fbpx
Таг: Делегација на ЕУ

таг: Делегација на ЕУ

Со изложба во Пошта-1 одбележани 60-години од скопскиот земјотрес и роденденот на „Јуроп Хаус“

По повод 60-годишнината од земјотресот во Скопје и 4 години од отворањето на „Јуроп Хаус“, во изгорената шалтер хала на Пошта-1 вчера се одржа архитектонската изложба организирана од Делегацијата на ЕУ, во рамките на конкурсот „Скопје на новата генерација“. За победник на конкурсот беше прогласен Антонио Грујевски со проектот „Лотос за неа: Одржлива оаза во градскиот парк во Скопје“, кој...

Оценувачки тим од Брисел од утре во Скопје ќе ја „чешла“ работата на Судскиот совет

Тим експерти од земјите-членки на ЕУ доаѓа во земјава - ќе ја испитува работата на Судскиот совет, потврдува Делегацијата на ЕУ во Скопје. Тимот ќе го предводи, Бранко Хрватин, поранешен претседател на Врховниот суд на Хрватска, кој утре и задутре ќе ја посети Северна Македонија и ќе ја мапира состојбата, со цел да се идентификува обемот на работа. Оценувачката мисија на...

Во Велес се отвори петтиот EUROPE HOUSE во земјава

Во Велес вчера беше отворен петтиот EUROPE HOUSE во нашата земја, со што се зајакнува мисијата на Делегацијата на Европската унија за поврзување на младите со Европската унија и вредностите што ги носи Унијата, информираат од Делегацијата на ЕУ. „Надоврзувајќи се на инспиративните примери на EUROPE HOUSE Скопје, Струмица, Крива Паланка и Битола, отворањето на EUROPE HOUSE Велес означува ново...

„Заедно за заштита на личните податоци“: Нема втора шанса за повредата на нечија приватност

Повеќе не е прашање дали личните податоци треба да бидат заштитени или не, тоа е нужно, а за соодветна примена на законите кои ги штитат личните податоци се потребни многу повеќе ресурси и заложби - ова е заклучокот од денешниот настан „Заедно за заштита на личните податоци“ што се одржа во Europe House во Скопје. Настанот беше организиран од...

Попладнево во Дебар Маало ќе се одбележат 70 години од раѓањето на Горан Стефановски

Денес во 17 часот покрај клупата на Горан Стефановски во Дебар Маало, проследено со тивка акустична музика од бендот „Amniotic Fluid“ ќе се одржи настан на кој ќе бидат вклучени сијаличките во паркот и симболично ќе се одбележат 70 години од раѓањето на еден од најголемите македонски драматурзи и писатели. Настанот кој ќе биде повод низ дружење и неформален разговор...

Општините мора да ги прашаат и да ги слушаат младите кога креираат еколошки политики

Младите да ги креираат политиките за заштита на животната средина на локално ниво, да поведуваат иницијативи и да се вмрежуваат и едуцираат, а нивниот глас да биде слушнат и ценет од страна на општинските власти и совети. Ова е целта на проектот „Младински активизам за позелени општини” кој ќе го имплементираат Македонското здружение на млади правници, здружението за одржлив...

Ковачевски – Гир: Северна Македонија е на линија на Европската Унија за Украина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, се сретна со Дејвид Гир, амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во земјава, соопштија од владината прес-служба. На состанокот беше поздравено лидерството на Владата и брзата реакција за ситуацијата во Украина. „Премиерот Ковачевски ја потврди позицијата на Република Северна...

Османи му го презентирал планот „18“ на евроамбасадорот Жбогар

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи пред евроамбасадорот Самуел Жбогар и претставници на Делегацијата на ЕУ во Македонија го презентирал новиот реформски план на Владата, наречен план „18“, со кој, според Секретаријатот за европски прашања (СЕП), јавноста ќе биде запознаена откакона  следната седмица ќе се најде на седница на Владата. На почетокот, Османи изразил задоволство од „имплементацијата на планот „3-6-9“,...

Александар Димитриевски ја доби првата награда од ЕУ за истражувачко новинарство

Александар Димитриевски за сторијата „Субвенции за растително и сточарско производство“, објавена на „Призма“ ја доби првата награда за истражувачко новинарство за 2016 година која ја доделува Делегацијата на Европската Унија. Втората награда ја доби Зоран Јовановски за сторијата „Пеплишта на смртта“ објавена во емисијата „360 степени“ на „Алсат М“ телевизија. За најдобра сторија за млад новинар наградена беше Славица Филиповска за...

