fbpx
Таг: брифинг

таг: брифинг

Цвејоска Чолаковска: 21 век е век на алергиски, автоимуни и малигни заболувања

Глобалното затоплување и аерозагадувањето се едни главните причинители поради кои расте бројот на случаи на деца со алергиски болести, кои бараат помош на Клиниката за детски болести. Како што денеска на брифинг со новинарите информираше директорката доц. д-р Валентина Цвејоска Чолаковска, доминираат алергискиот ринитис, ринокоњуктивитис, но и ларингитис и бронхоопструкции. Алергиските болести, автоимуните заболувања како и малигните заболувања се болести...

Ковачевски би отстапил од премиер, ако има некој од ВМРО што ќе сака да ги потпише уставните измени за во Собрание

Премиерот Димитар Ковачевски би го отстапил премиерското место, доколку некој од ВМРО-ДПМНЕ сака да ја има таа чест да ја потпише како премиер иницијативата за предложените уставни измени што треба да се достават до Собранието. Од владата брифираат дека Ковачевски со големо задоволство би му ја отстапил на ВМРО-ДПМНЕ таа чест. Исто така, штом ДУИ се согласни и првиот...

МЖСПП планира догодина да почне изградбата на инфраструктурата за регионалните депонии

Во 2022 година се очекува да започне изведбата на инфраструктурата за регионалните депонии во секој од регионите во земјава. Од Министерството за животна средина и просторно планирање на денешниот брифинг со новинарите информираа дека во тек е обезбедувањето на средства за оваа намена, дополнувајќи дека во првичната фаза покрај изведбата на самите депонии според европски стандарди ќе се набават...

Заев на брифинг со амбасадорите од ЕУ: Приоритет на Владата се процесите за приклучување кон ЕУ

Премиерот Зоран Заев, придружуван од Љупчо Николовски, вицепремиер за борба против корупција, за одржлив развој и човечки ресурси, Бујар Османи министер за надворешни работи, Бојан Маричиќ министер за правда и државните секретари Калина Габер од Секретаријатот за европски прашања и Зоран Попов од Министерството за надворешни работи, денеска одржаа утринска брифинг средба со амбасадорите на земјите членки на Европската...

Филипче: Пикот ќе биде на крајот на април со околу 2.000 пациенти, најголем проблем се заразените без симптоми

Сѐ уште нема случај кога пациент кој бил на респиратор, а му се подобрила здравствената состојба и бил симнат од машина, рече денеска на брифинг со новинарите, директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ. Таа, заедно со министрите Венко Филипче и Дамјан Манчевски, директорот на Клиниката за пулмологија Дејан Докиќ, директорката на КАРИЛ Маја Мојсова, епидемиологот Жарко Караџоски, и...

Новиот клинички центар во Ѓорче Петров може да биде готов за четири години

Новиот клинички центар, кој ќе се гради во Ѓорче Петров, би можело да биде готов за четири години, информира на денешниот брифинг со новинарите министерот за здравство, Венко Филипче. - Иницијативата за локацијата во Ѓорче Петров ја даде пратеникот Илија Димовски. Општината достави елаборат, врз основа на што Владата одлучи дека таму ќе се гради. За два месеци ќе биде...

Шекеринска и Димитров на брифинг со амбасадорите на земјите-членки на НАТО

Денеска во Владата, на покана на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се одржал брифинг со амбасадорите на земјите-членки на НАТО Алијансата, акредитирани во Македонија. „Брифингот беше посветен на актуелностите врзани за пристапниот процес за интеграција на  Македонија во Северно-атлантската Алијанса и истиот имаше за цел амбасадорите на земјите членки на НАТО да бидат...

Џафери: Собранието мора да ја прекине лошата пракса на Иванов да не потпишува закони

Доколку не го потпише и законот за ратификација на Договорот со Грција откако и по втор пат ќе биде изгласан со Собранието, претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе воведе лоша пракса на мешање на надлежностите на властите односно преземање на надлежностите кои му припаѓаат на Собранието. Ова го истакна денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифинг со новинари. -...

