fbpx
Таг: Стево Пендаровски

таг: Стево Пендаровски

Oдбележана 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Босна и Херцеговина, денеска положи венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис Трајковски на гробиштата „Бутел“ во Скопје. Претседателот Пендаровски положи венци со свежо цвеќе и на вечните почивалишта на загинатите членови на делегацијата: Димка Илкова...

Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој постави нов државен рекорд

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како и со неговиот тренер и менаџер, Игор Јакимовски и атлетичарот Жан Тосев. Претседателот Пендаровски му честиташе на Ивановски за извонредниот резултат и постигнатиот успех, со кој ја исполни нормата и ќе...

Пендаровски, Силјановска-Давкова и Османи влегуваат во претседателската трка

Најголемите политички партии ги обзнанија кандидатите за претседателските избори на ден пред почетокот на рокот за собирање потписи. Актуелниот шеф на државата Стево Пендаровски ќе биде претседателски кандидат на СДСМ и на овие избори, јавија неколку медиуми повикувајќи се на извори од партијата. Ова е трет настап на Пендаровски на изборите за претседател на државата, а неговата кандидатура се очекува да...

Пендаровски на Минхенската безбедносна конференција: ЕУ во Западен Балкан со години не е „прашање на денот“

Претседателот на Северна Македониија, Стево Пендаровски, во рамки на 60. Минхенска безбедносна конференција вчера говореше на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“, на која учествуваа и претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, премиерот на Република Албанија, Еди Рама и американската сенаторка Џејн Шахин, член на Комитетот за меѓународни односи на Сенатот на САД. На настанот се дискутирало за перспективите за интеграција на...

Изборите распишани, партиите ќе најавуваат кандидати во следните две недели

По вчерашното распишување на претседателските и парламентарните избори, се очекува политичките партии да почнат со најавување на своите кандидати за двата изборни процеси. На 24 април ќе се одржи првиот круг на претседателските избори, а на 8 мај ќе се одржат парламентарните избори, заедно со вториот круг на претседателските избори. Државната изборна комисија (ДИК) од денеска треба да ги потврди официјалните...

Пендаровски: Ќе го потпишам Законот за игрите на среќа, ако пратениците го усвојат со 61 глас

Откако вчера одлучи да не го потпише Указот за измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри што Собранието го усвои на 7 февруари по скратена постапка, претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска од Тетово рече дека постапил на тој начин поради сериозноста на индикациите од страна на ЕУ, дека се злоупотребува можноста на усвојување...

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за Законот за игрите на среќа

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, што Собранието на Република Северна Македонија го донесе на седницата одржана на 7 февруари 2024 година, соопшти претседателскиот кабинет. Причината е донесувањето на законот „со европско знаменце“, а претседателот го повикува Собранието...

Пендаровски: Неприфатливо е граѓаните да бидат во паника, итно да се донесат законски измени

Неприфатливо е македонските граѓани кои се веќе изложени на сопствен трошок да менуваат документи, да бидат ставени во состојба на паника и страв дали ќе бидат казнувани при нивното учество во сообраќајот. Ги следам реакциите на загрижени граѓани кои и лично ме контактираа вечерва и ги разбирам нивната вознемиреност и гнев. Ова е ставот на претседателот Стево Пендаровски, откако попладнево,...

Орден за заслуги за Оливера Николова, Ристо Вртев, Слободан Унковски и други

Претседателот Стево Пендаровски ги одликуваше актерите Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Ѓокица Лукаревски, Рефет Абази, писателката Оливера Николова, музичарот Ристо Вртев и режисерот Слободан Унковски со Орден за заслуги за Република Северна Македонија. На културните работници им беше оддадена оваа почит во свечена церемонија во Филхармонијата вчеравечер. Од музичкиот свет беше почестен Ристо Вртев, култен македонски текстописец, пејач и музичар. Како...

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за употребата на македонскиот јазик

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за употребата на македонскиот јазик, што во петокот го донесе Собранието на Република Северна Македонија. „Донесениот закон ќе придонесе за подигање на јазичната култура, негување и заштита на македонскиот стандарден јазик и неговото кирилско писмо, за афирмирање на потребата од зголемена општествена и индивидуална грижа за правилна употреба на македонскиот...

