fbpx
Таг: Ден на дрвото

таг: Ден на дрвото

Потрошените пари за „Ден на дрвото“ и ефектот од акцијата денеска на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна, 54 седница со 104 точки на дневен ред. Како пред точки се најавени расправата за состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција, користење и имплементација на фондовите од ЕУ, статус на реализација на приоритетите на Македонија за влез во НАТО и статус на реализација на Рамковниот договор. На денешната седница повеќе точки од дневниот...

Владата ќе расправа за Денот на дрвото и за субвенции за соларни колектори

Владата на Република Македонија на својата 36. седница денеска ќе разгледува повеќе точки, меѓу кои и доделување концесии за геолошки испитувања заради суровини, како и предлог за Ден на дрвото и информација за измена на програмата за субвенционирање соларни колектори и замена на прозорците. Ќе се расправа и за ЈП „Македонски железници - Инфраструктура“ Скопје, a на иницијатива на „Македонски...

„Денот на дрвото“ ќе се одработува следната година

Вчерашниот неработен ден, на кој беше спроведена акцијата „Ден на дрвото“, ќе се одработува во текот на следната година. Ваква одлука донела Владата на седницата одржана на 25 ноември, а конкретниот датум, кога ќе биде одработен вчерашниот ден, ќе биде дополнително утврден. „На седницата одржана на 25 ноември 2016 година, Владата донесе одлука 30 ноември 2016 година да биде прогласен...

СДСМ најавува целосна ревизија на акцијата „Ден на дрвото“

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска соопшти дека ако дојде на власт, по изборите на 11 декември ќе спроведе целосна ревизија на спроведувањето на акцијата „Ден на дрвото“. „Како што предвидовме во нашиот „План за живот во Македонија“, ќе направиме комплетна ревизија на спроведување на акцијата „Ден на дрвото“ од стручен и финансиски аспект. Ќе утврдиме на кои површини се спроведуваше...

Судењето за случајот „Пуч“ презакажано за 21 декември

Судските рочишта во Основниот суд Скопје 1 што на 2 декември беа одложени поради Денот на дрвото, ќе се одржат в сабота, на 12 декември, освен рочиштето за случајот „Пуч“, кое е презакажано за 21 декември, соопштија попладнево од судот. Меѓу судењата што беа откажани поради денот на дрвото беше и рочиштето за случајот „Пуч“. Сепак, како што информираат од судот за „Мета“,...

Денеска ќе бидат засадени три милиони дрвца

Под мотото „Засади успех“, денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија ќе се одржи 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, во рамките на која ќе бидат засадени три милиони дрвца на 930 хектари земјиште. Како што информираат од Граѓанското здружение „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, ќе бидат засадени и...

На „Денот на дрвото“ редовно ќе се извршуваат закажаните прегледи

В среда сите јавни здравствени установи ќе работат редовно и ќе се реализираат закажаните прегледи и интервенции, информираат од Министерството за здравство. Поради спроведувањето на акцијата „Ден на дрвото“, нема одложување и на закажаните хируршки интервенции. Во рамките на проектот „Мој термин“, за тој ден се закажани повеќе од 8.000 прегледи на пациенти и повеќе од 500 операции. Преостанатите служби во установите кои не...

Денот на дрвото го одложи рочиштето за случајот „Пуч“

Поради акцијата „Ден на дрвото“, сите судења во Основниот суд Скопје 1, закажани за 2 декември, меѓу нив и рочишето за случајот „Пуч“, се одложени и пезакажани за друг ден, соопштија попладнево од судот. „Заради одржување на акцијата „Ден на дрвото“, на 2 декември 2015 година, кој ќе биде неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, ја информираме јавноста...

Ден на дрвото, 2 декември, е неработен ден

Владата на Република Македонија донесе одлука следната среда, 2 декември, да се одржи традиционална акција „Ден на дрвото“. Три милиони садници на површина поголема од илјада хектари ќе бидат засадени во рамките на 16. по ред „Ден на дрвото“. Годинешното мото „Засади успех“ се однесува на сите досега реализирани акции, во кои процентот на зафатеност на засадените дрва изнесува 60 отсто,...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...