fbpx
Таг: блокирање

таг: блокирање

Град Скопје ќе ги блокира сметките на должниците за 2018 година

Град Скопје ги известува граѓаните дека во согласност со одредбите од Законот за даноците на имот за присилна наплата, ja почнa постапката за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2018 годинa, со доставување опомени, по кои следуваше изготвување решенија за присилна наплата и нивно доставување до сите...

Извршителите нема да блокираат сметки на приматели на социјална помош

Министерството за труд и социјална политика и Комората на извршители на Македонија денеска потпишаа меморандум со кој извршителите се обврзуваат да не ги блокираат сметките на лицата приматели на социјална помош. Извршителите ќе имаат пристап до посебен електронски регистар, така што веднаш ќе имаат увид дека станува збор за луѓе од ранлива категорија. -Со овој меморандум ние веднаш ќе можеме да...

ВМРО-ДПМНЕ сепак ќе блокира раскрсница

Иако во најавата утрово ВМРО-ДПМНЕ кажа дека денеска ќе одржи протест во 18 часот пред Министерството за правда и не најави блокирање раскрсници, како што правеше претходно, партијата се премисли. Попладнево преку соопштение Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ ги извести медиумите дека ќе ја блокира раскрсницата кај Мавровка од 15 часот, при што група пратеници ќе дадат изјави за медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред затворот во Шуто Оризари попладнево

ВМРО ДПМНЕ денеска ќе организира протест во 16 часот пред Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, каде се притворени шестмина нивни пратеници, како и неколкумина нивни поддржувачи. Тие се под истрага на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција поради насилствата во Собранието на 27 април годинава и се товарат за тероризам. „Заев и неговата хунта со тоталитаристички методи...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира три крстосници и ќе протестира пред Кривичен суд

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ги повика членовите и симпатизерите од 15 до 17 часот да ги блокираат крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу Васил Чакаларов и Ангел Динев во Карпош. Во 18 часот, ВМРО-ДПМНЕ закажа протест пред Основниот суд Скопје 1 бидејќи, според партијата, СДСМ спроведува класичен партиски реваншизам и брутален политички притисок. „СДС го злоупотребува...

Владата ќе го решава статусот на „Еурокомпозит“

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со синдикални претставници на фирмата „Еурокомпозит“, со кои разговарал за решавање на проблемите на 240 вработени. На средбата, Заев ги информирал синдикалните претставници дека следната недела на владина седница ќе се донесе одлука за обезбедување средства за една плата на вработените во „Еурокомпозит“. - Се разгледува можноста за решавање на егзистенцијалното прашање на вработените, кои...

Ременски: ВМРО-ДПМНЕ да не ги блокира законите за стечајците и за минималната плата

Крајно време е да се откажете од тесно-партиските интереси и од партиската пропаганда, и да  престанете да ги блокирате законските решенија кои што ќе им помогнат на две групи наши сограѓани, побара денеска пратеничката од СДСМ Фросина Ременски од нејзините колеги од ВМРО-ДПМНЕ. - Со вашите јалови дискусии во Собранието на Република Македонија за одбрана на криминалот и попречување на...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да ги штити Зврлевски и криминалот

„ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да ги штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја. За жал, пратениците на оваа партија се инструментализирани и преку обид да направат целосна блокада на Собранието, дејствуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско раководство“, порача на прес-конференција во Собранието на Република Македонија пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. - Ние сме свесни дека раководството...

Мицкоски: Заев на Бугарија ѝ даде можност да блокира отворање поглавја од преговорите

Со Договорот за добрососедство Бугарија ќе има можност да го преиспита однесувањето на Македонија на целокупниот пат кон Европската Унија, бидејќи Заев прифати таа да има можност да не дозволи отворање на кое било поглавје од преговорите за членство доколку не се исполнат нејзините цели и позиции, порача денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој додаде дека тоа значи нови проблеми...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги блокираше општините

Во редовното утринско соопштение денеска, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ го манифестирал „својот страв и антидржавното дејствување со одбивање на предлогот да се изгласа во итна постапка датумот за одржување на локални избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците и на советите на општините и на Град Скопје“. Предлогот на седницата на Собранието на Република Македонија за избор на владата...

