fbpx
Таг: абортус

таг: абортус

Правото на здравје значи и пристап до легален абортус и не смее да трпи поради економската криза

Родово праведно општество во кое абортусот ќе биде безбеден, легален и пристапен за сите жени, без стигма и дискриминација - ова е барањето што денес, на 28 септември - Меѓународниот ден на безбедниот абортус, го упатуваат илјадници поборници за репродуктивна слобода до своите влади во светот. По тој повод, Платформата за родова еднаквост нагласува дека пристапот до услуги за...

С. Македонија има полиберален Закон за прекин на бременост од некои земји-членки на ЕУ [инфографик]

Минатонеделната одлука на Врховниот Суд во Соединетите Американски Држави да го поништи 50 години стариот закон „Ро наспроти Вејд“ со што го одзема легалното право на абортус на жените во САД го стресе светското тло предизвикувајќи големи протести низ целиот свет. Поништувањето на „Ро наспроти Вејд“ дава право на секоја држава во САД одделно да одлучува за регулирање на...

Компании во САД најавија дека ќе ги платат трошоците за вработените што бараат абортус

Голем број американски корпорации им даваат поддршка и финансиска помош на вработените кои бараат абортус во државите што ја забранија оваа постапка, по одлуката на американскиот Врховен суд во петокот да ја поништи значајната пресуда „Роу против Вејд“, пишува „Гардијан“. Со оглед на тоа што потенцијално милиони жени наскоро ќе сакаат да ги преминат државните линии за посапката на абортус,...

Вистиномер: Не е точно дека студија покажала дека 80 проценти од вакцинираните жени имале спонтан абортус

Не е вистина дека според студија на First New England Medicine, 80 проценти од жените што се вакцинирале во првото и второто тримесечје од бременоста имале спонтан абортус. Написот кој се темели на студијата, како што пишуваат странски проверувачи на факти , е повлечен набрзо по објавувањето бидејќи  имало грешка при калкулациите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Вистиномер: Нема абортирани фетусни клетки во храната и пијалаците на „Пепси“, „Крафт“, „Нестле“ и „Кемпбелс“

Во 2012 година, во писмо до оние кои ги бојкотираат производите на „Пепси“, заменик претседателот на компанијата им кажа на конзументите дека „Пепси“ не спроведува или финансира истражувања кои користат клеточни линии изведени од абортирани фетуси и ембриони. „Кока Кола“, „Кемпбел“, „Пепси“ и „Крафт“, за „Фулфект“ потврдиле дека не користат фетусни клетки од абортирани ембриони во своите производи, пишува...

Медикаментозниот абортус да биде широко достапен низ државата, бараат од Платформа за родова еднаквост

Две години по донесувањето на новиот закон за прекинување на бременоста, Македонија најпосле се вбројува меѓу земјите кои ја препознаваат важноста на медикаментозниот абортус како дел од грижата за женското репродуктивно здравје, велат од Платформата за родова еднаквост. Ова е значаен чекор напред кон обезбедувањето на квалитетна абортусна грижа заради што секоја година во светот се одбележува 28 септември –...

Вистиномер: Вакцината против ковид-19 не содржи крв од деца

Неточно е тврдењето во постот дека изумителите на вакцините признале оти составен дел на вакцините е крвта од деца. Не навлегувајќи во религиозните аспекти на постот, ниту, пак, во верските чувства, фактичките медицински информации од науката негираат постоење на крв или крвни продукти во вакцините, ниту од возрасни, ниту од деца. Како невистинити ги оценуваме и наводите дека вакцинацијата...

Абортусот со лекови отсега достапен на скопската Клиника за гинекологија и акушерство

фото: ХЕРА
На Клиниката за гинекологија и акушерство од денеска е достапна алтернативната метода за прекин на бременоста со помош на медикаменти. Проектот за медикаментозен абортус започна да се спроведува на почетокот на годинава од страна на ХЕРА и Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (УГАК), со цел да се подобрат капацитетите на јавното здравство за обезбедување на оваа здравствена услуга. „Заради...

„Платформа за родова еднаквост“: Министерството за здравство да ги усвои протоколите за абортус со лекови

Во итните напори да се справат со пандемијата, владите во светот заборавија на абортусот, како есенцијална здравствена услуга. Во голем број на земји пандемијата беше изговор за докторите да не го нудат абортусот, опишувајќи го како „неесенцијален“, „неитен“ или „рутински“. Владите мора да им го олеснат пристапот до безбеден абортус на сите оние девојки и жени на кои им...

