во Истанбул

Претседателот Ѓорге Иванов ќе учествува на 19. Евроазиски економски самит на Фондацијата „Мармара“ во Истанбул, на 6 и на 7 април 2016 година. Иванов ќе се обрати на свеченото отворање, а ќе има и свое обраќање на претседателската сесија. Во делегацијата предводена од македонскиот претседател, за време на работната посета на Турција, е и министерот без ресор задолжен за привлекување странски...

Фондација „Бертелсман“: Македонија е дефектна демократија

Македонија бележи понатамошен пад според индексот на трансформација, кој го објавува угледната германска фондација „Бертелсман“ на период од две години. Во однос на последниот извештај објавен во 2014 година, Македонија најмногу назадувала во политичките критериуми, поточно во делот на владеењето на правото и стабилноста и демократските институции. Кај економските параметри нема поголемо назадување, но се констатира статус кво, а...

Граѓанскиот сектор бара поголема транспарентност во јавните набавки

Општина Штип не успеала да реализира ниту половина од планираните јавни набавки, а најниската цена како главен критериум за доделување договори, се јавува како проблем што ја усложнува реализацијата на набавката, се дел од забелешките од набљудувањето на јавни набавки што го спроведе невладината организација „Фондација за развој на локалната заедница“ од Штип. Според резултатите од надгледувањето, фирмите кои учествувале на...

Одбележување на 10-годишниот јубилеј на „Форум на словенски култури“

Република Македонија денеска ќе биде домаќин на одбележувањето на 10-годишниот јубилеј од постоењето на меѓународната фондација „Форум на словенски култури“. Во рамките на одбележувањето, во Македонскиот народен театар ќе бидат реализирани повеќе значајни активности и првпат ќе биде доделена и нововостановената награда ЖИВА на фондацијата за најдобра музејска институција. Во рамки на одбележувањето, ќе се одржи и традиционалниот трет музејски семинар,...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...