fbpx
Таг: АМСМ

таг: АМСМ

Скопската обиколница денеска ќе биде затворена

Затворена за сообраќај поради снимањето на францускиот филм „А фонд“, денеска, од 5 до 18 часот, ќе биде скопската обиколницата. АМСМ потсетува и дека поради снимањето на филмот, најавено е дека до крајот на месецов обиколницата ќе биде затворена од 7 до 19 часот.

АМСМ: Скопската обиколница утре повторно отворена за сообраќај

Скопската обиколница, која од понеделникот беше затворена за сообраќај поради снимање филм, утре повторно ќе биде ставена во употреба, соопшти доцна попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). „Во името на продукциската куќа „Шик филмс“ (Chic films) и „Мануфактура продукција“, во согласност со временската прогноза со која се најавува дожд, ве известуваме дека обиколницата околу Скопје во текот на утрешниот ден (10...

АМСМ: На Богородица се чека половина час, подолги задржувања има на грчка страна

На граничниот премин Богородица има задржувања од половина час на македонската страна од границата, додека подолги задржувања има на грчкиот дел на преминот, при влез во Грција, информира попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму информираат дека на граничниот премин Дојран, на границата со Грција, задржувањата се околу 15 минути. На другите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за...

Скопската обиколница ќе биде затворена до 28 септември поради снимање филм

Од утре до 28 сепетември, скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај секој работен ден од 7 до 19 часот, од клучката кај Хиподром до клучката во Сарај, поради снимање на францускиот игран филм „2015 A Fond“, информира Автомото-сојузот на Македонија. Оттаму посочуваат дека на 22 септември годинава ќе биде редуциран и режимот на работа на патарината кај Петровец, додека...

АМСМ: Внимателно возење на делниците каде се изведуваат градежни работи

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од АМСМ. Оттаму препорачуваат внимателно возење и почитување на патната сигнализација, особено на местата каде се изведуваат градежни работи. Особено внимание се препорачува за делниците што минуваат низ клисурите и низ засеците, посебно на патните правци Катланово - Велес, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Кочани - Делчево и Виница...

АМСМ: Патните правци се расчистени и проодни

Од АМСМ соопштија дека патниот правец Тетово – Попова Шапка е расчистен и сообраќајот се одвива нормално во двата правци, а поради излевање на реката во селото Доброште, во прекин е регионалниот пат Тетово – Јажинце и обратно. Надојдената вода на Вратничка Река, пак, целосно го оштети мостот кој сообраќајно ги поврзува селата Горно Орашје и Нераште. Според АМСМ, сообраќајот на сите...

Привремен режим за тешки товарни возила на Скопје-Охрид-Скопје

АМСМ соопшти дека од денеска почнува примената на привремениот режим на сообраќај за тешки товарни возила во викендите од летниот период на магистралниот пат А2, делница Скопје- Охрид- Скопје. Забраната се однесува на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 7,5 тони. Режимот ќе трае до 1 септември. Забраната ќе се однесува за време на викендите, односно во петок од 15...

АМСМ: Од вкупниот број издадени зелени картони, 32 проценти се едномесечни

Од вкупниот број издадени зелени картони, 32 проценти се за едномесечниот зелен картон, изјавија од АМСМ за „Мета“. Според нив, сè уште е рано да се дава прецизна информација за тоа дали едномесечната зелена карта е поисплатлива за клиентите. - Со оглед на фактот дека почнаа и траат годишните одмори, во наредниот период ќе излеземе со поконкретни бројки и информации. Ставот...

Сообраќајот Кичево – Охрид ќе биде во прекин еден час

Од АМСМ информираат дека на патниот правец Кичево - Охрид, кај месноста Пресека - Врбјане, денеска од 15 до 16 часот сообраќајот ќе биде во прекин. Прекинот на сообраќајот е поради изведување градежни работи –минирање, бидејќи е во тек изградбата на автопатот до Охрид.