Пендаровски ги потпиша законите за абортус, за дискриминација, за пристап до информации и 15 други

Претседателот на државата Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување на 18 закони, кои не беа потпишани од претседателот Иванов, соопшти претседателскиот кабинет. Меѓу потпишаните се указите за прогласување на Законот за спречување и заштита од дискриминација, потоа Законот за прекинување на бременоста, попознат како закон за абортусот, а Пендаровски ставил потписи и на Законот за бесплатна правна помош, на Законот...

Серија закони во Собранието: За слободен пристап до информации, за ОТА, за абортус …

На седници на собраниски комисии, како и на пленарна седница на Собранието, денеска ќе се најдат еден куп закони, од кои дел се со европско знаменце, односно во забрзана постапка. Така, на дневен ред се измените на законот за абортус. Со предлог-законот за прекинување на бременоста, се олеснува достапот до абортус на жените, што досега беше многу долга и сложена...

Филипче најави нов закон за абортус

Во тек е подготовка на нов закон за прекин на бременоста со кој на жената и се дава можност за слободен избор за абортус до 12-та недела, во консултација со матичниот гинеколог. Слободен избор за прекин на бременоста жената ќе има и до 22 гестациска недела од бременоста, со оценка на комисија составена од двајца гинеколози и еден социјален...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба со претставничките на женските организации, најави промени во Законот за абортус. Според Филипче, со промените кои беа направени пред неколку години, процедурата за абортус многу се усложнила, се вовеле многу административни процедури и додаде дека дел од нив траат толку долго што може и да го загрозат здравјето на жената. - Сакаме да...

МТСП ќе поднесе кривична пријава против 11 лица за случајот со малолетничката од „25 мај“

Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Социјалната инспекција, од Министерството за труд и социјална политика информираат дека до Основното јавно обвинителство ќе биде поднесена кривична пријава против одговорните лица во Центарот за социјална работа – Скопје за ,,несовесно работење во служба“, како и против стручни лица вработени во Центарот, за кривично...

САД го укинаа финансирањето на Фондот за популација на ОН

Соединетите Американски Држави го повлекоа финансирањето на Фондот за популација на Обединетите нации (УНФПА), кој промовира планирање на семејството во повеќе од 150 земји во светот, јавува „Би-би-си“. Во соопштението на Стејт департментот било наведено дека УНФПА „поддржува или учествува во управувањето со програми за принуден абортус или стерилизација“. Станува збор за првото од редицата кратења на американските финансиски донации за...

Голем пресврт во Ватикан: Папата им дозволи на свештениците да го простуваат абортусот

Папата Франциск им одобри на сите свештеници да го простуваат абортусот. Папата ја објави големата одлука во документот „Апостолско писмо“, по завршување на Светата година на милосрдието. - Сакам да нагласам дека абортусот е сериозен грев, имајќи предвид дека со него се завршува невин живот. Но, не постои грев до кој божјата милост не може да дојде и да го...

„Црн понеделник“ и во Скопје против забраната за абортус во Полска

Десетина лица облечени во црно денеска протестираа пред Амбасадата на Полска во Македонија. Протестот, кој е наречен „Црн понеделник“ (Black Monday), е во знак на поддршка на Полјачките, кои денеска протестираат поради одлуката целосно да се забрани абортусот. Демонстрантите со себе носеа транспаренти на кои пишува „Мое тело, мој избор“, „Надвор од мојата матка“, „Солидарност“. Откако заврши протестот, демонстрантите ги закачија транспарентите...

Протести во Полска поради целосната забрана на абортусот

Полјачките денеска со штрајк насловен „Црн понеделник“ и со демонстрации на улиците на Варшава, Ополе, Катовици, Краков и во другите поголеми градови, реагираат на реалната закана целосноно да им биде забрането вештачкото прекинување на бременоста. Рано утринава, Полјачките излегоа на улиците облечени во црно, како израз за сочувство што пратениците на владејачката евроскептична конзервативна партија Прво и правда сака да го...

Клинтон: Укинувањето на законот за абортус е победа за жените

Кандидатката на Демократската партија за претседателските избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека одлуката на Врховниот суд да го укине тексашкиот закон за абортус е победа за жените во Тексас и во цела Америка. Таа на својот твитер-профил напиша дека безбедниот прекин на бременоста треба да биде право загарантирано не само на хартија, туку и во практиката. https://twitter.com/HillaryClinton/status/747432540672266240 Врховниот суд денеска го...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...