fbpx
Таг: Драган Даниловски

таг: Драган Даниловски

Брзоширечките БА.4 и БА.5 субваријанти на Омикрон закана за нов глобален бран на ковид

Двете нови субваријанти на Омикрон, БА.4 и БА.5 се шират побрзо низ Европа одошто останатите варијанти на коронавирусот, што значи дека како што стануваат подоминантни, така може да го зголемат бројот на хоспитализации, соопштија неодамна од Европската агенција за превенција од болести. Засега европските земји детектираат ниски бројки од овие субгрупи, но во земјите каде што има пораст, како...

Даниловски: Четврта доза е оправдано да примат само највозрасните граѓани

Четврта доза е оправдано да примат само најстарите граѓани, како и оние со имунодефицитни состојби (лица кои примаат имуносупресивна терапија заради одредени здравствени проблеми) и други тешки хронични заболувања, смета епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. За Мета.мк тој вели дека за нив ќе биде потребна не само четврта доза, туку и периодични дози на сезонска основа. „Сите други, значи, оние...

Даниловски: Вакцинaтa го одржува високо нивото на заштита од хоспитализација и смрт

Вкупно 870 лица се заразиле по втор пат, што е 0,4 отсто од вкупниот број на досега заразени лица (212.375), соопштува во последниот извештај Институтот за јавно здравје. Иако процентот на реинфекции е мал, поразговаравме со проф. д-р Драган Даниловски околу појавата на реинфекциите како и за ефикасноста од вакцините. - Што значи бројката од 870 граѓани заразени по втор...

Даниловски: Не ми е јасен отпорот на родителите за земање брис на нивните деца

Од скринингот во училиштата кој го прави Министерството за здравство може да се има полза само ако се има увид во состојбата во тек на време, односно тестирања треба да се прават еднаш неделно, смета епидемиолог проф. д-р Драган Даниловски откако надлежните почнаа да прибираат согласности од родители на деца кои треба да бидат тестирани за ковид-19. Според професорот, не...

Даниловски: Вакцинираниот ученик е позаштитен од невакцинираниот

Дали учениците треба да одат на училиште од 1 септември, со оглед на фактот дека ковид-бројките се во пораст? Колку ќе биде безбедно децата да ги следат часовите во училишните клупи? Дали би требало децата да се вакцинираат? Овие прашања се наметнаа по најавата на Министерството за образование и наука, дека голема е веројатноста учениците да се вратат во...

Даниловски: Потврдата за примени две дози не е гаранција дека лицето не е заразено

Откако Владата завчеравечер ги објави новите мерки за сузбивање на бранот нa ковид-19, имаше многу реакции во јавноста. Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, дава свое видување за потврдата за извршена имунизација, која ќе се бара во простории и објекти со повеќе од 30 лица. „Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска...

Даниловски: Во зелена зона сме, но во август влегуваме во прво ниво на ризици од ковид-19

Цел јули имаме експоненцијално ширење на бројот на ковид-случаи и тоа зборува дека имаме тренд на постепен пораст. Бранот на некој начин се наговестува дека почнува зашто четиринаесетдневната инциденца на 100.000 жители е 13. Иако сме во зелена зона, во средината на август ќе влеземе во прво ниво на ризици, предупредува епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. - Во моментов имаме...

„Заспаниот“ имунолошки систем кај децата остава простор за респираторни инфекции

Респираторни инфекции, односно вируси кои вообичаено ги напаѓаат бебињата и децата во зимските месеци се појавија среде лето. Во болницата во Гевгелија се пријавиле голем број млади пациенти со респираторни инфекции, за кои е утврдено дека не се позитивни на САРС-КОВ-2. Додека се чека тим специјалисти да утврди за што се работи, неодамнешното појавување на ваков вирус кој обично ги...

Проф. Даниловски за „Вистиномер“: Спајк протеинот по вакцината не е ист како спајк протеинот на коронавирусот

Користејќи излагање на само еден имунолог, не земајќи предвид сосема други бројни фактори што ги изнесуваат бројни други професори и доктори, објавена е информација која што де факт е дезинформација и невистина. За „Вистиномер“ и за потребите на рецензијата тоа го потврди и проф д-р Драган Даниловски. Текстот со разговорот со професорот Даниловски подолу го пренесуваме во целост. Рецензираме пост...

