fbpx

СДСМ: УЈП нема морално право да блокира сметки на граѓаните за радио-дифузна такса

-

Со кое право УЈП се заканува на повеќе од 27.000 граѓани и фирми, дека ќе им ја блокира трансакциската сметка заради наплата на радио-дифузна такса, прашуваат од опозицискиот СДСМ.

Според партијата, од последните податоци од листата на должници, Советот за радио-дифузија должи близу 800.000 евра.

– МТВ, според истата листа, должи повеќе од 1.700.000 илјади евра. А, повеќе од 180.000 луѓе во Македонија живеат со 40 денари на ден. Македонија, според на институтот „Като“, е дури 12. на листата од 180 земји по беден живот. Повеќе од 21.000 фирми веќе се со блокирани сметки. Но, и покрај ваквите состојби, лани УЈП блокираше повеќе од 20.000 сметки, меѓу кои и на граѓани приматели на социјална помош, па дури и на невработени – се вели во соопштението на СДСМ до медиумите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За 71 отсто зголемен бројот на заразени со сифилис, заушки, салмонела, маларија…

Лани во Македонија биле пријавени вкупно 12.958 заболени од акутни заразни заболувања, а претходната година, оваа бројка била 7.567. Ова претставува зголемување за 71,2 отсто, наведено е во последниот...