fbpx
Таг: БајтДенс

таг: БајтДенс

САД изгласа предлог-закон кој може да доведе до забранување на ТикТок во државата

Помина предлог-закон во претставничкиот дом во САД кој ја обврзува кинеската фирмата „БајтДенс“, сопственикот на социјалната мрежа ТикТок, да ја продаде апликацијата на американска фирма во рок од девет месеци, пренесува Дојче веле. Одредбата за предлог-законот беше дел од поширока мерка која беше изгласана во Претставничкиот дом, која вклучуваше воена и финансиска помош за Украина, Израел и Тајван. За предлог-законот...

Претставничкиот дом на САД го усвои законот со кој може да се забрани ТикТок на национално ниво

Помина нацрт-законот за забрана на ТикТок во Америка во Претставничкиот дом со 352 гласови за, наспрема 65 гласови против. Одлуката сега е во рацете на Сенатот, но сè уште не е јасно кога и на кој начин ќе гласаат членовите, јави Би-би-си. Одлуката може да доведе до отстранување на ТикТок од сите американски продавници за апликации, освен ако кинескиот технолошки...

Американскиот Конгрес со нов предлог-закон за принудна продажба или забрана на ТикТок

Американски конгресен панел одобри нацрт-закон кој ќе ја принуди кинеската матична компанија на социјалната мрежа ТикТок да ја продаде апликацијата во рок од шест месеци или ќе се соочи со забрана за користење во САД, јави Би-би-си. Мерката е воведена од комисија на Претставничкиот дом и е поддржана од Белата куќа поради загриженост за националната безбедност. Од ТикТок велат дека предложеното...

Тужба против „Бајтденс“: Кина шпионирала активисти од Хонг Конг преку ТикТок

Компанијата сопственик на ТикТок, „ByteDance“ (Бајтденс) е обвинета дека им дозволила на членовите на кинеската Комунистичка партија да пристапат до податоците на активистите и демонстрантите за граѓански права во Хонг Конг. Идентификувани и следени биле и корисниците што објавувале содржини поврзани со протести, тврди во тужба поднесена од Врховниот суд во Сан Франциско, САД, од поранешниот шеф на инженерство во...

Монтана е првата американска држава што го забранува ТикТок на уредите на граѓаните

Сојузната држава Монтана стана првата американска држава што ќе ја забрани ТикТок, апликацијата во сопственост на кинеската „БајтДенс“, од личните уреди на граѓаните. Гувернерот на Монтана, Грег Џанфорте ја потпиша забраната вчера, а истата треба да стапи на сила на 1 јануари догодина, пренесува Би-би-си. Републиканскиот гувернер на пратениците им рече дека пошироката забрана ќе го продолжи „заедничкиот приоритет да...

ТикТок го лансира проектот „Детелина“ за да ги ублажи стравувањата дека споделува податоци со Кина

ТикТок воведува нови безбедносни мерки за да ја намали загриженоста околу споделувањето на податоците на корисниците со властите во Кина. Проектот „Детелина“ (Project Clover) предвидува посебна безбедносна компанија да го надгледува „протокот на податоци“, а ТикТок ќе го отежни идентификувањето на индивидуалните корисници преку податоците, јавува Би-би-си. Преку таканаречени „безбедносни порти“ ќе биде додаден дополнителен слој на контрола врз пристапот на...

Основачот на „БајтДенс“, во чија сопственост е ТикТок, се повлекува од местото извршен директор

ТикТок БајтДенс
Извршниот директор на „БајтДенс“, Жанг Јиминг, објави дека се повлекува од улогата да ја предводи компанијата, чиј успех со ТикТок доведе до тоа да стане највредниот стартап во светот, пренесува „The Verge“. Јиминг, кој ја основа „БајтДенс“ во 2012 година, сега ќе се пресели на друга позиција во компанијата, додека на негово место за нов извршен директор ќе биде поставен...

Пакистан го забрани ТикТок поради „неморални содржини“

Пакистан е последната земја што го забрани користењето на ТикТок. Телекомуникацискиот регулатор на земјата ја донел ваквата одлука поради „неморалните содржини“ објавени на социјалната мрежа. Одлуката за забрана за користење на ТикТок е донесена поради „бројните жалби поднесени од разни сегменти на општеството“, пишува „Њујорк тајмс“. „Блумберг“ јавува дека апликацијата ТикТок досега била инсталирана речиси 43 милиони пати во Пакистан,...

Пресврт во преговорите за ТикТок: постигнат договор со „Оракл“

TikTok
Случувањата околу купопрадажбата на ТикТок во Соединетите Американски Држави доведоа до нов пресврт. Компанијата „Мајкрософт“, која важеше за најверојатен наследник на операциите на ТикТок во САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд, објави дека матичната компанија на видео-платформата, „БајтДенс“, ја одбила нивната понуда за купопродажба. „Бајт Денс денес ни стави до знаење дека американските операции на ТикТок нема да ги продаде...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...