fbpx
Таг: Државен архив

таг: Државен архив

Стотици документи и фотографии дел од патувачката изложба „120 години од Илинденското востание“

Огромен број посетители ја посетиле изложбата „120 години од Илинденското востание – архивска меморија“ која на 1 август беше отворена пред Македониумот во Крушево во рамките на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“, соопштија од Државниот архив. Изложбата содржи над 300 архивски документи и фотографии прикажани на 20 изложбени паноа. Документите се дел од архивските фондови што се чуваат во Државниот...

Словенија донираше над 200.000 евра за дигитализација на македонскиот Државен архив

Во Министерството за економија, туризам и спорт на Република Словенија, денеска беше потпишан Договор за донација од 218.000 евра, наменети за реализација на процесот на дигитализација на историските документи и архивските материјали во Државниот архив на С. Македонија. Договорот во Љубљана го потпишаа директорот на Државниот архив, Емил Крстески и директорката на словенечкиот Центар за меѓународна соработка и развој, Мојца...

Груби: По 20 години пронајден оригиналниот документ на Охридскиот Договор

Вицепремиерот и министер за mолитички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес го предаде во Државниот архив на РСМ оригиналниот документ на Охридскиот рамковен договор, за истиот да биде архивиран, 20 години по потпишувањето на овој мировен документ. „Исклучително сум задоволен што по две децении, 20 години недостасување на оригиналниот документ на Охридскиот Договор, потпишан од 7-те негови потписници, конечно успеавме...

Порталб.мк: Тетовското кале стана место за рекреација само на кучињата

Еден од просторите со висок потенцијал за туризам и рекреација, кој е целосно запоставен од надлежните институции е тетовското Кале, место кое датира од 18. век, а денес е опасно место за посета, особено ноќе, иако од Тетовскиот архив постојано ветуваат дека ќе се постави осветлување. За ова, активистот Дино Блажески презеде иницијатива за развој на овој дел од...

Рибарски алманах за лиценцираните охридски рибари од 1934 до 1941 година по повод Денот на рибарите

Во чест на Богојавленските празници, Историскиот архив на град Охрид и Лајонс клубот Лихнидос направија дигитална верзија на интересен архивски материјал, наречен Рибарски алманах. Станува збор за регистар на лиценцирани рибари во Охридското езеро, од периодот 1934 - 1941 година, единствен од таков вид во нашата земја. На тој начин, оваа ретка колекција на имиња и фотографии станува достапна...

Како тендерот за кетеринг на Архивот од 5 илјади стана 5 милиони евра

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на „Твитер“ сподели објава со која шири дезинформација дека Државниот архив распишал тендер за кетеринг вреден пет милиони евра, пишува „КриТинк“. 5 (пет) милиони евра за кетеринг за Државен Архив а немате 50.000 евра за награда за екипата на „Медена земја“?!? @VladaMK https://t.co/fOBPdry0Sk — Ganka Cvetanova (@gankacv) February 12, 2020 Цветанова се повикува на тендерот објавен...

Објектот на Архивот во Тетово се осовременува со лим, граѓаните реагираат

Одлуката на Архив на Македонија зградата од првата половина на 20. век во кој е сместена неговата Регионална единица во Тетово да добие нова фасада од лим, предизвика бројни реакции од граѓани и од политичка партија. По негодувањето дека со ваквата постапка се деградира архитектонската вредност на овој стар објект, инспекторите на Општина Тетово го посетија Архивот со цел...

Апостолска: Нема оштетени документи, нова зграда за Државниот архив е најдобро решение

Министерката без ресор, задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, на прес-конференција потврди дека Државниот архив ќе добие нова зграда. Таа потенцираше дека материјалите во Архивот не се оштетени и додаде дека изградбата на нова зграда за оваа институција е најдоброто можно решение. Старата зграда на Ахривот ќе биде користена за потребите на Обвинителството за организиран криминал, а за пренамената се...

Владата реши да гради нов објект за Државен архив

Владата на вчерашната, 62 седница донела одлука за почнување постапка за изградба на нов објект за Државниот архив. Додека тоа не се случи, го задолжила архивот, до изградбата на новиот објект да спроведе постапка за санација за спречување на протекување на атмосферска вода во постоечкиот објект. Исто така, одобрена е предлог-одлуката за прогласување на манастирот „Свети Андреја“ на Матка изграден...

Архивскиот материјал од Државниот архив не е оштетен, утврдила Владата

Архивскиот материјал кој се наоѓа во зградата на Државниот архив не е оштетен, утврдила комисија составена од претставници од Влада, Државниот архив и Јавното обвинителство. Увидот бил извршен на барање на министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска. Во увидот, како што информираат од Владата, учествувале и секретарот на Јавното обвинителство, Митко Митревски и заменик директорот на Државен...

СЈО одзело документи за „Скопје 2014“ од Државен архив

Специјалното обвинителство одзело документи од Државниот архив, во рамките на предистражна постапка, објави телевизија „Телма“. Од СЈО не коментираат за каков тип документи се работи, ниту што е предмет на нивната предистражна постапка. Директорот на архивот, Филип Петровски, изјави дека се работи за документи поврзани со проектот „Скопје 2014“. И Петровски и од СЈО велат дека соработката била коректна и дека немало никакви...

Филип Петровски најавува тужба за Институтот за национална историја

Директорот на Државниот архив, Филип Петровски, одби да го коментира поништувањето на решението на рецензентската комисија за избор на виш научен соработник во Институтот за национална историја (ИНИ). На новинарско прашање за коментар, Петровски им го сврти грбот на новинарите и си замина со краток одговор дека за тоа нема коментар. Сепак, за кратко се врати и неофицијално соопшти дека ќе...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...