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за состав на преодна Влада

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, врз основа на член 84 од Уставот, а во согласност со член 43 од Законот за Владата, денеска му го врачи мандатот на Талат Џафери. „Врз основа на член 84, алинеа прва од Уставот на Република Северна Македонија, а во согласност со член 43 од Законот за Владата на Република Северна Македонија и...

Стево Пендаровски се сретна со претставникот на ЕУ за Балканот, Мирослав Лајчак

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со специјалниот претставник на Европската унија за Западен Балкан и дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак. Како што соопшти претседателскиот кабинет, средбата се одржала во рамки на 54-от годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Пендаровски и Лајчак размениле мислења за актуелните случувања и главните регионални предизвици, за очекувањата од дијалогот Белград-Приштина и за важноста...

Пендаровски ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос

Претседателот Стево Пендаровски на 16 и 17 јануари ќе учествува на 54. годишен состанок на Светскиот економски форум, насловен „Обнова на довербата“ што се одржува во Давос, Швајцарија. „Предвидено е претседателот Пендаровски да учествува на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“, на неформалниот собир на светски економски лидери „Враќање на вербата во глобалниот систем“ и на официјалната вечера „Градење на...

Ковачевски: Ќе се разгледа предлогот за пролонгирање на рокот за замена на личните документи

По предлогот на претседателот Стево Пендаровски да се пролонгира рокот за замена на личните документи, кој, согласно Преспанскиот договор, истекува на 12 февруари, премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе се консултира со двајцата министри со кои разговарал претседателот. Пендаровски во синоќешното гостување на Телевизија Сител рече дека процесот на промена на личните документи поради промената на уставното име на...

Пендаровски: Нема смисла хаосот со вадење документи, законот треба да се пролонгира

Срамно и непотребно понижување на македонските граѓани. Вака претседателот Стево Пендаровски го искоментира процесот на промена на личните документи поради промената на уставното име на државата, во синоќешното гостување на телевизија Сител. Пендаровски за време на разговорот јавно ѝ предложи на Владата рокот за вадење на документите да биде пролонгиран до септември или октомври, за што предлага известување на Грција...

Пендаровски: Да се расветли случајот М-НАВ, станува збор за потенцијално загрозување на безбедноста во авионскиот сообраќај

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Александар Тасевски, претседател на Струковиот синдикат на контролори на летање и Горан Гавровски, член на синдикалниот одбор, информираат од претседателскиот кабинет. На средбата претседателот Пендаровски ги поддржал заложбите на синдикатот за одржување на професионалното ниво во функционирањето на М-НАВ АД – Скопје, којашто е дел од критичната инфраструктура во државата. „Во оваа насока, претседателот Пендаровски...

Претседателот Пендаровски упати честитка по повод големиот христијански празник Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, до архиепископот охридски и македонски и на Јустинијана Прима, господин господин Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. Пендаровски во честитката посочи дека годинава Божиќ се празнува во време на голема неизвесност, страв и човечки...

Претседателот Пендаровски го осудува насилничкото однесување во М-НАВ

Претседателот Стево Пендаровски реагира на вчерашниот инцидент во М-НАВ, осудувајќи го насилничкото однесување во М-НАВ од страна на вработени во таа институција и други лица кои неовластено влегле во нивните простории. Пендаровски истакнува дека ја поддржува иницијативата на Владата со која е најавена целосна смена на сите раководни структури во М-НАВ кои се директно одговорни за настанатата состојба во институцијата,...

Пендаровски: Ако постои консензус меѓу партиска и непартиска Македонија, големи се шансите да бидам кандидат

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во емисијата „Само интервју“ на телевизијата Канал 5 говорејќи за негова можна втора кандидатура за претседател на државата рече дека конечниот одговор граѓаните можат да го очекуваат наредната 2024 година кон крајот на февруари. Според Пендаровски, ако постои конзензус меѓу партиска и непартиска Македонија, не е битно кој ќе му биде противник на другата страна,...

Пендаровски: Со одлагање на уставните промени ќе пропуштиме уште една прилика што може да нè чини деценија

Во своето денешно обраќање во Собранието на РСМ, говорејќи за уставните промени, претседателот Стево Пендаровски порача дека поделбите во македонското национално ткиво за ова прашање се контрапродуктивни за виталноста на нашата кауза. Со одлагање на уставните измени, рече Пендаровски, ќе пропуштиме уште една прилика која може да нè чини најмалку уште една деценија надвор од интеграциите, а тоа ќе значи...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...