fbpx

„Трезор“ го разбуди Зврлевски: Обвинителството денеска ќе брифира за Коста Крпач

-

Денеска, во 12 часот, Основното јавно обвинителство на Марко Зврлевски ќе одржи „тематски брифинг“ со новинарите, на кој ќе се зборува за случајот со Коста Крпач.

Вчера СЈО ја обелодени истрагата за злоупотреба на средствата од државниот буџет преку фирмата „Финзи“ ДООЕЛ Скопје, чиј сопственик во еден период бил Коста Крпач. Тој подоцна се јавува и како сведок на ова обвинителство. СЈО сомничи четири лица дека преку оваа фирма злоупотребувале државни пари под параванот на набавка на опрема за потребите на УБК.

Коста Крпач на 27 април годинава беше пронајден мртов во неговиот стан во населбата Капиштец.

Првите индиции, според МВР, беа дека се работи за самоубиство. Сепак, и по пет месеци од настанот, Јавното обвинителство, кое го води овој случај, сè уште ја нема завршено истрагата.

Крпач беше и едно од лицата помилувани од претседателот Ѓорге Иванов.

Основното јавно обвинителство (ОЈО) двапати издаваше наредба за обдукција на Крпач.

Последен пат ова обвинителство за случајот на Крпач се јави на 27 јули, со соопштение во кое тврдеа дека во текот на предистражната постапка во предметот за починатото лице било утврдено дека станува збор за самоубиство.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...