fbpx
Таг: Дик Браун

таг: Дик Браун

Стрипот „Хогар Страшниот“ прославува 50-годишен јубилеј

На 4 февруари 2023 година се навршија 50 години од првото објавување на хумористичниот стрип Хогар Страшниот, најпознато дело на американскиот автор Дик Браун, што своевремено бил прогласен за „најбрзо растечки стрип на светот“. Тој денес може да се најде во дури 56 земји. „Хогар Страшниот е еден од ретките стрипови за кои имаат чуено и оние што немаат никаков...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...