fbpx
Таг: дрва

таг: дрва

Не е точно дека Германија им забранува на своите граѓани употреба на дрва за греење

Станува збор за дезинформација дека Германија им забранува на своите граѓани употреба на дрва за греење. Германската влада во април годинава донесе одлука за измени и дополнувања на Законот за енергенси со која официјално е почнат преминот на греењето кон обновливи извори на енергија. Меѓутоа, оваа одлука не значи дека Германија забранува користење на дрва за греење. Амандманот не...

Енергетската криза го запали црвеното светло за зголемено загадување на воздухот во Тетово

Поскапувањето на струјата, според екологистите, е еднакво на зголемувањето на загадувањето на воздухот и животната средина, особено во зимскиот период. Создадената состојба се очекува негативно да се одрази во Тетово и околината, каде воздухот во зимскиот период веќе долги години е многу загаден. Од Министерството за животна средина велат дека одговорноста за воздухот ја делат со Општина Тетово. Од...

Повеќе од половина од домаќинствата кои се греат на дрва не се подготвени да ги сменат старите печки

Повеќе од половина од семејствата кои се греат со печки на дрва во земјава не се подготвени да го сменат начинот на затоплување на домот, покажува истражувањето презентирано на втората национална работилница на проектот „Партнерство за попаметно греење“ во организација на Центарот за истражување и информирање за животна средина „Еко свест“. Во текот на проектот беа спроведени регионални истражувања...

Падна и најгустата шума заради изградба на гасоводот на Водно, реагираат еко-активистите

Еколошките активисти од „Го сакам Водно“ реагираа на новата сеча на дрва на Водно на потегот Бел Камен – Бункери, бидејќи се прави без решение за измени во тек на градба, односно одобрението за сеча на шумата на Водно била издадена врз основа на претходната верзија на трасата. „Исечени се дрва на целиот потег, од надлежните ќе побараме одговор врз...

Повторно ќе се делат субвенции за печки на пелети во Скопје

Градот Скопје денеска објави нов јавен повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за набавка на печки на пелети. Вакви повици за субвенции имаше неколку во последните неколку години. Ваквиот потег е со цел да се стимулираат граѓаните да користат почисто гориво и поквалитетни печки за затоплување, за да се намали загадувањето на воздухот. Сите...

Шилегов засади 8.000 дрвја, а зелените коридори на Серава и Лепенец ги остави за догодина

Градот во текот на годинава засади околу 8.000 дрвни садници вклучувајќи ја есенската акција за засадување дрвја, која е во тек и во чии рамки ќе се засадат 3.500 листопадни садници, информираат од Град Скопје. Градските власти годинава работеа на обновување на дрвореди во Ѓорче Петров, Сарај, на улицата Франклин Рузвелт, на Бит-пазар, на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов и на...

Тројца загинати во превртување на автомобил, камион и запрежна кола

Во три несреќни случаи во изминатото деноноќие, три лица ги загубиле животите, извести МВР. Првиот случај бил на Градечка Планина кај Валандово, при што камион „там 80 т“ управуван од 58-годишен валандовец вчера попладне се превртел и паднал во провалија, при што од добиените повреди починал Ж.Д.(51) од Валандово, кој бил сопатник во возилото, а друг сопатник задобил повреди на...

Со една мерка нема да се намали загадувањето, потребен е сеопфатен пристап

Потребен е сеопфатен пристап од централната и од локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и од домаќинствата за да се надмине проблемот со загадувањето на воздухот. Ова е заклучокот од состанокот на министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, и неговиот заменик Јани Макрадули, со градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов, и со градоначалниците на општините од...

МПЦ апелира да не се палат бадникови огнови, дрвата да се донираат за сиромашните

Македонската православна црква апелира денеска да не се палат бадникови огнови, а собраните дрва да се донираат на социјално загрозени семејства. - Верниците кои планираат да организираат коледарски оган, да не го прават тоа, туку да ги донираат дрвата. Исто така, на тој начин ќе покажеме и доволна граѓанска свест во време кога  Скопје, но и другите градови се соочуваат...

Протест пред тетовската подружница на „Македонски шуми“

Поради дива сеча на шума во атарот на шарпланинското село Раковец, Општина Боговиње, денеска на протест пред тетовската подружница на Јавното претпријатие „Македонски шуми“ излегоа жителите од Раковец. Од надлежните побараа поголема контрола и заштита на шумата, која, како што велат, масовно се краде. - Бараме да се спречи масовната кражба на дрва, да се запре со системот на чиста сеча на...

