fbpx
Таг: доход

таг: доход

Денеска истекува можноста за увид во Годишната даночна пријава

Рокот за увид во претпополнетата Годишна даночна пријава за 2018 година истекува денеска. Даночните обврзници кои се регистрирани на системот е-персонлен данок имаат можност уште денеска преку своите кориснички профили да ги потврдат или корегираат податоците во даночната пријава. По истекот на овој рок, даночните пријави ќе добијат статус на конечни пријави согласно последниот статус на Годишната даночна пријава –...

На расправата во Собранието, прифатени осум амандмани на предлог-законот за личен доход

Владата го прифати барањето на повеќе од 80 граѓански организации надоместоците на трошоци за настани од здруженија на граѓани да не се даночат, без разлика колку ќе траат. Зголемен е и износот за платената пракса кој е ослободен од оданочување, со намера да се стимулираат повисоки надоместоци за пракса. Се воведува даночно ослободување за патните трошоци за образовни активности во...

Четирите комори заедно ќе реагираат против скратената постапка за Законот за личен доход

Четирите комори во државата, преку проектот „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ кој се имплементира со поддршка на УСАИД, ќе упатат заедничка реакција што предлог-законот за личен доход ќе се усвојува по скратена постапка, најави претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески во неговата колумна објавена на „Плусинфо“. Тој вели дека роковите за поднесување на коментари на засегнатите страни на ЕНЕР сé уште...

 За приход од 100.000 денари ќе се плаќа данок од 10.800 денари

Не стивнуваат реакциите од бизнис-секторот, но и од граѓаните кои имаат поголеми месечни приходи по најавата на Владата дека од 1 јануари 2019 стапува на сила нов закон за данок на личен доход со кој се укинува рамниот данок и се воведува прогресивно оданочување. Даночните промени предизвикаа и повеќе дилеми околу износот и начинот на плаќање на даноците за...

УЈП објави нова листа на должници, прва годинава

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави првата листа на должници за оваа година на која се најдоа вкупно 3.964 физички и правни лица. Нивните долгови се доспеани до 30 септември и неплатени до 31 декември лани, а се по основ на данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси за задолжително социјално осигурување, акцизи...

Просечниот личен доход е 302 евра месечно, а кај најбогатите тој изнесува 4.180 евра

Просечниот личен доход лани изнесувал 302 евра месечно, а најбогатите (еден процент) во Македонија имале просечен доход од околу 4.180 евра месечно, објави Министерството за финансии врз основа на податоци од Управата за јавни приходи. Од Министерство за финансии велат дека „бројките покажуваат дека Македонија е со висока стапка на доходовна нееднаквост помеѓу граѓаните“. - Педесет проценти од луѓето во Македонија што...

Ребалансот на буџетот стигна до Влада, седницата закажана за 15 часот

Владата попладнево ќе ја одржи својата седумнаесетта седница, со почеток во 15 часот, информираат оттаму. На седницата ќе се разгледа ребалансот на буџетот за кој заврши комисиската расправа. „Дневниот ред за денешната седница предвидува Владата да ја разгледа и информацијата на Министерството за финансии за статусот на проектот „Поедноставување на процедурите за известување и плаќање на персонален данок на доход за...

СДСМ: Праведна даночна распределба за сиромашните да плаќаат помалку

Промените во даночниот систем ќе обезбедат поголема праведност во распределбата на доходот и богатството во нашата земја, се вели во соопштението на СДСМ. Оттаму велат дека тоа ќе го направат преку воведување на праведен персонален данок на доход, укинување на максималната горна граница за плаќање на придонесите на плати, воведување на праведно оданочување за поседување на повеќе имот и посилно...

УЈП: Во најкраток рок да се плати персоналниот данок на доход

Доколку граѓаните не извршиле плаќање на утврдените даночни обврски за персонален данок на доход за 2015 година и за претходни години врз основа на годишна даночна пријава или за 2016 година врз основа на аконтативна даночна пријава, тоа да го сторат во најкраток можен рок, порачуваат од Управата за јавни приходи (УЈП). Оттаму прецизираат дека укажувањето се однесува и за самостојните вршители...

Тенденциозно се прикажува студија за да се „докаже“ дека маските не спасуваат животи

Во оваа објава се пропушта контекстот, притоа не се наведуваат битните огради кои ги ставаат и самите автори во студијата, а се тврди дека маските не заштитуваат од инфекција...