fbpx
Таг: акции

таг: акции

Владата ќе издвои 15,7 милиони евра за Железници-Транспорт преку издавање акции

Преку издавање на четврта емисија на акции по пат на приватна понуда, од Владата на РСМ ќе одвојат дополнителни 15,7 милиони евра за Железници на РСМ-Транспорт. На овој начин, ќе се помогне работењето на државната железничка компанија, која има огромен долг од околу 64,9 милиони евра заклучно со првото полугодие од 2023. Од Комисијата за хартии од вредност информираа...

Почнува распродажбата на имотот на Мијалков запленет во „Империја“

На Македонска берза денеска и во следните четири дена на тргување ќе бидат ставени акциите запленети од Сашо Мијалков во предметот „Империја“. Акциите во „ТТК“ банка, Тутунски Комбинат „Прилеп“, „Арселор Митал“, Стопанска Банка - Битола, „Попова Кула“, „Халк Банка“, Југотур и РЖ Услуги ќе се продаваат во пакет. Нивен сегашен сопственик е Агенцијата за управување со одземен имот. Вкупната почетна вредност...

Итниот заем на Кредит Свис ги разгорува банкарските стравови

Банката Кредит Свис (Credit Suisse) ги објави своите планови да позајми до 50 милијарди швајцарски франци од швајцарската Централна банка за да ја подобри својата финансиска состојба, пренесе Би-би-си. Банката ја призна потребата да се преземе решителна акција за поедноставување и зајакнување на нејзиниот бизнис. Оваа објава резултираше со пад од 24% на акциите на банката, што ја зголеми загриженоста...

Народна банка смирува: Пропаѓањето на американската банка нема директни ефекти кај нас

Пропаѓањето на американската Sillicon Valey Bank (Банка на Силициумската Долина) нема никакви директни последици за нашиот банкарски систем, имајќи ја предвид малата изложеност кон нерезидентите, но и традиционалниот деловен модел заснован врз кредитирање на фирмите и граѓаните при стабилни извори на финансирање, порача Народната банка на Северна Македонија. Оттаму велат дека билансите на нашите банки „се исклучително солидни, високо капитализирани...

Пад на акциите на „Кока-кола“ по потегот на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо

Кристијано Роналдо
Акциите на компанијата за пијалоци „Кока-кола“ паднаа значително по потегот на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, кој на прес-конференција на Европското првенство во фудбал отстрани од видик две шишиња со најпознатиот пијалок на оваа компанија и порача дека треба да се пие вода. За време на прес-конференцијата во пресрет на мечот помеѓу Унгарија и Португалија, фудбалската ѕвезда посегна по две стаклени...

Редит заедницата и платформата „Робинхуд“ во фокус на сослушувањето за случајот „Гејмстоп“

Берзанската сага што започна со луди промени во цената на акциите на „Гејмстоп“ минатиот месец дојде до ново поглавје – сослушување на Комитетот за финансиски услуги на Претставничкиот дом, кој ги испрашува најважните играчи вклучени во приказната. Претседателката на Комитетот, Максин Вотерс, сослушувањето го наслови „Играта запре (Game Stopped) – Кој победува и кој губи кога се судираат кратките продавачи,...

Санкционирани 269 возачи во Скопје, 17 биле под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден, 6 февруари, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје се изречени вкупно 269 мерки, меѓу кои, за возење без возачка дозвола 32 санкции, 14 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 19 мерки за непочитување на брзина на движење, 14 за користење...

„Гејмстоп“: Продолжува војната помеѓу Волстрит и Реддит заедницата

Американската берза изминативе три недели доживеа потрес откако група корисници на мрежата „Реддит“ одлучија да им се спротивстават на големите инвеститори од Волстрит и да играат против нивните мултимилионски обложувања. Голем број корисници на Реддит во групата „wallstreetbets“ започнале со купување на акции во компанијата за видео игри и забава „Гејмстоп“, пркосејќи им на инвеститорите од Волстрит кои се обложиле...

Планинарски тури на Шар Планина треба да се пријавуваат во СВР-Тетово

Сите што организираат планинарски акции на Шар Планина, организирани преку планинарски клуб или индивидуално, акциите треба да ги пријават во СВР - Тетово писмено или усмено. „При пријавување, пожелно е да посочат односно информираат каде поконкретно ќе се движат и колку мислат да се задржат, за да може побрзо да се лоцираат и доколку евентуално има потреба, да им се...

Јовановски: Братучедот на Заев купил дел од „Герас Цунев“ по багателна цена

„Κланот Заеви повторно со матни зделки го шират бизнисот и купуваат компании по багателни цени. Трајче Заев со само 10 евра за квадратен метар стана сопственик на конфекцискиот гигант ’Герас Цунев’“, рече на прес-конференција пред Владата денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсте Јовановски. Тој појасни дека Трајче Заев за само 20.000 евρа купил 22,25 пρоценти аκции од стρумичκиот κонфеκцисκи гигант „Геρас Цунев“,...