Новинар уапсен во Тирана поради повик за убиство на евроамбасадорка

Албанската полиција соопшти дека го уапсила 51-годишниот новинар Кастриот Мифтарај поради повици на насилство против Романа Влахутин, шефица на Делегацијата на Европската Унија во Тирана. Мифтарај е спроведен од припадници на антитерористичките единици на полицијата во полициска станица, откако објави коментар против Влахутин на својата фејсбук-страница. Тој ја нарекува евроамбасадорката „терорист“ и вели дека нејзиното убиство би било „антитерористички чин“. Мифтарај...

Македонија го одбележува 9 Мај – Денот на Европа и на победата над фашизмот

Со повеќе од 30 настани, организирани и поддржани од Делегацијата на Европската Унија во Македонија, во соработка со повеќе амбасади, општини и организации, денеска во земјава се одбележува 9 Мај - Денот на Европа. По тој повод, во 12 часот членовите на ЕУ Инфомрежата ќе организираат настани во Дебар, Охрид, Кавадарци, Гевгелија, Кочани, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Крива Паланка, Велес...

ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, организираниот напад во Собранието. „На најсилен можен начин го осудуваме организираниот напад врз Собранието. Изразуваме сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот и дека не ја обезбедија неопходната заштита за членовите на Собранието и...

Наградата „Жан Моне“ ја доби Владе Ѓорчев, неодамна починатиот новинар на „Мета“

Делегацијата на Европската Унија во Македонија годинешната награда „Жан Моне“ во категоријата за најдобар новинарски текст му ја додели на Владе Ѓорчев, неодамна починатиот новинар на „Мета“ . Годинешниот конкурс за наградата „Жан Моне“ беше на тема „Договорот од Пржино и потоа“, а Ѓорчев е награден за истражувачката сторија поврзана со истрагата за случајот „Транспортер“ што ја отвори Специјалното јавно...

Делегација на ЕУ: СЈО да не се опструира, а сите страни да се придржуваат до договореното

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Не можеме да коментираме за тековни истраги, но потсетуваме дека сите страни се обврзаа да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство“, велат за „Мета“ од Делегацијата на ЕУ во Скопје, на прашањето како...

Холандска амбасада: СЈО игра клучна улога и потребна е поддршка од сите вклучени страни

Специјалното јавно обвинителство игра клучна улога во овој процес, за што му е потребна постојана поддршка од сите вклучени страни, реагираа од Амбасадата на Кралството Холандија откако Собранието не ги изгласа измените што ги бараше СЈО во законите за заштитени сведоци и за СЈО и тие не добија поддршка од владејачкото мнозинство. „Холандија секогаш се залага за отчетност како еден од основните...

Делегацијата на ЕУ ги повика партиите да бидат одговорни и да го поддржат СЈО

Делегацијата на Европската Унија во Скопје повторно ги повика потписниците на Договорот од Пржино да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство и одговорно да дејствуваат. - СЈО е договорено од страна на сите политички партии, како дел од Договорот од Пржино и сите политички партии повеќепати се заложија да ја поддржат работата на СЈО. Европската Унија ги охрабрува сите...

Жбогар и официјално го замени Орав

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, синоќа назначи 17 нови евроамбасадори, вклучувајќи го и Самуел Жбогар, кој е нов шеф на Делегацијата на ЕУ во Македонија. Жбогар ќе го замени евроамбасадорот Аиво Орав, кој се сели во делегацијата на ЕУ во Црна Гора. Словенечкиот дипломат во моментов раководи со мисијата на ЕУ на Косово и се смета за...

Граѓански организации утре пред Делегацијата на ЕУ ќе му упатат заедничко писмо на Хан

Утре напладне, пред Делегацијата на Европската унија во Скопје, претставници на повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи ќе одржат прес-конференција. Граѓанските здруженија на прес-конференцијата ќе ја презентираат содржината на заедничко писмо упатено до еврокомесарот Јоханес Хан и до други меѓународни фактори што помагаат во решавањето на политичката криза во Македонија. „Целта на обраќањето e, ние, граѓанските организации, платформи и иницијативи,...

Нов видеонадзор на граничните премини – дигитални камери и автоматско препознавање на регистарски таблици

Сите гранични премини во земјава добиваат нов видеонадзор – се инсталираат 350 различни типови на дигитални камери, систем за автоматско препознавање на регистарски таблици и централен систем за складирање...