Поради свлечишта, отежнат сообраќајот на делниците од Прилеп кон Ресен и кон Македонски Брод

Поради појава на свлечиште на патниот правец А3, меѓу Прилеп и Ресен, на обиколницата кај Битола, сообраќајот е сè уште во прекин и возилата се пренасочуваат низ градот Битола, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Според АМСМ, сообраќајот се одвива отежнато и на патниот правец Прилеп-Македонски Брод, Р-1107, стационажа 35. километар, поради појава на свлечиште. На патниот правец Прилеп -...

АМСМ: Отежнат сообраќајот на неколку патишта

На патот Кичево - село Извор за попладнево, од 15 до 16 часот, се најавени градежни работи со минирање поради што сообраќајот ќе биде во прекин од 10 до 15 минути, соопшти Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на свлечиште на патниот правец Прилеп – Ресен, на обиколницата на Битола, сообраќајот е сè уште во прекин. Возилата се пренасочуваат низ Битола. АМСМ информира...

Затворен патот Гевгелија – Смрдлива вода поради свлечиште

На регионалниот пат Гевгелија - локалитет Смрдлива вода, во близина на местото Длабок дол, дошло до свлечиште на ридот поради што коловозот е затрупан со земја и со одрони и е непрооден за сите видови возила, соопштуваат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму информираат и дека во прекин бил сообраќајот на регионалниот пат Валандово - село Удово, кај селото...

Забрана за моторни возила на неколку патни правци

Поради остатоци од снег на коловозoт, забранa за движење на тешки товарни возила има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, јавуваат од АМСМ. На патниот правец Македонски Брод - Прилеп Р-1303, поради оштетување на дел од мостот на Сланска Река, исто така е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила и на автобуси потешки од седум тона. На магистралниот пат Кратово,...

АМСМ: Внимателно возење кај Лакавица и кај Страцин

На патниот правец Лакавица - Неготино, односно на седум километри над селото Лескоица, има пропаѓање на патот од 200 метри, на кој е извршена санација и на патот е поставена соодветна патна сигнализација за внимателно управување со возилата, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Внимателно возење се препорачува и на патниот правец Страцин - Крива Паланка, поточно на излезот од Страцин...

Прекинат сообраќајот на патниот правец Кочани – Македонска Каменица поради големи одрони

На патниот правец Кочани – Македонска Каменица, поради големи одрони од камења, сообраќајот е во целосен прекин за секаков вид моторни возила. Сообраќајот се пренасочува преку Виница - Пехчево - Делчево. Во општина Делчево сè уште за сообраќај е затворен мостот на река Брегалница помеѓу селата Разловци и Тработивиште и сообраќајот се одвива по стариот пат од село Разловци кон Делчево. Во општина Пробиштип, поради...

АМСМ: Отежнато движење по патиштата поради одрони

Сообраќајот по одделни патишта во земјата се одвива отежнато или е во прекин поради одрони и поплави, информираат од АМСМ. На патниот правец Катланово – Велес, по наплатната станица Сопот, одронот е исчистен, но сообраќајот превентивно се одвива по една сообраќајна лента во должина од 200 метри, а поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. На патниот правец А2 Хиподром - Сарај (обиколница...

Поради магла, намалена видливоста на повеќе патни правци

Сообраќајот на сите државни патишта во земјата утрово се одвива без забрани, по претежно влажни коловози, информираат од Авто-мотосојузот на Македонија (АМСМ). Поради појава на магла, видливоста е намалена од 50 до 100 метри во Битола, Прилеп, Скопје, Куманово, Тетово, Кочани, Струмица, Гевгелија, Сарамзалино, Павлешенци, како и на патните правци Велес - Скопје и Велес - Штип. Од АМСМ препорачуваат внимателно...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите...

Поради магла, намалена видливоста на патните правци кај Маврово и кај Крушево

Поради појава на магла, намалена е видливоста до 10 метри на патиштата кај Маврово, а во Крушево видливоста е од 50 до 60 метри, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). На сите останати патишта во земјата, сообраќајот се одвива без забрани, по, на места, влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...