Џафери: Упадот на 27 април е најлошото нешто што му се случило на Собранието

Не сум оптоварен временски кога ќе го пуштам законот за јазиците во Службен весник без потписот на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Кога ќе оценам дека треба да се пушти, ќе го пуштам, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите. - Доколку законот стапи во сила без потписот на Иванов, тоа нема да значи дека тој...

Ѕанакопулос: Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, изјави портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, на редовниот брифинг со новинарите, пред почетокот на средбата во Виена. Запрашан што очекува Грција од денешните преговори меѓу Димитров, Коѕиас и Нимиц, особено по вчерашната изјава...

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

Продолжението на дебатата за законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери. Според него, дебатата за овој закон би требало да трае до крајот на следната недела, доколку во меѓувреме не стигне предлогот за новите членови на Владата,...

Џафери: Обврска на партиите е да најдат консензус за нов датум за локалните избори

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на брифинг со новинари истакна дека политичките партии мораат да најдат заедничко решение и да се договорат за нов датум за одржување на локалните избори, пред тој да свика седница на која ќе се измени Изборниот законик. Иако претходно Џафери рече дека на првата наредна седница ќе се формира владата, тој сега додаде дека треба паралелно...

Коѕиас и Попоски на Малта разговарале за ситуацијата во Македонија

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, вчера во Валета се сретнал со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи информира дека двајцата министри оствариле средба на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржи вчера на Малта, само еден ден по насилните инциденти во македонското собрание. „За време...

Врховниот суд и утре ќе расправа дали „бомбите“ може да се користат како доказ

Врховниот суд на Република Македонија на денешната седница не донесе одлука дали прислушуваните разговори може да се користат како доказ во судска постапка и со расправа ќе продолжи утре во 9.30 часот. По двочасовната денешна седница, оттаму соопштија дека расправата по двете точки сè уште не е завршена и најавија нејзино продолжување утре, по што претседателот на Врховниот суд, Јово...

Вангеловски најавува дека на новата влада ќе ѝ поднесе пакет барања за реформи во судството

Врховниот суд до новата влада ќе поднесе пакет барања за измени на дел од законите што се однесуваат на судството, рекол денеска новиот претседател на највисокиот суд во земјава, Јово Вангеловски, на брифинг со новинарите, пренесува „Телма“. Како што најавил Вангеловски, ќе бидат иницирани измени на Законот за судовите, Законот за одмерување на казните, Законот за судски совет, за парична постапка,...

„Трезор“ го разбуди Зврлевски: Обвинителството денеска ќе брифира за Коста Крпач

Денеска, во 12 часот, Основното јавно обвинителство на Марко Зврлевски ќе одржи „тематски брифинг“ со новинарите, на кој ќе се зборува за случајот со Коста Крпач. Вчера СЈО ја обелодени истрагата за злоупотреба на средствата од државниот буџет преку фирмата „Финзи“ ДООЕЛ Скопје, чиј сопственик во еден период бил Коста Крпач. Тој подоцна се јавува и како сведок на ова...

САД особено ја ценат врската со Турција

САД особено ја ценат врската со својот НАТО-сојузник, Турција и ги повикуваат сите страни да покажат воздржаност и да постапуваат во рамките на владеење на правото, по неуспешниот обид од државен удар во таа земја, соопшти Белата куќа. - САД силно ја поддржуваат демократски избраната влада на Турција и демократските институции на таа земја – изјави портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест,...

СВР Скопје: Вчеравечер беше мирно како ниту една друга ноќ во минатата година

Безбедносната состојба во Скопје за време на новогодишната ноќ била на највисоко ниво и со исклучок на неколку поситни нарушувања и сообраќајни несреќи без смртни последици, вечерта поминала со многу помалку инциденти и случувања од која било друга вечер во годината, соопшти новиот началник на СВР Скопје, Ивица Вучевски, на денешната информативна средба со министерката Гордана Јанкулоска. На средбата, началникот Вучевски...

Започна самитот на Г7, италијанската премиерка Џорџа Мелони е на чело

Денес започна овогодишниот самит на групата Г7, во која спаѓаат Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединето Кралство, САД, како и претставници од Европската Унија, пренесува Гардијан. Самитот ќе се одржи...