fbpx
Таг: анкети

таг: анкети

Радикалната десница со рекордна поддршка, германските служби со предупредување

Радикалната десничарска партија Алтернатива за Германија (АФД) за првпат успеа да се искачи на анкетите со поддршка од 24 отсто од германските граѓани, покажува истражувањето на институтот Југов, јавува германската новинска агенција ДПА. Ова е потврда на трендот за раст на поддршката на АФД од изминатите месеци, бидејќи партијата веќе подолго време на анкетите на различни истражувачки куќи котира на...

Германските гласачи се вртат кон десно, открива ново истражување

Ново истражување открива дека радикално десничарските екстремистички ставови нагло се зголемиле во Германија од 2021 година до денес. Во истражувањето се тврди дека сега на 12 возрасни Германци еден има екстремно десничарски погледи, пишува германската новинска агенција ДПА.  Истражувањето спроведено од Универзитетот Билефелд беше објавено од германската фондација Фридрих Еберт, која е поврзана со центро-левичарската Социјалдемократска партија на Германија. Оваа анкета...

Избори во Баварија: Демохристијаните влегуваат во осмата деценија на владеење

Христијанско-социјалната унија (ЦСУ) како сестринска партија на ЦДУ во германската покраина Баварија е пред нова победа на претстојните избори што ќе се одржат на 8 октомври годинава. ЦСУ со оваа покраина раководи во последните 77 години само со еден прекин во средината на 1950-тите години, пишува германската новинска агенција ДПА. Покраинскиот премиер на ЦСУ Маркус Зедер убедливо води на анкетите...

За помалку од две недели, Ердоган го чека тесна изборна трка за нов мандат

Во Турција на 14 мај ќе се одржат претседателски и парламентарни избори, а светските медиуми веќе пишуваат дека акцентот ќе биде ставен на изборот на новиот претседател, бидејќи Реџеп Таип Ердоган по подолго време се соочува со сериозен противкандидат - Кемал Киличдароглу. Турската опозиција се одлучи да застане позади Киличдароглу, додека предизборните анкети покажуваат неизвесна трка во изборот на...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn out', пишува Би-би-си во анализата на овој актуелен проблем во денешните општества. Анкетно истражување спроведено од веб-страницата за работни места Indeed покажа дека работниците од двете последни генерации - Милениумците и...

Франција утре избира претседател – Макрон во првиот круг во тешка битка со Ле Пен

Во Франција утре ќе се одржи првиот круг од претседателските избори. Досегашниот претседател Емануел Макрон се обидува да освои втор мандат како претседател, додека како главен ривал на изборите му е радикално десничарската кандидатка Марин Ле Пен. Податоците од анкетните истражувања што ги пренесува Ројтерс покажуваат дека изминативе недели се приближуваат рејтинзите на двајцата главни кандидати. На два дена пред...

В недела избори во Унгарија и во Србија: Орбан се бори да остане 20 години на власт, Вучиќ за нов мандат

На 3 април во Србија и Унгарија ќе се одржат избори коишто треба да определат кој ќе раководи наредните години со овие две земји. Во Унгарија, актуелниот премиер Виктор Орбан се бори да освои нов премиерски мандат на парламентарните избори. Тој веќе беше премиер во периодот од 1998 до 2002 година, како и од 2010 година до денес. Ако...

Бугарија во недела оди на најнеизвесните избори досега

Вторите по ред предвремени парламентарни избори во Бугарија што ќе се одржат на 11 јули носат нови неизвесности. Последните анкети спроведени во јуни и на почетокот од јули покажуват тесна трка во изборните резултати меѓу партијата Има таков народ на Слави Трифонов и ГЕРБ на Бојко Борисов. Анкетата на агенцијата „Алфа Рисрч“ спроведена меѓу 4 и 7 јули покажува дека...

Јавното мислење за проширувањето од двете страни на медалот

Кога се донесуваше новата стратегија за проширувањето минататa година, еден од попатните аргументи беше дека јавното мислење во ЕУ не е подготвено за проширувањето. Поддршката, односно отсуството на поддршка од граѓаните, секако е значаен фактор во донесувањето на политичките одлуки, зашто политичарите водат сметка за мислењето на нивните гласачи. Меѓутоа, големо прашање е колку темата на проширување е на...

Резултатите од изборните анкети медиумите може да ги објавуваат најдоцна до 9 јули

Фото: Борче Поповски
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги потсетува радиодифузерите дека резултатите од испитувањата на јавното мислење во врска со предвремените парламентарни избори, согласно Изборниот законик може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот определен за одржување на изборите, односно најдоцна до 24 часот на 9 јули 2020 година. „При објавување на резултатите од испитувањата на јавното мислење...

