fbpx
Таг: европски пат

таг: европски пат

За бугарските работи на македонскиот пат кон ЕУ

Деновиве една од главните теми во јавноста е Меморандумот на бугарската влада. Никој скоро и да не се прашува каков е тој документ, но насловот е звучен, па почнаа дури да се бараат официјални реакции од типот на декларации на Собранието и слично. Документот е всушност „Објаснувачки меморандум“, посоодветно преведуван и како „образложение“. Тоа е всушност појаснување на ставовите на...

Цветанов: Сè уште веруваме дека вистинскиот пат за Македонија се НАТО и ЕУ

По вчерашниот референдум, сè уште веруваме и јас сум убеден дека вистинскиот пат за Македонија и Западен Балкан се НАТО и Европа, рече Цветан Цветанов, претседателот на владејачката парламентарна група ГЕРБ во бугарското Собрание, јави дописничката на „Мета“ од Софија. - Но, можете да видите дека сè уште постојат добри „сценаристи“ и доволно добри можности за да се манипулира општеството...

Вучиќ: Не ме загрижува Харадинај туку молчењето на Европа

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека го загрижува молчењето на Европа во однос на тоа што во последно време го порачуваат Албанците, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Коментирајќи ја најновата порака што му ја упатил поранешниот лидер на ОВК, Рамуш Харадинај, „да не си игра со Албанците“, Вучиќ на новинарите им изјавил дека на Албанците им подал рака, но...

Полицијата има податоци од прегледаните електронски уреди кои можат да помогнат во истрагата за Вања

Петти ден полицијата трага по 14-годишната Вања која исчезна во понеделникот околу 7.30 часот, откако се упати накај основното училиште „Ј. Х. Песталоци“ во центарот на Скопје. Според македонскиот...