Со сегашното темпо на вакцинација, за имунитет на глобално ниво ќе бидат потребни 6,7 години

Земјите што први започнаа со процесот на вакцинација можат да достигнат колективен имунитет за два до пет месеци од сега со тоа што ќе вакцинираат од 75 до 85 проценти од населението. Но, според податоците на „Блумберг“, со просечно 4,7 милиони дози администрирани дневно, ќе бидат потребни 6,7 години за да се вакцинира 75 отсто од светското население. За...

Дел од мутациите на коронавирусот можат да заразат луѓе кои веќе еднаш биле инфицирани

Дел од мутираните варијанти на коронавирусот, особено јужноафриканската и бразилската, можат да заразат лица кои и претходно биле инфицирани со „оригиналниот“ коронавирус, пишува германски „Шпигел“. Иако пружаат релативно добра заштита, се чини дека и вакцините се помалку ефективни против неколку од новите соеви, па впечатокот е како да започнува цела нова пандемија со мутациите на вирусот кои се шират...

Од почетокот на вакцинацијата до имунизација на населението ќе биде потребна најмалку една година (видео)

За да се обезбеди колективен имунитет, односно за да запре ширењето на ковид-19, како што велат во Светската здравствена организација, потребно е околу 70 отсто од населението да се вакцинира. Додека државата ги чека првите дози вакцини, Мета ги праша здравствените експерти, колку време е потребно за да се вакцинира 70 отсто од населението, со што би можеле, условно...

Пановски: „Оксфорд – АстраЗенека“ е најевтината вакцина против ковид, но е безбедна и ефикасна

Откако неколку европски земји советуваа да не се аплицира вакцината „Оксфорд -  АстраЗенека“ на лица над 65 години, Швајцарија одби да ја одобри оваа вакцина против ковид-19, поради, како што велат, недостиг на податоци за истата и за која се потребни нови студии. Домашните здравствени експерти велат дека нема сомнеж дека вакцината е безбедна, па затоа и нашите здравствени...

Филипче и Даниловски договорија соработка и формирање советодавно тело за ковид-19 од пензионирани доктори

Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба со Драган Данаиловски на која му се заблагодари на досегашната соработка во надминувањето на пандемијата со ковид кризата и како што соопшти Министерството за здравство, било договорено да се формира неформално советодавно тело од професори во пензија од Медицинскиот факултет, со цел анализирање на тековните состојби во здравството.   „На крајот на...

Експертите децидни: Тоа што има план за следење на нус појавите од вакцината против ковид-19, не значи дека таа не е безбедна

Агенцијата за храна и лекови на САД објави листа на здравствени состојби кои ќе се следат во текот на вакцинирањето со вакцината против ковид-19, а не извештај на несакани ефекти кои веќе се случиле, рeагираа здравствените експерти, откако на Фејсбук беше објавено видео на новинарот Бобан Нонковиќ, во кое се шират дезинформации за ефектите од вакцината против ковид-19. Во врска...

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на болеста? (инфографик)

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според дневниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) две третини од асипмтоматските случаи (75%) „имале контакт со веќе потврден случај во државата“. Се поставува прашањето, ако секој трет од регистрираните заболени воопшто нема симптоми тогаш колкав...

Даниловски: Епидемијата слабее, ако имате маска на лице слободно шетајте ако држите дистанца

Олабавувањето на мерките е логична последица на олабавувањето на епидемијата. Тоа следи откако веќе од половината на април имаме епидемиска крива со стабилно плато. Значи, не врв, туку плато, вели за „Мета.мк“ епидемиологот Драган Даниловски. - Зошто плато? Затоа што тоа и беше идејата на спроведување на мерките: да се израмни (растегне) епидемиската крива во што подолг период. Зошто? За...

Д-р Даниловски: Нема друго чаре освен радикален lock-down

Владата започна со примена на уште порестриктивните мерки кои беа најавени пред два дена. Од денеска, во работните денови забраната за движење започнува во 16 часот и трае до пет часот следниот ден, а следниов викенд, за прв пат ќе биде забрането движењето во периодот од петок во 16 часот, до понеделник во пет часот утрото. Не смееме да дозволиме...

Проф. д-р Драган Даниловски: Ниедна инхалација не спасува од корона вирусот

Деновиве јавноста имаше можност да слушне излагања на врвни доктори кои не се епидемиолози или инфектолози, а кои им препорачуваа на граѓаните меѓудругото, како превентива од вирусот ковид-19, да се инхалираат со било што, па и со алкохолни пијалоци зашто така се намалувала можноста за развој на вирусот во белите дробови. По ваквите советувања наменети за граѓаните, „Мета.мк“ побара одговори...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...