Независни институции почнаа процес на вреднување на компании во Македонија

Технолошкиот парк при Универзитетот на Југоисточна Европа почна да воведува услуга вреднување на компании, прва од ваков вид во Македонија. Вреднувањето на компаниите е широко распространета практика во земјите од Западна Европа и една од целите е да се утврди колку фирмите имаат капацитет во иднина да пораснат на пазарот на трудот. - Има четири главни причини за вреднување на компаниите....

Српската „Адриа медиа груп“ го купи „Слободен печат“

Компанијата „Адриа медиа груп“ (Adria Media Group) го откупила контролниот удел во весникот „Слободен печат“ и со тоа стана доминантен сопственик во новата издавачка компанија „Адриа медиа Балкан“, која од денеска го издава дневниот весник „Слободен печат“, соопшти Бранко Героски, главен и одговорен уредник на весникот. „Разговорите и преговорите со сопствениците на издавачкото претпријатие „Слободен печат ДОО“, кои се водеа...

Вредноста на акциите на Лондонската берза се зголеми, фунтата падна

Најновите мерки на Централната банка на Англија денеска ја подигнаа вредноста на акциите на Лондонската берза, но фунтата повторно падна. Индексите на европските берзи во Европа, САД и во Азија паднаа бидејќи трговците продолжија да ја следат кризата во италијанскиот банкарски сектор. Имено, Европската централна банка предупреди дека банката „Монте деи Паски де Сијена“, која е трета најголема италијанска банка, има...

Брексит ги урна светските берзи, фунтата изгуби дел од вредноста

Брексит предизвика економски тектонски движења на светските берзи, со голем пад на вредноста на индексите, но и на британската валута која е на најниско ниво од 1985 година. Фунтата падна за речиси 9 отсто и чини 1,34 долари, што претставува најниско ниво во последните 31 година. Стручњаците предупредуваат дека вредноста на фунтата ќе падне и до 1,2 долари. Еврото, исто така, изгуби...

Јапонската „Софт банка“ го продава уделот во „Алибаба“ за 7,9 милијарди долари

Јапонската „Софт банка“ соопшти дека ќе го продаде сопственичкиот удел во најголемиот кинески онлајн сајт за продажба „Алибаба“ во вредност од најмалку 7,9 милијарди долари. Aгресивната активност на банката за преземање на фирми ги намалила нејзините финансиски средства, па долгот во март изнесувал 106 милијарди долари. Продажбата на акции ќе го намали досегашниот сопственички удел на банката во „Алибаба“, од 32,2...

„Алфа банка “ станува „Силк роуд банка“

„Алфа банка“ соопшти дека целиот нејзин акционерски капитал вчера бил купен од „Силк роуд капитал“ и ќе се преименува во „Силк роуд банка“. Како што велат оттаму, компанијата е во сопственост на приватен инвеститор од Швајцарија, чија главна дејност е инвестирање во финансискиот сектор во регионот и тоа, според соопштението на банката, успешно го прави во последниве 12 години, вклучувајќи и...

Саудиска Арабија ќе формира најголем државен фонд во светот од 2.000 милијарди долари

Саудиска Арабија на берза ќе продаде помалку од пет отсто од акциите на државниот нафтен гигант „Арамико“ и ќе го формира најголемиот државен фонд на светот од 2.000 милијарди долари, што е во рамките на големиот план за реформи чија цел е намалување на зависноста на земјата од нафтата. Заменикот на саудискиот претстолонаследник Мохамед бин Салман е иницијатор на планот...

„Македонски телеком“ ќе исплаќа дивиденда од 17,09 денари по акција

Собранието на „Македонски телеком“ АД - Скопје на својата годишна седница денеска ги усвои годишната сметка, ревидираните финансиски извештаи и годишниот извештај за работењето на друштвото за 2015 година. Собранието, на седницата усвои одлука за распоредување на нето-добивката, во износ од 1.474.683.110 денари (23.978.587 евра) за исплата на бруто-дивиденда. Право на дивиденда за 2015 година имаат сите акционери што ќе бидат евидентирани...

Грција ја продаде Пиреjа за 1,5 милијарда долари

Грција денеска потпишува договор за продажба на 67 отсто од пристаништето Пиреjа на кинеската компанија КОСКО. Договорот со кој владата го предава мнозинскиот дел од акциите на КОСКО за стопанисување со најголемото пристаниште во државата, ќе се потпише во кабинетот на премиерот Алексис Ципрас во текот на денот. Со ова и официјално се приватизира атинското пристаниште. Кинеската компанија ќе плати...

Пад на европските берзи по терористичкиот напад во Брисел

По терористичкиот напад на бриселскиот аеродром и во метрото, акциите на европските берзи паднаа, со што најголем пад доживеаја акциите на патничките и на авиокомпаниите, јавува „Ројтерс“. - Геополитичките ризици, вклучувајќи ги и терористичките акции кои директно го погодуваат тргувањето или движењето на инедксот, сè уште претставуваат исклучително ризичен фактор кој треба да се следи - велат аналитичарите. Инвеститорите остануваат фокусирани...

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...