Бајден официјално стана демократски противкандидат на Трамп за изборите во ноември

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден и официјално стана кандидат на Демократската партија за претстојните претседателски избори во САД што е планирано да се одржат во ноември. Тој објави дека ги добил потребните гласови на делегатите на Демократската партија, со што ја осигура неговата кандидатура и натпреварот со актуелниот американски претседател Доналд Трамп на претстојните избори. Бајден изјави дека му било...

АВМУ: Анкети ќе се објавуваат до понеделник, 24 септември, а молк од петок, 28 септември

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот одреден за гласањето. Оттаму, резултати од анкети на јавното мислење може да се објавуваат заклучно со понеделник, 24 септември 2018 година. Како што соопшти АВМУ, рефендумскиот молк започнува 48 часа...

Балкански барометар 2018: Регионот врви кон подобро, Македонија полека го следи

Задоволството во животот генерално се зголемува во регионот на Балканот, без членките на ЕУ, а загриженостите полека опаѓаат, се вели во најновото издание, за 2018, на Балканскиот барометар на Регионалниот совет за соработка (РСС). Изданието ги пренесува наодите од повеќе анкети, кои за  РСС се спроведени од ГфК на крајот на минатата година, со над 6.000 граѓани од Балканот и 1.200 компании. Генералното...

Словенците денеска избираат претседател, Борут Пахор фаворит

Повеќе од 3.000 избирачки места утрово во 7 часот се отворени во Словенија, а 1,7 милиони гласачи по шести пат од осамостојувањето на земјата ќе избираат претседател на државата. За шеф на држвата се тркаат девет кандидати, меѓу кои пет се жени, најмногу досега. Сепак, најголеми шанси за победа на претседателските избори, според испитувањата на јавното мислење објавени изминатите денови, има актуелниот...

Заев: За кандидатите за градоначалници ќе се водиме според анкетите

Кандидатите за градоначалници и советници во општините, СДСМ ќе ги бира според резултатите од анкетите кои се во тек, соопшти денеска премиерот Зоран Заев за време на посетата во Берово. - Општините во севкупниот живот на граѓаните се сериозен фактор со влијание. Под нив се училиштата, градинките, комуналните претпријатија, допираат во секоја сфера од животот и семејството. Затоа да бидеме...

Претседателот на Собранието, Џафери денеска ќе ги распише локалните избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска напладне, ќе потпише решение за распишување избори за членови на советите на општините и на советот на Град Скопје и за градоначалници на општините и за градоначалник на градот Скопје, информираат од кабинетот на собранискиот спикер. По потпишувањето, предвидено е претседателот Џафери да даде изјава. Локалните избори треба да се одржат на...

Јужна Кореја избира нов претседател на државата

Граѓаните на Јужна Кореја денеска избираат нов претседател на земјата, откако во март оваа година од функцијата шеф на државата беше сменета Парк Геун-хје, поради корупциски скандал. Како што пренесуваат светските агенции, анкетите предвидуваат победа на либералниот кандидат Мун Џае-ин, кој, меѓу другото, се залага за подобрување на односите со Северна Кореја. Негов најжесток ривал е Ан Чеол-су. Мун Џае-ин е...

Се затвори институтот „Павел Шатев“

Здружението на граѓани Институт „Павел Шатев“ престана да постои со одлука на собранието на здружението, донесена на 2 март годинава, пишува порталот „Призма“. Одлуката денеска била потврдена во Централниот регистар и институтот е избришан од евиденцијата на здруженија на граѓани. Здружението, кое постоеше пет години, беше познато по анкетите за јавно мислење кои речиси без исклучок даваа предност на ВМРО-ДПМНЕ. Последната...

Макрон ќе ја победи Ле Пен во вториот круг, покажуваат анкетите

Независниот кандидат на изборите за претседател на Франција, Емануел Макрон, во вториот круг убедливо би ја победил Марин ле Пен, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење. Анкетата, која ја спроведе францускиот институт за истражување на јавното мислење „Опинионвеј“, покажува дека Макрон и Ле Пен ќе се квалификуваат за вториот круг, кој ќе се одржи на 7 мај. Марон би имал предност...

Предизборни анкети смеат да се објавуваат до 6 декември

Анкетите што покажуваат во која насока се движи јавното мислење во предизборниот период и колкав е рејтингот на политичките партии, според Изборниот законик, смеат да се објавуваат најдоцна пет дена пред денот на изборите, односно до 6 декември. Резултатите од испитувањата на јавното мислење спроведени на самиот ден на изборите, пак, не смеат да се објавуваат пред 19 часот, односно пред...

Двете изборни среди училиштата ќе ги одработуваат на 18 мај и на 1 јуни

Основните училишта во текот на вчерашниот ден добиле известување од Министерството за образование и наука (МОН), дека деновите во кои ќе се одржат изборите, ќе треба да се одработат...