Рама ја обвини опозицијата за блокирање на судските реформи

На денешната собраниска седница во албанскиот парламент, власта и опозицијата расправаа за буџетот за 2017 година, но и за почнувањето на преговорите со Европската Унија и за спроведувањето на судските реформи, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Поранешниот лидер на Демократската партија, Сали Бериша, изјави дека Европската Унија нема да ги почне преговорите за членство на Албанија сè додека премиерот...

ДС бара да се блокираат понатамошните задолжувања на државата

„По задолжувањето на државата за 450 милиони евра, пари кои првенствено ќе бидат наменети за клиентелизам (купување на гласови), Демократскиот сојуз во соработка и со консултација со финансиски експерти, ќе предложи законски решенија со кои ќе се оневозможи Владата да ги задолжува граѓаните без согласност од Собранието“, информираат од оваа партија. Од ДС додаваат дека последниот долг со издавање на еврообврзница е...

„Студентски пленум“ повика на блокада на студентските избори

„Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. Тие велат дека студентите имаат право да спречат избори кои се нелегални и нелегитимни. - Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како што претходно пренесоа некои медиуми. Ние...

Шкотскиот парламент може да стави вето на Брексит

Првата министерка на Шкотска, Никола Стурџен, во изјава за „Би-би-си“, вели оти е можно шкотскиот парламент да го блокира излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, по референдумот во четвртокот. На референдумот 52 отсто наспроти 48 отсто од Британците гласаа за напуштање на ЕУ. Во Шкотка, пак, сликата беше сосема поинаква, односно 62 отсто од Шкотите гласаа за останување на...

ЗНМ: УЈП веднаш да ја деблокира сметката на МРТ

Блокирањето на сметката на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од страна на Управата за јавни приходи (УЈП) претставува дрзок упад на Владата во институционалната автономија на јавниот сервис, се вели во реакцијата на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Оттаму велат дека „блокирањето на сметката е смислен притисок на власта за да го дисциплинира јавниот сервис и да влијае на начинот на известување...

Странските компании бараат алтернатива на транспортот од Пиреја до Западна Европа

Првиот човек на грчката железница, Танасис Зилиаскопулос, си даде оставка во екот на грчката железничка криза поради ситуацијата со бегалците на преминот Идомени. Блокирањето на железничката пруга, кое создава застој во преминот на товарни возови што пренесуваат стоки до Европа од атинското пристаниште Пиреја, создава огромни проблеми и загуби за грчката железница и за странските инвеститори. Ваквата ситуација, според информациите во...

СДСМ: УЈП нема морално право да блокира сметки на граѓаните за радио-дифузна такса

Со кое право УЈП се заканува на повеќе од 27.000 граѓани и фирми, дека ќе им ја блокира трансакциската сметка заради наплата на радио-дифузна такса, прашуваат од опозицискиот СДСМ. Според партијата, од последните податоци од листата на должници, Советот за радио-дифузија должи близу 800.000 евра. - МТВ, според истата листа, должи повеќе од 1.700.000 илјади евра. А, повеќе од 180.000 луѓе во Македонија живеат со...

Елитна единица на Европол за следење на ИД на социјалните мрежи

Европски полициски тим бил формиран за да ги следи и блокира профилите на социјалните медиуми, поврзани со терористичката организација Исламска држава (ИД), јавува „Би-Би-Си“. Според последните истражувања на САД, најмалку 46.000 сметки на „Твитер“ се поврзани со милитантна група, од кои голем дел за регрутирање нови борци на ИД. Како што пренесува „Би-Би-Си“, се проценува дека стотици илјади твитови поврзани со терористичката...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...