fbpx

Брексит ги урна светските берзи, фунтата изгуби дел од вредноста

-

Брексит предизвика економски тектонски движења на светските берзи, со голем пад на вредноста на индексите, но и на британската валута која е на најниско ниво од 1985 година.

Фунтата падна за речиси 9 отсто и чини 1,34 долари, што претставува најниско ниво во последните 31 година. Стручњаците предупредуваат дека вредноста на фунтата ќе падне и до 1,2 долари. Еврото, исто така, изгуби од својата вредност и падна за 3,2 отсто на 1,1012 долари.

Англискиот економист Џереми Кук апелира владата да преземе чекори за да ја стабилизира економијата, да ги заштити работните места, пензиите и платите.

За да го осигура пазарот, гувернерот на Народната банка на Англија, Марк Карни, најави дека за банките ќе обезбеди дополнителни 250 милијарди фунти.

– Внимателно ја разгледуваме ситуацијата. Разработуваме планови и стартегии и сме во постојана комуникација со Министерството за финансии, како и со другите банки во Велика Британија и во странство. Ќе ги преземеме сите неопходни чекори за да го спречиме монетарниот крах и да ја одржиме финансиската стабилност – се наведува во соопштението на банката.

Во еврозоната штетата е уште поголема, при што парискиот индекс КАК 40 и франкфуртскиот индекс DAX изгубија преку 10 проценти од вредноста. Јапонскиот индекс Nikei падна за седум отсто со губиток на повеќе од 1.100 бодови, што е најголем пад во еден ден од 2011 година, кога во земјата се случи нуклеарна катастрофа.

Акциите на германските „Дојче банка“ и „Комерц банка“ паднаа за преку 16 отсто.

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ влијаеше врз пораст на вредноста на златото, чијашто цена се зголеми за 22 проценти. Ова е најбрз скок на цената на златото во однос на фунтата во историјата.

Порастот на цената на златото покажува дека на светскиот пазар владее голема паника.

 

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download micromax firmware
Free Download WordPress Themes
lynda course free download