fbpx
Таг: Бела ноќ

таг: Бела ноќ

Културната манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи в сабота во Скопје

Традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи в сабота на повеќе локации низ Скопје. Граѓаните ќе имаат можност да уживаат во музички концерти, изложби, проекции, поетски читања и перформанси на десетици локации низ градот. Централната манифестација ќе се одржи пред „Порта Македонија“ каде скопјани ќе можат да ги слушнат композициите од маестро Кире Костов, кои ќе бидат изведувани од...

ЈСП нуди бесплатен превоз за „Бела ноќ“

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје денеска соопшти дека ќе овозможи бесплатен јавен превоз по повод традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2022“. Право на бесплатен превоз ќе имаат сите граѓани од 18 часот во сабота (1 октомври) до 5 часот во недела (2 октомври). „Потсетуваме дека во функција се и ноќните линии, а возниот ред е достапен на веб-страницата на ЈСП Скопје“,...

Девојка на самостоен протест против изложба што беше дел од „Бела ноќ“ во Мала Станица

„Можеби експерименталните глувци нема да постојат бидејќи ќе постојат само глувци“, се зборовите на Анастастија Саздова која самостојно протестираше пред просториите на „Мала Сатница“, против инсталацијата ‘SILENTIO PATHOLOGIA’ што беше поставена минатата недела. Инсталацијата беше дел од програмата на „Бела ноќ“ и влегува во склоп на изложбениот концепт „Допирот“. Според проспектот за изложбатта, авторката на инсталацијата, Елпида Хаџи Василева во својата...

Изложбата „Допирот“ – идни екологии претставена на „Бела ноќ“ со силни пораки до општеството

Автобус на уметноста | Фото: Мета.мк
Во саботата, на 25-ти септември во објекот на мултимедијалниот центар „Мала станица“ беше отворена изложбата „Допирот“ - идни екологии, посветена на животната средина, како дел од програмата на 17-тото издание на „Бела ноќ“. Концептот на „Допирот“ е дел од проектот НИЕ СМЕ ТУКА: ИДНИ ЕКОЛОГИИ и насловува имиња на осуммина уметници кои во своите дела оддале прецизни критики на денешното...

„Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 25 септември, богата програма на различни локации низ Скопје

Овогодинешното издание на „Бела ноќ“ ќе се одржи на 25 септември на неколку локации низ Скопје. Како дел од настанот, на два музички подиума во МКЦ ќе се одржи 11-тото издание на ПМГ Рекордингс фестивалот, на кое ќе настапат ПМГ Колектив, Сетстат, Марија Каева, Блекстејт, Луфтханза, Диџеј Магија, Дарко Јорданов, Нино Наумов, Божидар Видоески, Илина Ангел и DJ UX...

Објавен повикот за учество на манифестацијата „Бела ноќ“

Јавната установа Универзална сала – Скопје и Град Скопје распишаа јавен повик за учесници на културната манифестација „Бела ноќ“, која годинава треба да се одржи по 17 пат. „Годинава, како и секоја Бела ноќ, ќе бидат опфатени следниве области: визуелни уметности (ликовна уметност, фотографија, инсталација, видеоарт, стрип) како и применети уметности (архитектура, визуелен/индустриски/веб дизајн, мода, дигитални креации, видеоарт и инсталации),...

Објавен повикот за уметнички концепти за „Бела ноќ 2020“

По повод културната манифестација „БЕЛА НОЌ 2020“, која ќе се оддржи на 26 септември, ЈУ Универзална сала - Скопје и Град Скопје распишуваат јавен повик за доставување на предлог концепти од областа на сите видови на уметност во рамки на овој настан. Годинава, како и на секоја Бела ноќ, ќе бидат опфатени следниве области: визуелни уметности (ликовна уметност, фотографија, инсталација,...

Бесплатен јавен превоз за „Бела ноќ“

По повод манифестацијата „Бела ноќ“, користењето на јавниот превоз ќе биде бесплатeн на сите линии кои сообраќаат кон центарот на градот, информираат од ЈСП. „Бесплатниот превоз ќе важи од 19 часот во сабота (6.10.2018 година), до 6 часот во недела (7.10.2018 година)“, велат од таму. Во сабота, 6 октомври, по 14. пат ќе се одржи 24-часовната манифестација „Бела ноќ“ и ноќта...

„Скопје Синема Сити“ на 5 и 6 октомври, Руичи Сакамото горд на наградата

Во пресрет на четвртиот филмски настан кој што „Скопје Синема Сити“ го организира годинава, Руичи Сакамото го изрази своето задоволство за наградата доделена од овој Фестивал за животно дело. Четвртото есенско издание на „Скопје Синема Сити“ се одржува на 5 и 6 октомври во Кинотека на Македонија. На есенското издание ќе бидат прикажани четири филмови: „ЕКВ - Како да беше...

Манифестацијата „Бела ноќ“ ќе се одржи утре

Годинешното 13. издание на манифестацијата „Бела ноќ“ ќе се одржи утре, сабота (7 октомври). Град Скопје информира дека ќе има квалитетна програма која посетителите ќе може да ја видат на неколку точки во градот. Како и изминатите години, ќе има изложби, концерти, перформанси, бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“ и музички спектакл. Во галеријата на Младинскиот културен центар ќе биде поставена...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....