Дрвокрадци претепале шумар и со моторна пила нападнале шумски полицаец

Охриѓаните И.Б. (26) и Р.Ф.(23), откако биле фатени како крадат дрва, со моторна пила нападнале шумски полицаец, а пред тоа физички се пресметале и со шумар, вработен во охридската подружница на Јавното претпријатие „Македонски шуми“. Поради основан сомнеж дека извршиле напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста, СВР од Охрид и на двајцата им поднесе кривична пријава. Настанот се случил кај...

Македонија, дел од глобалната акција за Денот на планетата Земја

По повод 22 aприл, Денот на планетата Земја, Република Македонија се приклучува на глобалната акција која се случува во стотици градови низ целиот свет и заеднички ќе се испрати силна порака за повеќе кислород, а помалку јаглерод диоксид. Оваа година, 22 април е посветен на дрвјата како бели дробови на планетата Земја, а воедно на овој ден, светските лидери ќе...

Град Скопје: ЈП „Паркови и зеленило“ не ги исече дрвјата во кампусот на УКИМ

Градот Скопје и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, реагираат на, како што велат, повторните лаги изнесени од СДСМ, дека Градот Скопје ги исекол дрвјата во кампусот на УКИМ, стои во соопштението од кабинетот на градоначалникот. „Имено, и покрај испратениот демант од Град Скопје уште на 12 декември 2015 година, СДСМ продолжува со своите лаги и клевети. Поради тоа, бараме јавно извинување за...

Студентите го блокираат Ректоратот, вработените чекаат во бифето

„Студентски пленум“ и Младинската организација „Мугра“ од утрово го блокираат Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, во знак на револт за исечените дрвја во кампусот на факултетите. „Во знак на револт, студентите на Универзитетот „Кирил и Методиј“ објавуваат прекинување на работата на Ректоратот“, најавија утрово од „Студентски пленум“. Протестот почна уште во саботата, неколку часа откако екипи на...

Жител на струмичко Ново Село осомничен за кражба на дрва

Струмичката полиција поднела кривична пријава против Е.П.Е. (52) од Ново Село, кој се товари за кражба на дрва, информира полицијата. Според полицијата, на 17 септември, полициски службеници го затекнале осомничениот како управува трактор, натоварен со 5,46 кубни метри нелегално исечени дрва за огрев.

Рецепт за нов хотел во Охрид: Запали шума, исечи дрвја и удри со багери

Од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ реагираат на градењето голем објект на една од најатрактивните локации на охридското крајбрежје. Се наоѓа во непосредна близина на хотелот „Инекс“, веднаш под вилата на МВР, каде ќе се гради хотел на синџирот „Смол лаксари хотелс“ (Small Luxury Hotels). Според најавите, објектот ќе се простира на површина од 7.000 квадратни метри. Предвидено е да се изградат 50 соби,...

Зел државни дрва за приватен огрев

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Г. (62) од Берово, раководител во подрачното одделение за заштита и спасување Берово, поради постоење основано сомневање дека сторил злоупотреба на службената положба и овластување. Имено, во периодот од крајот на минатата до март годинава, повеќепати пријавениот, како раководител во подрачното одделение за заштита и спасување Берово, му наредил на возачот кој требало да...

Криминална група сечела дрва на диво и ги легализирала преку фирма-параван

Седуммина скопјани и еден кичевец се осомничени дека како членови на криминална група, преку фирма-параван, формирана за таа намена, ја легализирале и прикривале нелегалната сеча на дрва за огрев, оштетувајќи ја државата за сума од околу 14,6 милиони денари, соопшти МВР. Министерството за внатрешни работи денеска до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корпуција поднело кривични пријави против осомничените,...

Засадени дрва на скопскиот булевар Никола Карев

Екипи на Град Скопје го исчистија просторот и засадија вегетација на јавната зелена површина на булеварот Никола Карев, на потегот од касарната „Илинден“ до семафорите кај Момин поток. Како што се наведува во соопштението, од просторот, кој бил дива депонија, биле отранети повеќе од 100 кубни метри смет и шут, а сега е уреден и на него се засадени вкупно 220 зимзелени...

Традиционално собирање дабови дрва за бадниковите огнови

Денеска во скопското село Црешево, ќе се одржи традиционалното собирање дабови дрва за бадниковиот оган што се пали на 5 јануари. Жителите на селото Црешово и на населбите Тумба и Ченто, заеднички ќе тргнат од црквата „Св. Спас“, а традиционалното берење дрва за бадниковиот оган ќе биде проследено со песни и со ора. За оваа манифестација, здружението „Црешева чета“ ќе...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...